دریاچه دالامپر

نام انگلیسی:  Dalamper Lake    

نام فارسی :  دریاچه دالامپر

 

 

موقعیت جغرافیایی  

دریاچه دالامپر در موقعیت جغرافیایی N371101 E444850 در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این دریاچه در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد. کوه دالامپه با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر در۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. این کوه در نقطهٔ صفر مرزی ایران،ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده‌است. این کوه دارای یخچالهای چندین هزار ساله است. از ویژگی‌های منحصر به فرد این کوه وجود دریاچه‌های طبیعی در دامنه ها است. از جمله این دریاچه ها می توان به دالامپر، مامه شیخ، بنچول، دیمهک و… اشاره کرد. همچنین از برفابهای این کوه رودی پر آب سرچشمه می‌گیرد که در دامنهٔ این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل (به معنای آبشار مه آلود) به پایین می‌ریزد. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 2720 متر و دایره شکل است. قطر دریاچه در حدود 450 متر است.

 

از گونه‌های جانوری این کوهستان می‌توان به:خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی، عقاب و… اشاره کرد. همجنین پوشش گیاهی ویژهٔ زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در دالامپر به وفور یافت می‌شود.

 

 

۴ نظرات
 1. آموزشگاه آشپزی شیرین بیان می‌گوید

  با تشکر از مطالب خوبتون

 2. آموزش آشپزی می‌گوید

  ممنون از این که برای شناساندن ایران وقت می ذارید

 3. گردشگری ایران می‌گوید

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

 4. حامد غنی زاده می‌گوید

  دریاچه مام شیخ (دالامپر) در ارتفاعات کوه دالامپر واقع در منطقه مرگور اورمیه و استان آذربایجان غربی قرار دارد و کوه دالامپر از نقاط استراتژیک منطقه محسوب میگردد و ارتفاع آن در قله ۳۳۸۰متر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.