راه کارها در حمله گرگ

حمله گرگ به انسان بسیار نادر و دور از تصور است. گرگها از انسان دوری میکنند و در صورت مشاهده انسان فرار میکنند. حمله گرگ تنها در مورد گرگ های پیر و بیمار و یا گرگ هایی که به نحوی توسط انسان دست آموز شده اند گزارش شده است. حمله گرگ به چند دلیل ممکن است اتفاق بیافتد که نحوه برخورد در هر مورد متفاوت است. 1-دفاع از فرزند 2-دفاع از قلمرو 3-شکار. در صورتی که حمله یکی از موارد 1 یا 2 باشد، خونسردی خود را حفظ کنید و نترسید، از نگاه کردن مستقیم به چشم حیوان خودداری کنید، به آرامی به سمت عقب حرکت کنید و از جانور فاصله بگیرید، در مقابل گرگ فرار نکنید چون ممکن است باعث ترغیب گرگ به تعقیب شما شود. از تکان دادن دستها و یا داد زدن خودداری کنید که هر یک از موارد فوق میتواند به عنوان یک حرکت تهاجمی تلقی شده و حیوان را خشمگین کند. همچنین خوابیدن بر روی زمین به حالت جنینی میتواند از حمله گرگ جلوگیری کند. اما در مورد سوم که معوملا گرگ به تعقیب طعمه میپردازد رفتار شما باید کاملا خشن و رعب آور باشد تا گرگ از حمله منصرف شود. تکان دادن دستها، پرتاب اشیا به سمت جانور، نگاه مستقیم به چشم حیوان و هر آنچه که شما را قدرتمندتر نشان دهد (پرتاب ترقه، استفاده از سوت، آتش و…) کارساز خواهد بود. در موردی که گرگ به انسان به چشم یک طعمه نگاه میکند نشان دهنده بیمار بودن گرگ است. در این مورد حتما ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را مطلع کنید.

 

 

بیشترین حملات گرگ به انسان در ایران نه از طرف گرگ بلکه از جانب گرگاسگ ها (آمیزش گرگ نر و سگ ماده) انجام میشود. بسیاری از افراد برای بالا بردن خوی تهاجمی سگها اقدام به این آمیزش میکنند و پس از آنکه قادر به تربیت گرگاسگ نشدند آنرا در طبیعت رها میکنند. هر ساله گرگاسگ ها جان بسیاری از افراد را میگیرند و این کشتار به پای گرگ ها نوشته میشود. یکی از تفاوت های عمده گرگاسگ از گرگ خالص ، نحوه قرارگیری سر بر روی تنه است . گردن گرگاسگ ها کشیده بوده و سرِ بالایی دارند اما در گرگ خالص سر در امتداد بدن قرار گرفته است. نحوه برخورد با گرگاسگ ها همانند نحوه برخورد در حمله یک سگ است.

 

روشهای تشخیص رد سگ از گرگ
تمایز رد سگ از گرگ در ماسه و برف: سگسانان بر خلاف گربه سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد آنها اثر ناخن دیده میشود. برای تشخیص رد سگ از گرگ مراحل زیر میتواند به این تشخیص کمک کند. 1-اولین اقدام فاصله منطقه ای که در آن رد مشاهده شده تا روستاها و آبادی ها است. اگر این فاصله زیاد باشد احتمال رد گرگ بیشتر از سگ است. 2-اگر اندازه رد از 10 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال زیاد رد متعلق به سگ است. رد پای گرگ معمولا از 10 سانتیمتر بزرگتر است لازم به توضیح است که بیشتر بودن اندازه رد از 10 سانتیمتر دلیل قاطعی بر اینکه رد متعلق به گرگ است نیست و در ایران سگهایی وجود دارند که رد آنها به مراتب از رد گرگ بزرگتر است. 3-چنانچه فاصله رد پای عقب تا رد پای جلو از 65 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال فراوان رد پای سگ است. 4-مسیر کلی حرکت را بررسی کنید. گرگها معمولا مسیر را بصورت مستقیم و بدون انحراف طی میکنند ولی سگها مسیری سهمی وار را طی میکندد. 5-اندازه اثر رد پاهای جلو و عقب در گرگها معمولا به یک اندازه است و بسیار منظم جرکت میکنند بدین معنی که اثر رد پاهای عقب و جلو معمولا در یک خط صاف است ولی در سگها این اثر نامنظم است.

 

گرگ
گرگ به عنوان یک درنده موفق در رأس هرم غذایی، در بین جانداران خشکی‌زی‌ قرار گرفته است. همتای او در دریاهای عالم کوسه‌ها هستند با این تفاوت که گرگ‌ها از زندگی اجتماعی فوق‌العاده پیچیده برخوردارند و کوسه‌ها تک‌زی هستند و از نظر هوش، فراست، نظم گروهی و انضباط بین افراد داخل گروه خانوادگی، گرگ‌ها تقریباً در جهان درندگان، بی همتا هستند.

 

شبگرد است ولی گاهی در روز نیز مشاهده می‌شود. معمولاً در گروه‌های فامیلی زندگی می‌کند. تعداد آنها به ندرت از 10 گرگ تجاوز می‌کند. هر گروه شامل یک جفت نر و ماده بالغ (معمولاً تمام عمر را با هم زندگی می‌کنند) و بچه‌های همان سال و یا سال‌های قبل است. معمولاً گرگ نر که گرگ آلفا نامیده می‌شود هدایت گروه را برعهده دارد، این گرگ برنامه‌ریز و راهنمای حرکت است و در شرایط مختلف کنترل گروه را برعهده دارد. گرگ آلفا با ژست‌های مختلف، برتری خود را بر دیگران نشان می‌دهد. بقیه افراد گروه حرکت‌های او را کاملاً تقلید (کپی) می‌کنند. سرگروه ممکن است تا چند سال برتری خود را حفظ کند. کم شدن غذا، دعواهای داخل گروه و زیاد شدن جمعیت از عوامل پاشیده شدن گروه است.

 

گرگ‌ها حیواناتی بسیار پرطاقت و خستگی ناپذیرند. سرعت عادی آنها 8 کیلومتر در ساعت است ولی قادرند با سرعت 55 تا 70 کیلومتر و با پرش هایی حدود 5 متر به مدت 20 دقیقه بدوند و مسافت‌هایی حدود 200 کیلومتر را در یک شبانه‌روز با سرعت کمتر طی نمایند. جابه‌جایی گرگ‌ها زیاد است. در بهار و تابستان معمولاً اوایل غروب تحرک خود را آغاز می‌نمایند و صبح زود به لانه و یا استراحتگاه (مکانی که بچه‌ها بازی می‌کنند) مراجعت می‌کنند ولی در زمستان به مناطق دورتر می‌روند و نیازی به مراجعت ندارند. در لابه‌لای انگشتان گرگ‌ها غدد مترشحه بو وجود دارد که در برقراری ارتباط بین گله گرگ‌ها و پیدا کردن یکدیگر نقش مهمی را ایفاء می‌کند. گرگ‌های پیر که قادر به همراهی گروه نیستند به تنهایی زندگی می‌کنند. حس بویایی گرگ‌ها بسیار قوی است. آنها قادرند از فاصله 5/2 کیلومتری بو را تشخیص دهند. معمولاً طعمه خود را به وسیله بوی مستقیم و یا تعقیب بوی به جای مانده در رد طعمه پیدا می‌کنند. صدای گرگ شباهت زیادی به پارس سگ دارد. گاهی اوقات به خصوص در فصل جفت‌گیری زوزه‌ای بسیار طولانی و غم‌انگیزی سر می‌دهند که در مناطق باز از فاصله 16 کیلومتری برای انسان قابل شنیدن است.

جفت‌گیری در اکثر مناطق در فصل زمستان انجام می‌گیرد. گرگ‌ها دشمن طبیعی خاصی ندارند. در سال‌های اخیر بر اثر کم شدن طعمه، تعقیب با وسایل نقلیه موتوری، شکار، تله‌گذاری و استفاده از طعمه مسموم، در اکثر مناطق کشور جمعیت آنها به شدت کاهش یافته و در برخی از نقاط به طور کامل نابوده شده است. با وجود این در حال حاضر در اکثر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست که هنوز جمعیت‌هایی از آهو، قوچ و میش در آنها وجود دارد تعداد به نسبت مناسبی گرگ مشاهده می‌شود.

۹۱ نظرات
 1. شما می‌گوید

  آقا گرگه بیا منو بخور

 2. مسعود می‌گوید

  در موقع حمله گرگ تنها شانس اینکه که مگر اینکه تا گرگ میاد حمله از اونور یکی با اسلحه بزنتش انگار که که مواظب تو هست همیشه مثل فیلما یا هم که خودت و تسلیم کنی و جان به جان آفرین تسلیم و به گرگه بگی فقط تو رو خدا سریع تمومش کن زجر میکشم @@

 3. امین می‌گوید

  سلام دوستان.
  من یاسوجیم و یاسوج به پایتخت طبیعت معروفه ، هم از لحاظ پوشش جنگلی و گیاهی و جانوری و هم از لحاظ طبیعت بکر و کوههای سربه فلک کشیده دنا،
  منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا دارای تنوع جانوری گوشت خوار و گیاه خوار زیادی است‌، از پلنگ معمولی و پلنگ برفی و خرس قهوه ای و گرگ خاکستری و کفتار و ساه گوش ( کاراکال) و … تا عقاب معمولی و عقاب طلای و عقاب جنگلی و انواع کرکس و پرنده افسانه ای هما و ….
  ولی دوستان اگه قصد سفر و ماندن در کوه یا جنگل را دارید حتما حتما این چند مورد را به خاطر داشته باشید.
  ۱- به هیچ عنوان تنهایی به کوه و جنگل برای شب ماندن نروید
  ۲- حتما دو یا بیشتر از دونفر باشید و حتما کارد یا چاقو و ترقه در صورت نبود صلاح گرم داشته باشید.
  ۳- قبل از غروب آفتاب و سیاهی شب به اندازه کافی هیزم جمع کنید(به اندازه ای که تا صبح هیزم داشته باشید)
  ۴- حتما وسایل روشنایی مثل چراغ قوه یا چراغ شارژی داشته باشید و اکتفا نکنید به چراغ موبایل، هر کدام یه چوب محکم مثل چماق یا گرز داشته باشید.
  ۵- گوشیاتون حتما شارژ کامل باشه و همه وقت ازشون استفاده نکنید که شارژشون تموم بشه،
  وسایل و پوشاک مناسب انتخاب کنید،
  ۶- تو تاریکی شب حتی اگه قضای حاجت دارید تنها و سرخود جدا نشید،
  ۷- از اوایل تاریکی هوا آتیشو روشن کنید،و از قبل به مقدار مناسب هیزم جمع کرده باشید،
  ۸- اگه گرگی تنها اطراف شما زوزه کشید مطمئن باشید داره بقیه گروه را خبر میکنه،
  ۹- تا زمانی که آتش شما شعله داشته باشه حمله نمی کنند،از ترقه و … باعث فراری آنها بشید ولی اگه صلاح گرم داشته باشید با یه تیر هوایی همشون فرار میکنند
  دوستان اینا از تجربه شخصی خودمه،ممنون که وقت دادید و مطالعه فرمودید.

  1. بابک علیزاده می‌گوید

   دمت گرم بچه های بامعرفت یاسوج، عشق یاسوج. بابی از خراسان

  2. رادمان پسر ماهک می‌گوید

   ببخشید درباره‌ی وجود هما و پرندگان افسانه‌ای مدرکی دارید؟؟؟ ‌ممنون میشم

 4. امین می‌گوید

  سلام
  لطفا اگه کتابی درمورد زندگی و قوانیین گرگ ها میدونید معرفی کنید،کتاب ترجمه شده.

 5. علی می‌گوید

  سلام به همگی .
  بنده توی کوه گرفتار سگهای گله شدم . پدرم دراومد تا از دست سگها راحت بشم مثل یه حلقه دور من جمع شده بودن . در اون لحظات روحانی من ری……. به خودم .
  حالا میگی گرگ . گرگ بخواد حمله کنه سگ حریفش نیست من و شما که سهله پدر جدمون هم نمیتونه کاری کنه فقط هیچ وقت تنهایی کوه نروید عزیز جان
  در تابستان و بهار حداقل ۳ نفر باشید و در زمستان فقط با گروه کوه بروید . در این صورت احتمال حمله خیلی خیلی خیلی کم میشه ….

 6. محمد هوشیار می‌گوید

  فیلم هندی زیاد می بینی؟

 7. دردسر ساز می‌گوید

  من خودم گرگ از نزدیک دیدم گرگ هایی با هیکل واقعا بزرگ با این که اسلحه هم داشتم و اونا به صورت مستقیم به چشمام نگاه نمیکردند وتنها از کنارم رد شده اند باز بقدری ترسیدم که نتونستم کاری انجام بدم حالا بعضی از دوستان با چوب جلو چهاتا گرگ چطور وایستادن خدا میدونه خواهشا از بعضی دوستان میخوام که دروغ نگند

 8. علی می‌گوید

  یکی از روش های مقابله با گرگ که نه به حیوون آسیب برسه نه به آدم اینه که اسپری چسب یک دو سه یا اسپری خوشبو کننده و اینجور چیزا همراه داشته باشین و یه فندک.در صورت احساس خطر فندک رو روشن کرده بگیرید جلوی اسپری و رو به حیوون اسپری کنید.شعله ای که ایجاد میشه باعث وحشت هر حیوانی میشه و حتما فرار میکنه .مگه اینکه حمله حیوون غافلگیر کننده باشه که در خوشبینانه ترین حالت زخمی میشید.

 9. امین می‌گوید

  ناموسا این آخر کدوم فیلم بود
  داداش ما خودمون ذغال فروشیم مارو سیاه نکون…

 10. رضا می‌گوید

  مطالب خیلی جالب بود

 11. مهدی می‌گوید

  اگر در اطرافتون گرگ وجود داره چند نفر با هم هماهنگ بشوند و همراه یگ بره گرسنه گرسنه در ماه یک بار بروند کوه وبیابون و با تفنگ شکارشون کنند .نامرد ترین حیوان گرگه .خیلی حیوانات بی وجدان و بی رحمی هستند .گرگ هیچ ارزشی برای بودن توی این دنیا نداره .اخرین شکار گرگ که رفته بودم بعد از کشتن دو تا از گرگها گرگ سوم برای اینکه گلوله نخوره خودش رو از فاصله ۱۵۰متری پرت کرد و سقت شد .هیچ وقت ندیدم گرگی رو بشه از روبرو زد .یه انرژی عجیب و مافوق بشر در بدنشون هست بهش می گیم بوی عزراعیل .خبیث ترین جانورا دنیا .

  1. مم می‌گوید

   لابد به این خوی وحشی گری تون افتخار هم می کنید؟! شما از گرگ هم وحشی تر هستی..
   از کجا می دونی که این حیوان برای طبیعت سودمند نیست؟؟
   اینها اگه نباشند جمعیت حیوانات درنده دیگه مثل شغال و کفتار بسیار زیاد می شه… پس ندانسته از خلقت خدا ایراد نگیر آدم وحشی!!!

   1. محمد می‌گوید

    دمت گرم. حرف حساب و حرف دل منو هم زدی. Like

  2. animal.lover می‌گوید

   قطعا حضور گرگ روی زمین از حضور شما روی زمین صدها برابر سودمند تره دوست عزیز… کمی تفکر بد نیست

  3. سیمین می‌گوید

   چقدر کینه داره از این حیوون خدا! چطور بی دلیل شکار میکنی آخه؟

 12. شیما می‌گوید

  ‌ممنون مطلب خوبی بود

 13. شهروند می‌گوید

  خاصیت گرگ ها چیه که محیط زیست روی اونا حساسه مگر خاصیتی غیر از اینکه به گله گوسفندان حمله کنند و تلفات روی دست دامدار بگذارد خاصیت دیگری هم داره، هر جا گرگ دیدید آنها را به درک واصل کیند

  1. Enigma می‌گوید

   وقتی تعداد گرازها و خرگوشها تومنطقتون خواب و اسایشو ازتون گرفت اونوقت متوجه فلسفه وجود گرگ میشید

 14. حسین می‌گوید

  اقا اگه فنونی جهت شکستن گردن گرگ یا سگ با دست دارید ممنون میشم کمکم کنید سربازای امریکایی اموزششو میبینن

 15. شکارچی گرگ می‌گوید

  فقط به طور خلاصه بگم من و دوستم ورزشکاریم وبدن قوی وهیکلی وبدنساز ورزمی کاری داریم و گاهی اوقات به کوه نوردی میریم.
  توی یکی از وقتایی که من و دوستم رفته بودیم کوه حدود عصر بود از دور یکی گرگ دیدیم توجه نکردیم،صدای زوزه گرگ اومد شدن ۴ تا گرگ ما همیشه چوب دستی برای کوه نوردی و چاقوی بزرگ همراه داشتیم،چاقو ها رو بوسیله بند پوتین به چوب دستی بستیم وشبیه نبزه درست کردیم،گرگا به فاصله ده متری که رسیدن ایستادن،منو دوستم یا فریاد به سمتوشون حمله کردیم مثل سگ فرار کردن،چون میدونستون مرگشون درصورت حمله حتمیه ،چند تا ماجرا ازکشتن گرگا دارم که دوباره براتون میگم.

 16. شکارچی گرگ می‌گوید

  من تا حالا با چندین گرگ درگیر شدم و تعدادی از اونا رو به درک واصل کردم که داستانشون رو یراتون میگم

 17. مجتبی می‌گوید

  اگه با گرگی مواجه شدید آروم روی زمین دراز بکشید و به افقهای دور دست خیره شوید تا گرگ کار خودش را بکند?

  1. بابک علیزاده می‌گوید

   اتفاقا منم چندباری که تو بیابون گشت میزدم دیدم چندتایی دارن به افقهای دوردست نگاه میکنن ، خلاصه، کارمو کردم ، همچی کردم که یادشون باشه حواسشون به اطرافشون باشه.

 18. امید می‌گوید

  با سلام
  همین طور که دوستان فرمودن گرگ حیوان بسیار بسیار باهوشی هست .من به خاطر شغلی که دارم چندین بار با گرگ برخورد داشتم البته نه فیزیکی .بنده راننده گریدر هستم یه بار که اطراف یکی از روستاهای نیشابور مشغول به کار بودم حدود ساعت ۷ شب که زمستون بود و هوا هم سرد به خاطر اینکه چراغ دینام دستگاه روشن میشد خواستم که پیاده بشم و دینام رو باز کنم که همین که جعبه اچار رو برداشتم که پیاده بشم یهو گوشیم زنگ خورد و من هم گوشیم رو جواب دادم در حینی که با گوشی صحبت میکردم یک دفعه یک گرگ بزرگ از فاصله ۳متری دستگاه رد شد که اون لحظه خشکم زد اصلا انگار که نه انگار دستگاهی به این هیکل روشن با کلی هم چراغ وجود داره براحتی قدم زنان از کنارم رد شد فقط خواست خدا بود که گوشیم زنگ بخوره و چند لحظه صبر کنم وگرنه خدا میدونه چی میشد. یه بار دیگه هم موقعه کار کردن شب حدود ساعت ۷ شب بود اطراف روستای دیزباد کار میکردم کارمم جوری که باید یه مسیر ۲۰۰ متری رو جلو و عقب میرفتم که بعد مدت حدود نیم ساعت متوجه شدم که در طول این نیم ساعت یک جفت چشم تو فاصله حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ متری فقط یه جا ثابت وایستاده و من رو نگه میکنه و اصلا تکون نمی خوره با خودم گفتم اگه روباه باشه که باید یکسره تو زمین راه بره ولی چرا این یه جفت چشم ثابته . با دستگاه رفتم به طرفش همین که بهش رسیدم دیدم از پشت یه خاکریز کوچیک حرکت کرد و راه افتاد اونجا متوجه شدم که اون یه گرگ هست و فقط منتظره که من از دستگاه پیاده بشم و اون به ارومی بیاد و حمله بکنه حالا دوستان اگه هروقت خواستین چه تنها چه با کسی به کوه و دشت برین سعی کنید حتما یه چاقو یه فندک ویه چوب دست همراه برین خیلی بدرد می خوره گرگ اگه گرسنه باشه به هیچ چیز جز شکار فکر نمیکنه چون اگه شکار نکنه خودش میمیره و کلا تمام حیوانات از انسان میترسن ولی وقتی که گرسنه باشن هیچی حالیشون نیست چون حیوان هستن .ممنون از شما که وقت گذاشتین

 19. مهدی می‌گوید

  سلام. گرگ حیوان باهوشیه . پس وقتی مثل جنین بخوابی زمین مثل ی لقمه آماده رفتی توی شکمش . اگر از قبل تعقیب کرده باشه ، لحظه ای که به شکل جنین خوابیدی متوجه میشه .در ضمن باید به چشماش نگاه کنی تا آدرنالین پایین بیاد . اطلاعاتتون عملا باعث مرگ میشه . برادرانه پاکش کن . تخصص من این کاره

 20. Ali می‌گوید

  سلام جناب زمانی که تو چادر خوابیدیم و زیپشو کشیدیم هم خطری تهدید میکنه ؟؟

 21. شهاب می‌گوید

  با سلام
  توی کارخونه ی کاشی کار میکردم یبار برای بازدید آب خروجی رفتم بیرون از کارخونه روی مین نشسته بودم و حواسم به خودم بود که یه دعه دیدم یه جانور زرد خیلی خشکل که گوشش مثل گرگ بود و گردنش مثل کفتار بلند پاخای عبشم کوچک بود روبرومه و داره بهم ندیک میشه.اول فکر کردم سگه بلند شدم کمی صداش کردم ولی فهمیدم سگ نیست. طوری رفتار کردم که انگار اصلا ازش نمیترسم. اروم رفتم طرفش دستمو به طرفش دراز کردم که ازم ترسید کمی عقب تر رفت دوباره برگشت به طرفم. بازم رفتم طرفش. دید اصلا ازش نترسیدم فرار کرد و رفت دورتر بازم برگشت ولی منو ندید آخه با سرعت برق از دیوار کارخونه رفته بودم بالا و توی کارخونه بودم. حالا میفهمم که سگ گرگ بوده

  1. AmixPolon می‌گوید

   داداش شغال بوده گرگ سگ یا گرگاس ظاهرش خیلی شبیه گرگه و اگه تخصص نداشته باشی بعضی اوقات قابل تشخیص نیست در اونحد که بعضی باغ‌وحش ها به جای گرگ گرگاس نشون مردم میدن…

 22. میثم می‌گوید

  با سلام خدمت دوستان وقتی گرگی یا گرگ هایی به شما حمله کردن بهترین روش اینه که به سمت گله گرگها بروید ودر حین مسیر از زندگی خداحافظی کنید اگر فرار کنید یا نکنید اول اخر خورده میشید پس چه بهتر که به طرف گرگها بروید که سریع تر و بدون اینکه خودتو و گرگهارو خسته کنی خورده شی اینجوری بهتره????????

 23. مهران می‌گوید

  و خداوند آتش را آفرید…..
  اگر مثل من کوهنورد و بیابانگرد هستید معمولا همراه خود آتش داشته باشید، چوب آغشته به نفت و بنزین و فندک
  تمامی حیوانات از آتش وحشت دارند، خزنده و چرنده و درنده و جهنده!!!!!

 24. علی می‌گوید

  سلام روستای ما پر از گرگ است یک روز با دوستانان رفتیم اب بیاوریم کنار روستامون چاه است در انجا اب میاوردیم که صدای زوزه ی گرگ ها را شنیدیمدمن ترسیدم بعد دوستم فت نترس از ما دور ما که ۵نفری بر میگشتیم دیدیم که جلوی ما به فاصله ی یک کوچه گرگ هست اول یواش یواش بی صدا که داشتیم میرفتیم دیدیم گرگ ما را دید و زوزه کشید گرگ که به سمت ما می اومد ما زود فرار کردیم فرداش شنیدم که ۵تا گوسفندانمان را گرگ ها برده ان روز خیلی ترسیدم

 25. امير عباس فريدي می‌گوید

  با سلام خدمت دوستای عزیزم
  این مطالبی رو که خوندید جهت اطلاع بود نه اینکه آموزش مبارزه با گرگ با دست خالی تو بیابون یا در زمان بارش برف ، اونها یه چیزهای تجربی هستش …

 26. سیدمحمد حیدری می‌گوید

  dostan Salam man dar jangalhaye shomal ba gavam zendegi mikonjm va tarsi az gorgo sago palango khers nadaram. Va be khatere zendegi dar tabiat be in shahamat residam.

 27. بهروز می‌گوید

  در برخورد با گرگ رفتاری شبهه تعادلی داشته باشید و اصلا نترسید و نلرزید و چونکه بوی آدرنالین در خون شما را میگیرد. اگر میتوانید در جهت باد از او دور شوید نه در خلاف جهت و اگر درختی وجود دارد به بالای درخت بروید اصلا بسرعت فرار نکنید. وآرام دور شوید اگر دیدید به شما تا فاصله کمتر از ۶ متر نز دیک شد الکی به سمتش جهش ببرید و آرام دورشید آنقدر تکرار کنید تا از شما بترسد و حالت دفاعی قوی بگیرید مفت تسلیم نشوید. هیچوقت به گرگ پشت نکنید هواستان به اطراف باشد بعضی وقتها گرگها محاصره میکنند. اگر فرار کنیید مطمئناً خورده میشوید

 28. میلاد می‌گوید

  فرزندم؟؟
  گرگ آلفا یک گرگ مونثه
  نه نر
  وضعیت گونهه ی گرگ در حالت کمترین نگرانی است
  و اخرین مورد شامه گرگ نسبت به سگ ضعیف تره
  در کل اطلاعات بدی نبود

  1. نیما می‌گوید

   تمام اطلاعاتتون غلطه
   گرگ آلفا نر هست
   در کفتارها،ماده رئیسه
   شامه گرگ از سگ قویتره

 29. بهمن غلامی می‌گوید

  سلام
  سگ های ما تا به حال ۲۰ عدد گرگ رو نفله کردن خیلی هم کیف کردیم

 30. محمد حسین می‌گوید

  اقا من تا حالا گرگ ندیدم ولی میدونم که راه خلاص شدن از دست گرگ فرار نیست چون راحت به ما میرسن یا باید مثل یک گرگ باهاشون بجنگی یا فاتح خودتو بخونی همونجا

 31. امیر می‌گوید

  به محمد . شانس آوردید سیر بودند .

 32. sadegh می‌گوید

  با سلام
  ممنون بابت آموزشتون
  من ساکن روستایی در اطراف همدانم
  بارها با گرگ مواجه شدم یبارم بهم حمله کردن
  بنظر من اگه به مناطقی میرین که احتمال مواجهه با گرگ هست چندتا ترقه همراه داشته باشین
  گرگا از صدای انفجار میترسن

 33. احسان می‌گوید

  سلام
  من قبلا یه مستند دیدم که طرف با گرگ رو ب رو شد بعد مثل بقیه مستندا فیلم بردار نبود طرف خودش داشت فیلم میگرفت تنها بود وقتی ب گرگ رو ب رو شد خیلی خونسرد دوربینشو گذاشت زمین انگار میخواست دوربینو بذاره رو تایمر بیاد با گرگه عکس بندازه منظورم اینه که جوری دوربینو قرار داد که محیط قشنگ معلوم شه بعد اومد چهار قدم رو دوپا راه میرفت چهار قدم مثل حیوانات رو چهار دست و پا چند بار این کارو کرد گرگه پا گذاشت ب فرار بعد تو زیر نویسش نوشته بود گرگ انسانو با خرس اشتباه میگیره چون چشمش سیاه سفید میبینه دفه اول که این کارو کرد گرگه از جاش پا شد ترس رو تو وجود گرگ میشد احساس کرد حالا دوستان این روش جواب گو هست؟ یا فقط تو مستنده جواب داد؟

  1. نریمان می‌گوید

   سلام . این یه دروغه . چون وولا گرگ از چند کیلومتری بوی خرس رو از آدم تشخیص میده .. دوما اگه اینطوری بود هیچ سگی صاحبش رو از چندصد متری نمیشناخت ! اونا حتی میتونن آدمهارو از همدیگه تشخیص بدن و دقیقا از روی چهره بشناسن …
   تا حالا به این نکته فکر کردی که ممکنه اون گرگی که توی مستند دیدی پلاستیکی بوده باشه ؟ !

 34. سليمان عزيزي می‌گوید

  سلام باتشکر مطلب خوب وآموزنده بودتامانحوه رفتار باحیوانات رایادبگیریم واین رابدانیم حیوانات برای طبیعت ارزشمند هستند.ای کاش دربعضی جاها درکشورمان بجای استفاده ازسموم ممنوعه برای مبارزه باعلفهای هرزازپرورش گاومیش وغاز برای ازبین بردن علفهای هرزبهره می گرفتندوهم طبیعت وهم مردم سالم می ماندند.

 35. منوچهر یوسفی می‌گوید

  سلام :
  از نشانه های بارز و ظاهری و تفاوت عمده از قیافه گرگ و سگ دقیقا از روی دم انهاست . گرگها کلا دمشان رو به زمین و پایین است ، اما سگها دمشان به سمت بالا نگه داشته میشود . البته فارغ از رد انها که در بالا توضیح داده شد و در مرحله بعدی گرگهای لایلور فارس در همین گذشته نزدیک در منطقه تخت عروس در حوالی ییلاق ( در ۳۰ کیلومتری پاسارگاد و ارامگاه کوروش کبیر )ایلات یاصری بسیار جسور و دسته جمعی شبانه روز به گله های ایل حمله میکردند و تا نود درصد موفقیت انان حتمی بود و تقریبا درشترین و چابک ترین در بخش ۵۰۰ کیلومتری مسیر ییلاق و قشلاق این طوایف و ایلات در گذر و مسیر انها به معروفیت خاص خود شهره بودند و اینک که کوچ ایلات تقریبا بپایان خود رسیده از سر نوشت انان بی خبریم . یا مهاجرت و یا با خزندگان و دیگر موجودات زندگی می گذرانند . فقط چوپانان میمه ای (اصفهان ) با یک راهکار جالب از پس انان بر می امدند و در غیاب ایل های یاصری به پاییز و زمستان گذرانی در ته ییلاق با بستن نیره های تیز با دوال چرمی در دو سوی گردن و صورت سگهای شکاری حمله و خسارات گرگهای لایلور را به حداقل می رسانند وبنده هم مقاله تحت عنوان ” گرگهای لایلور در انتظار بره های ایل در یکی از شمارگان روز نامه خبر جنوب به چاپ رسانده ام . شاد باشید .

 36. حسين Roger wolf می‌گوید

  سلام بعد حمله جه فایده ای دارد که ما به سازمان محیط زیست زنک بزنیم خخخخ

 37. رهگذر می‌گوید

  من پیشنهاد میکنم بجای فرار از دست گرگ باهاش مذاکره کنید! البته نتیجش از الان معلومه

 38. دیاکو گرگی می‌گوید

  منم ی گرگ کشتم ولی خیلی سخت و باید چوبتون ۶ متر باشه

 39. matin می‌گوید

  بسیارعالی بود.

  لطفادرموردکایوت هاهم مطلب هایی بنویسید.

  ازشماتشکرمیک کنم. matin

 40. امير هوشنگ می‌گوید

  بسیار سپاسگذارم
  در کوههای گیلان ؛ اداره محیط زیست در سالهای گذشته گرگ رها کرده و حالا این گرگها علل الخصوص در کوههای ماسوله زیاد شده . البته در مرز کوههای گیلان و طارم و زنجان از گذشته وجود داشته . سوال اول اینکه نژاد این گرگهابا دیگر مناطق فرق می کنه . در مورد حمله احتمالی گرگ در این منطقه و فصل زمستان چگونه باید برخورد کرد؟

 41. جراحی بینی می‌گوید

  ولی اگه گرگ گرسنه باشه فک نکنم حمله نکنه
  مخصوصا اگه تنها نباشه…

 42. سعيد می‌گوید

  سلام من هم توی کوههای کاشمر گرگ دیدم
  ولی باید بدونید گرگ اگه قصد شکار داشته باشه حداقل یکی دو ساعت شما رو زیر نظر می گیره اگه موقع کوهنوردی حواستون به اطراف باشه متوجه میشین

 43. سانترال می‌گوید

  مرسی از شما خیلی مفید و خوب بود

 44. یعقوب می‌گوید

  با عرض سلام خدمت همه دوستان
  امروز می خوام یه خاطره مشابه که چند سال پیش برای دوستانم پیش اومده بود رو براتون نقل کنم
  در زمستان سال ۸۵ بود که دو تا از دوستانم به نام حسین و عسگر یرای تفریح به جنگلهای ارسباران رفته بودند در هنگام برگشتن با برف و کولاک شدیدی روبرو می شن و نمی تونن برگردن مجبور می شن چادر برپا کنند خورشید تازه غروب کرده بود که گرگی را در اطراف خود می بینند که به آنها خیره شده است آنها در ابتدا اهمیت نمی دهند و حتی باقی مانده غذای خود را به طرف گرگ پرتاب می کنند اما گرگ اهمیتی به تکه استخوان های آنها نمی دهد و گهگداری زوزه های بلند سر می دهد ناگهان عسگر متوجه می شود که از بالای تپه ای نزدیک آنها چندین گرگ به طرف آنها سرازیر می شوند با مشاهده چنین صحنه وحشتناکی در آن سرما و تاریکی جنگل آنها فورا آتش خود را شعله ور تر کرده و با پلیس ۱۱۰ تماس می گیرند ولی متاسفانه پلیس به تماس آنها به خاطر احتمال مزاحمت و سرکاری بودن اهمیتی نمی دهد بعد آنها به برادرم یونس که دارای هیکل درشت و رزمی کار و از شجاعت خاصی برخوردار است زنگ می زنند و موضوع را به وی اطلاع می دهند و درخواست کمک عاجزانه می کنند من و برادرم یونس و دوتا از پسرعموهایم سریعا به کلانتری محل رفته و موضوع را با آنها در میان گذاشته و از آنها کمک می خواهیم آنها می گویند در این برف و کولاک نمی توان به آنجا رفت و ما فقط می توانیم برای آنها دعا کنیم در این لحظه گوشی یونس زنگ خورد و صدای نحیف عسگر بود که می گفت ۹ گرگ ما را محاصره کرده اند وبه خاطر آتش حمله نمی کنند و به خاطر سرما و برف شدید هر لحظه ممکن است آتش خاموش شود یونس گفت در صورتی که نمی توانید آتش را روشن نگهدارید بالای درخت بروید ما خودمان را هرطور شده به شما می رسانیم(متاسفانه در آن لحظه هیچکدام از ما سلاح گرم نداشتیم) در این هنگام یونس با شجاعتی که داشت گفت خودمان به طرف جنگل به کمک آنها می رویم و ما چهار نفری با عجله براه افتادیم (فاصله ما با آنها حدود ۱۰ کیلومتر که با پای پیاده ۳ ساعت راه بود) آنها هر چند دقیقه با ما تماس می گرفتند و مشخص بود که خیلی ترسیده اند و حتی حسین در یکی از تماسها به ما گفت که به خاطر نبود چوب و هیزم برای آتش به بالای درخت پناه برده ایم بعد از حدود یک ساعت دیگر تماسهایشان قطع شد ما خیلی نگران شدیم بونس به ما گفت زیاد نگران نباشید احتمالا شارژ موبایلشان تمام شده است سریع تر حرکت کنید ما هم نا امیدانه بر سرعت مان افزودیم بعد از دوساعت و نیم از فاصله ۲۰۰ متری چادر آنها را مشاهده کردیم بعد از اینکه کمی جلوتر رفیتم عسگر و حسین که روی درختها از ترس و سرما کرخت شده بودند با دیدن نور چاغ قوه های ما جانی تازه گرفتند شروع به جیغ زدن و شادی کردند گرگها که دور درختها حلقه زده بودند متوجه ما شدند و به طرف ما آمدند (یونس قبلا سابقه درگیری فیزیکی با چندین گرگ را به تنهایی داشته و حتی چندین بار بشدت زخمی شده) یکی از گرگ ها به طرف یونس پرید یونس با چوب دستی ضربه ی محکمی به پوزه گرگ کوبید گرگ زمین خورد و پس از غلطیدن روی برفها فرار کرد گرگهای دیگر با مشاهده ای صحنه کمی عقب نشینی کردند و ما به طرف عسگر و حسین راه افتادیم عسگر و حسین با دیدن دور شدن گرگها از درخت پایین آمده و به طرف ما دویدند در این هنگام همگی گرگ ها با اشاره سردسته گرگها به طرف ما حمله کردند در این لحظه ما با چوب دستی هایمان با گرگ ها درگیر شدیم و یونس که با ۳ گرگ درگیر شده بود توانست هر سه ی آنها را با چوب دستی شکست دهد و ما هم همینطور بقیه گرگ ها را زدیم و فراری دادیم فقط یونس به خاطر درگیری با چند گرگ از چند ناحیه زخمهای جزیی برداشته بود من تا به حال با گرگ از نزدیک درگیر نشده بودم و خیلی ترسیده بودم خلاصه با لطف خداوند و شجاعت یونس توانستیم گرگ ها را شکست داده و عسگر و حسین را نجات دهیم . حسین و عسگر هم که حسابی ترسیده بودند قسم خوردند که هیچوقت بدون سلاح گرم و تجهیزات به جنگل نمی روند موقع برگشت . یونس گفت سریعتر برگردیم چون ممکن است گرگها دوباره برگردند عسگر و حسین به غیر از ما به سایر دوستانشان زنگ زده بودند و کمک خواسته بودند در راه برگشت دیدیم که چندین نفر از اهالی محل با سگها به کمک آنها آمده اند که با مشاهده ما خوشحال شدند و همگی شادمان و شکر گزار به طرف روستا برگشتیم

  1. نیما می‌گوید

   زیاد فیلم می‌بینی؟

 45. Alireza می‌گوید

  سلام
  توی برف و باران چه جور از خودم در مقابل گرگ دفاع کنم؟!
  بهترین کار فراره؟! 🙂

 46. marshal می‌گوید

  آره که میشه خاک تو چشم یکیشون می پاشی اون برای بقیه تعریف میکنه دهن همشون سرویس میشه فرار میکنن

 47. لیمش می‌گوید

  سلام
  در اوایل یک شب زمستانی در راهی گرگی به سوی من خیز برداشت. من به جای فرار همان کار گرگ را انجام دادم و ضمن سرو صدا به سویش حمله‌ور شدم گرگ قبل از مواجهه راه خود را کج کرد و در فاصله تقریبا ده متری من ایستاد و شروع به زور کشیدن کرد. من که بسیار ترسیده بودم اما توانسته بودم خودم را کنترل کنم چند سنگ به طرفش پرتاب کردم که واکنشی انجام نداد و به زوزه کشیدن ادامه داد. در حالیکه چند سنگ دیگر برداشته بودم یواشکی و عقب عقب در رفتم. جالبه که دراین راه بسیار کم رفت و آمد و بیرون از شهرهمیشه پیاده روی می کردم.

 48. علی می‌گوید

  سلام بستگی به گرگ داره تو منطقه کردستان گرگ های وجود دارند اگه گیرت بیارن با سس میلت میکن

 49. سجاد "درگز می‌گوید

  سلام طبیعت دوستا”میشه خواهش کنم ازتون که یکی واسه من بگه که من وقتی با دوستم گله ی گوسفند رو میبریم بیرون چیکار کنیم که گرگ به ما نزنه ” یا حداقل از خودمون دور کنیم یا اصلا مارو پیدا نکن ” با در نظر گرفتن این که سگس همرامو نباشه ممنونم ” سجاد درگز_نوخندان

  1. Enigma می‌گوید

   حشره کش تارو مارببر

 50. بابک می‌گوید

  طرفای ما گرگ وجود داره خوب به رفتارشون بلدم
  اگه گرگی گرسنه نباشه کاری به کارتون نداره حتی طور خودشو نشون میده که از شما میترسه شاید هم بچه هاش پیشش باشن فاریت یا حتی گازت بگیره
  ولی …. ولی…. وای اون روزی که گرسنه باشن به هیچ چیزی رحم نمیکنن گروهی و با نقشه قبلی حمله میکنن به هیچ حیونی رحم نمیکنن حتی .ادم.
  به گفته یکی از دوستان ۷ نفر جلودار دوتا گرگ نبودند
  نا گفتنی نباشه گرگ ها شبها موجودی میشوند غیر قابل تشخیس چیزی مثل جن میمونن موقع شب

 51. زهـرـآ می‌گوید

  سلـآم..
  در رابطه با کامنت آقا مصطفی مینویسم..!
  واقعا میشه با خاک پاشیدن اونهارو از خودت دور کرد؟؟
  چطور آخه؟

  1. نریمان می‌گوید

   چرت و پرت میگه .

  2. نریمان می‌گوید

   اگه یه گرگ پیر تنها باشه شاید بتونی با یه اسپری فلفل اصل و خیلی تند بتونی تا حدی از خودت دفاع کنی …. ولی کلا چند تا زخم سطحی برای گرگ یه چیز معمولی محسوب میشه و اونها برای بدتر از این آمادگی دارن ، پس این چرت و پرتها رو باور نکن.
   ولی به جرات میگم اگه یه زخم سطحی همراه با سوختگی به حیوون وارد کنی خیلی موثرتر از یه زخم عمیق با یه چاقوی سرده .
   چون سوزش بعد از سوختگی آروم و قرار رو از حیوون میگیره و اجازه تمرکز روی شکار رو به اون نمیده ! پس خیلی مهمه که نوک نیزه یا چاقو قبل از درگیری داغ و حتی از حرارت قرمز شده باشه که اینکارو با یه فندک خوب هم میشه انجام داد . یه فندک عالی قیمتی نداره و براحتی توی جیب جا میشه . ولی فکر نکنم اگه تنها یا دو نفر باشید این ترفند برای بیشتر از دوتا گرگ جواب بده

  3. نریمان می‌گوید

   ولی در مورد اون دوستمون که پیشنهاد استفاده از ابزار آتیشبازی و ترقه رو داد … به نظر منم پیشنهاد خوبی بود . داشتن این چیزها ضرری نداره و میتونه در مواقعی کارساز باشه

 52. yadisinaee@ymail.com می‌گوید

  داشتن دستگاه سگ دور کن که تبلیغ میشه برای گرگ هم مفیده

 53. مهناز می‌گوید

  اخه تو حالت ترس که گرگ دیدم چطور تشخیص بدم نیت اقای گرگ چیه؟ایا اقلیم کودک یا شکار:))))که بعد چشم به چشم بشم یا از چشاش دوری کنم…وای مگه اینکه برم از خودش بپرسم:)

 54. حامدبيك می‌گوید

  سلام.آموزش خوبیه ولی بنظرمن راه های بیشتروبهتری هم بزاریدبدنیس
  یه روز دم غروب بود.اسبموزین کردم رفتم بیابونای قارپوزاباد.همونجورکه مشغول سوارکاری بودم دیدم اسبم بی تابی میکنه…پیاده شدم بدتر شد اسبم شیهه میکشیدوپاهاشومیکوبیدزمین اومدم سوارشم دیدم نمیزاره سوارشم.دورواطرافمونگاه کردم دیدم تقریبا۲کیلومتریم گردوخاکه.خلاصه باهزارمکافات سواراسبم شدم.برگشتم دیدم بفاصله ۵۰۰ متری نزدیک شدن.گفتم اینا اسبه دیدم نه یه جفتن دارن میان سمت من.گفتم خدایاخودت کمک کن.خیلی بزرگ بودن.وای تابحال اینهمه نترسیده بودم.دهنه(افسار)اسبوآزاد کردم و گردن اسبوگرفتم باتمام سرعت سمت خونه اومدم.واقعاترسناک بود.گرگ خیلی ترس داره.خیلی خیلی وهشتناکه.همیشه احتیاط کنید

 55. سانترال می‌گوید

  ممنون از مطلب خوبی که در سایت قرار دادید
  مرسی

 56. فرامرز می‌گوید

  انتظار چنین مقاله ای را نداشتم، نکته فنی و آموزشی خوبی بود،راجع به شخصیت گرگ کم نوشته اید، گرگ مانند کوه ستبر و مغرور و فوق العاده باهوش است. خواهشمنداست ضمن تکمیل مستند مقاله و درج اطلاعات بیشتر راجع به این حیوان آزاده و دست نیافتنی ، منابع استفاده شده را هم معرفی کنید . سپاس

 57. علی می‌گوید

  سلام. چگونه حصار الکتریکی دور چادر درست کنم ؟ایا مو ثر هست؟

 58. آزاد می‌گوید

  سلام من در دوره آموزشی شرایط سخت خدمت با گرگا رو ب رو شدم ب نظر من گرگا حیوانات آرومی هستن اما ب شرطی ک کاری ب کارشون نداشته باشی. وقتی با ی گرگ رو ب رو میشید اصلا نترسید چون (ترس در بدن ی هورمون) ترشح میکنه ک گرگو متوجه ترس شما میکنه و گرگ وحشی میشه و حمله میکنه اونوقت مگه ی اسلحه داشته باشی ک ب دادت برسه. خلاصه من گرگا رو خیلی دوس دارم. از مطلبتون تشکر میکنم خیلیارو با زندگی گرگا آشنا کردی.

 59. تلفن سانترال می‌گوید

  واقعا ترسناکه باید تو موقعیت باشه ادم تا درک کنه

 60. تلفن سانترال می‌گوید

  شاید خیلی از دوستان گرگ رو از نزدیک ندیده باشند اما برای من این اتفاق افتاده، خیلی وحشت ناک هستن

 61. سانترال می‌گوید

  شاید کمتر از دوستان گرگ رو از نزدیک دیده باشند، اما من این تجربه رو داشتم خیلی وحشتناکه

 62. سانترال می‌گوید

  مطلب متفاوت و خوبی بود، این راه برای تمام حیوانات هم می تونه یکی باشه
  اینطور نیست؟

 63. سانترال می‌گوید

  مطلبتون خیلی مفید بود مرسی

 64. تلفن سانترال می‌گوید

  تشکر از پست خوب شما در نظر باید داشت که حمله گرگ در طالقان را میتوانید از درخت بالا رفتن کمک بگیرید، اما در شهر های کویری و پست همیشه در جاهای دور از شهر باید چاویی کوچک همراه داشته باشید، و خدا نکند بشتر از یک گرگ گریبان گیر شوید چون خیلی خطرناک، دردناک و وحشتناکه

 65. مصطفی می‌گوید

  سلام من با پدرم یک سفر به کوه های کاشمر داشتم رفتیم کوه نوردی که ناگهان ۱۰یا ۱۲ گرگاسگ دورمون جمع شدن بابام منو نشوند روی زمین و مشتی خاک جمع کرد و ریخت به چشمای گرگاسگ ها و اونها رو فراری داد حالا میخواستم بدونم این روش برای گرگها هم جواب میده یعنی میتونیم ۱۰تا گرگو با خاک پاشیدن روی چشماشون فراری بدیم.

 66. رهگذر می‌گوید

  گرگها ۶ کودک را در اردبیل دریده و خوردند…
  http://www.tabnak.ir/fa/news/399965

  همیشه اینطور نیست… موارد نقض فرمایش شما کم نیست

 67. محمد می‌گوید

  سلام
  در سفری که به شمال طالقان بالاتر از روستای دیزان داشتم ، همراه یکی از دوستانم به بلای یک کوه رفتیم ، مسافت زیادی رو رفته بودیم و در راه هم رد پا وجود داشت ، تشخیص دوستم رد پای سگ بود و بدون ترس ادامه دادیم تا زمانی که به بالای کوه رسیدیم ، ناگهان با ۳ یا ۴ گرگ طرف شدیم که البته فقط برق چشمانشون و قد بلندشون یادم میاد ما سریع برگشتیم و فقط پشت سرمون صدای زوزه و پارس اونا میومد ، اصلا طرفمون نیومدن و فقط ما رو ترساندن که خیلی هم موفق بودن .
  هیچ وقت مثل ما بی گدار به آب نزنید مخصوصا ساعت ۲ صبح ، هیچ عکسی ارزش خوده شدن یا دیدن این صحنه ای که ما دیدیم رو نداره .
  با تشکر از یاداشت خوبتون

 68. دانیال می‌گوید

  مطلب خیلی جالبی بود
  فقط یه ابهام داره:
  از کجا بفهمیم گرگ داه از قلمروی خودش محافظت میکنه یا داره ما رو به چشم طعمه میبینه؟

 69. مهدی می‌گوید

  ممنون . نمیدونستم .
  از اسم گرگ الفا خوشم اومد .
  خیلی جالب بود
  عالی

 70. damavand می‌گوید

  سلام. خیلی خوب و مفید بود . مفید بودنش وقتی معلوم میشه که در شرایطش قرار بگیری!

 71. محمد خراسانی می‌گوید

  سلام

  میخواستم بدونم درصورتی که تنها در بیابان باشیم بازهم امکان حمله ضعیف است؟

 72. امیر می‌گوید

  داداش ممنونم که به من اموزش داده اید در اطراف ما من بعضی اوقات صدای گرگ میشنوم ولی بازهم ممنونم
  تد.م

 73. محسن مومنی می‌گوید

  سگهای سرابی ذاتا سگ گله بوده و مبارزه با گرگ و گراز و حتی خرس در ذات این گونه هست و من فکر نمیکنم بشود ذاتش را تغییر داد مگر با آمیزش ، با نژادهای دیگر که دیگر اصالتی نمیماند و سگ سرابی نیست .

 74. جواد می‌گوید

  میشه بگید چی کار کنم سگم با گرگ کاری نداشته باشه وبهش حمله نکنه چون ما در ازربایجان غربی هستیم و ائنجا گرگ زیاده.لطفا کمک کنید.نژاد سگم سرابی هست.باتشکر

 75. salar می‌گوید

  etelaate mofidi bud
  man be motale’e dar zamineye gorg ha kheyli alaghe mandam , age rahi ya guruhi ro mishnasin bem marefi konin lotfan(email

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.