رود شور، شهداد

 

نام انگلیسی :  Shour river    

نام فارسی :  رود شور

 

موقعیت جغرافیایی

این رود که سرچشمه های آن در خارج از استان است از ارتفاعات «خوسف» و خراسان جنوبی سرچشمه می گیرد و از بخش شمالی، وارد استان کرمان می شود. عمده‌ترین سرچشمه این رود از سمت شمال غرب و غرب در کوه‌های مشرف به شمال شرق راور میباشد کوهی به ارتفاع ۲۷۷۷ متر از سطح دریا به مختصات جی‌پی‌اس ۶۵ ۰۷ ۲۰ ۳۱ شمال ۹۰ ۳۷ ۲۶ ۵۷ شرق بعد از پیمودن ۲۲۰ کیلومتر به باتلاق‌های شمال شرق کلوت‌ها میریزد. در طول مسیر با اضافه شدن آب­ های خروجی از ارتفاعات راور، مسافتی حدود 200 کیلومتر را طی می کند تا پس از گذشتن ازکناره غربی گندم بریان، در بخش شمالی کلوت ها به گود نمک یا چاله شور ختم شود. گردشگرانی که مسیر شهداد به نهبندان را طی می کنند پس از تماشای اعجاب کلوت ها و زیبایی های تپه های تخم مرغی به چاله شور می رسند. خط گذر رود شور در بخش های مختلف این محدوده دیده می شود و در نقطه ای از زیر جاده می گذرد.

 

در اواخر پاییز و زمستان چاله شور از جریان رود پر می شود و تصویر تپه های تخم مرغی و تک کلوت ها چون جزایری زیبا و کوچک در میان آب، شکوهی خاص به فضا می بخشد.  غلظت نمک رودشور به خصوص در سالهای کم آب، به قدری است که همواره بلورهای نمک به شکل تخته های شیشه ای در کناره رود شکل گرفته اند و در برخی مواقع حرکت آب در بین بلورهای نمک به سختی انجام می گیرد. مزه کردن آب این رود تا چند روز آثار شوری و تلخی را بر لب ها به جا می گذارد.
 

 

 

۳ نظرات
 1. Dr. Asad Abrahamian می‌گوید

  با سلام میخوایتم از آقای قزوینیان اجازه بگبرم یک یا دو تا از عکس های رود شور را در یک مقاله در باره تخریب زیست محیطی فلات ایران مورد استفاده قرار دهم. در ضمن آیا شما سرچشمه این رود را هم دیده اید که بتوانید به این سوال پاسخ دهید: آیا این رود در سرچشمه هم شور است یا اینکه در مسیر شور میشود.

  خیلی ممنون و سال نو مبارک ۳فروردین ۱۳۹۲

 2. دکتر اسدالله ابراهیمیان می‌گوید

  با سلام

  اطلاعاتی راجع به رود شور شهداد را دنبال میکردم به سایت شما برخوردم. اما آن اطلاعات را نیافتم. ممکن است بفرمایید آیا رودشور در ارتفاعات بیرجند یعنی محلی که سرچشمه میگیرد شور است یا اینکه در مسیر شور و همان طور که شما نوشته اید شورتر میشود. خیلی ممنون میشوم اگر جواب این سوال را به آدرس بنده بفرستید. همانطوریکه ملاحظه میفرمایید (ر.ک به آدرس وب) در حال نوشتن مطالبی در باره قلات ایران هستم و این
  سوال بی پاسخ مانده است.

  بازهم ممنون از لطف شما.

 3. اصغر تنهایی می‌گوید

  من بیست ساله دنبال مهرداد قزوینیان هستم سلام من را برسانید بچه های ساوه عاشقت هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.