دریاچه نازی

نام انگلیسی:  Nazi Lake    

نام فارسی :  دریاچه نازی 

 

 

موقعیت جغرافیایی  

یکی از زیباترین و در ضمن دور افتاده ترین برکه های کوهستانی ایران، دریاچه نازی در قلب رشته کوههای زردکوه بختیاری است . این دریاچۀ کوچک در جناح غربی قلل چری در منطقۀ بازفت قرار دارد. راهی بسیار طولانی و لی زیبا و دلکش را از چلگرد به کنارۀ کوهرنگ و از آنجا در جاده ای خاکی و پر پیچ و خم به سوی جنوب به منطقۀ بیرگان طی می کنید و از آنجابه پل  معروف شهریاری و سپس به دو آب صمصامی (دهکده کوهستانی در عمق دره شمالی کوه میلی ) می رسید. از آنجا جاده کوهستانی مرتفعی را در پیش بگیرید، پس از مدت زمان نه چندان کوتاه تا لبۀ گردنۀ  3200 متری چری بالا بروید. منظرۀ با شکوهی از درهزیبای بازفت با تک درختان جنگلی رودخانۀ نیلگون و کوههای ناشناختۀ را پیش روی دارید. از گردنه با وسیلۀ نقلیه پایین بیایید ، در ادامۀ جاده به روستای کوچک مورز می رسید وبا عبور از پل رودخانه بازفت پس از مدت زمان کوتاهی به بخش چمن گلی (مرکز بازفت) گام می گذارید. اوایل تیرماه بهترین زمان است و هوا را طراوت خاصی فرا گرفته است.

 

در چمن گلی شبی را به سر برید، صبح روز بعد به همراه یک راهنمای آشنا به منطقه، آماده بازدید دریاچه گردید. با مقدار کمی راهپیمایی در ابتدا به سوی شمال بروید. سپس با قرار گرفتن در دل جنگلهای تک درخت بلوط با افت و خیزهای چندی تغییر جهت دهید، رو به سوی شرق، با عبور از یک رودخانه به ییلاق میان دوهان و ار آنجا پس از چهار ساعت راهپیمایی با سرازیر شدن تدریجی به عمق یک دره و رودخانه می رسید. استراحت کوتاهی کنید. حال با رهنمایی همراهانتان در امتداد رودخانه به سوی شمال تغییر جهت دهید، درمیان تک درختان بلوط به یکباره در مقابل دریاچۀ بسیار زیبا و مصفای نازی قرار می گیرید. دریاچه درکنار رودخانه قرار دارد و محیط کوچکی را پوشش داده است. سه تیغهای صخره ای بالکه برفهای بهاره و قلل چری و درویش کزلی تمامی دیدگاههای شمالی دریاچه با فروکش کردن آب رودخانۀ نازی تحلیل رفته است و در پایان تابستان جز لکۀ آبی کوچک، اثری از آن باقی نمی ماند. سه ساعت را در کنار دریاچه به دور زدن و دیدار آن بگذرانید. سپس از مسیری که آمده اید، به چمن گلی بازگردید.

1 نظر
  1. فرامرز می‌گوید

    درود بر شما ، به سایت خوب شما پیشنهاد میکنم پس از ارائه اطلاعات در بخشهای مختلف و بمنظور سهولت در یافتن فیزیکی مکان مورد نظر ، در انتهای متن آدرس به صورت مجزا،خلاصه و برای افراد مبتدی حضور در آن مکان به سهولت صورت پذیرد . مثلا، آدرس: استان …شهر… روستا…و سپس سمت و سوی مسیر . سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.