زنده ماندن در صحرا

منابع گرمایی در صحرا
 بازتابش خورشید از سطح زمین.
بادهای گرم که گاه با خود شن هم دارند.
 نور مستقیم خورشید.
 بازگشت گرما از شنها و سنگها.

انسان و صحرا
این دو میتوانند کنار هم باشند تا زمانی که انسان بداندا از صحرا چه میخواهد، در صحرا چه کار باید بکند و وسایل لازم را همراه خود داشته باشد. قبایل صحرانشین و افراد بومی صحرا قرنهاست در سخت ترین شرایط زندگی میکنند. صحرا از جهت فیزیکی همچنین روحی برای انسان خسته کننده است. در این حالت حفظ قوانین صحرا و توجه به نکات زیر ضروری است. اگر در موقعیت اضطراری نیستید پس شانس این را دارید که تقریباً در طی دو هفته تا حد زیادی به گرمای صحرایی عادت کرده و از لحاظ فیزیکی آمادگی لازم را به دست آورید. در ابتدا کارهای سنگین و سخت را باید در ساعات خنک تر روز و با استراحت کافی انجام دهید.
اگر پوشش گیاهی منطقه فقیر است پس کمبود سرپناه دارید. این شرایط حالت اگورافوبیا (agoraphobia) (حالت ترس از فضای باز) را در بعضی از سربازان نظام وظیفه ایجاد میکند زیرا چنین افرادی برای حفظ امنیتشان به سرپناه می اندیشند. این احساس ترس پس از خوگرفتن به محیط اطراف خود به خود از بین میرود.

اشعه خورشید و گرما
اشعه خورشید و گرما از چهار جهت می آیند:
* مستقیماً از خورشید
* گرمایی که توسط شن و سنگها جذب شده (گرمای تابشی)
* بادهای گرم که شاید توده های شنی نیز با خود داشته باشند.
* بازتابش نور خورشید از زمین
اشعه خورشید چه مستقیم و چه غیرمستقیم را اذیت کرده و همزمان بینایی را مختل میکند. قرار گرفتن زیاد درمعرض نور خورشید خصوصاً برای افراد با پوستهای حساستر ایجاد سوختگی میکند. در روز اول پوست خود را بیشتر از 5 دقیقه مقابل خورشید قرار ندهید. میتوانید به این زمان هر روز 5 دقیقه اضافه کنید.
هر روز باید لباسهای مناسب و سبک که بدن را بپوشاند استفاده شود. نمونه های این لباسها را قبایل بومی صحرا به تن میکنند. هیچگاه خطر ابتلا به سرطان پوست را در سنهای بالاتر فراموش نکنید.
روزهای ابری به خطرناکی روزهای آفتابی است. لوسیونها و کرمهای ضد آفتاب برای حفاظت شما درمقابل خورشید کافی نیستند. خوابیدن درمقابل آفتاب و حمام آفتاب گرفتن زیاد میتواند کشنده باشد.
اضطراب و ناراحتی های ناشی از آب و هوا میتواند به خاطر اثر گرما بر روی بدن، رطوبت، باد و گرمای تابشی محیط ایجاد شود. همچنین عواملی مانند عدم سازگاری، وزن بالای فرد، مشروبات الکلی، کمبود خواب، سن بالا و سلامتی پایین فرد را نیز درنظر بیاورید.

بدن
بدن انسان یک سیستم حرارت سنج درونی دارد که گرمای بدن را در سانتیگراد تنظیم میکند.این دما توسط عمل تابش گرمای بدن و تبخیر (عرق کردن) ثابت نگه داشته میشود. عرق کردن خیلی مهم است بخصوص هنگامی که میزان رطوبت هوا پایین است زیرا تبخیر آب از روی پوست، بدن انسان را خنک نگه میدارد. دلیل اینکه سگها همواره با دهانی باز و زبانی آویزان نفس می کشند این است که اگر رطوبت محیط بالا باشد فعالیت این سیستم متوقف میشود.

باد
وزش باد و شن باعث حساسیت در غشاء مخاطی، پوست و لبها میشود. لبها به خاطر ورود ذرات خاک ترک میخورند. وقتی مجبورید خود را درمقابل چنین شرایط بدی قرار دهید از کرم و عینک ضد آفتاب استفاده کنید.

توفان شن
توفان های شن در صحرا امری عادی است. توفان شن مانند انفجار یک توده شنی است که برای پوستهای محافظت نشده بسیار خطرناک است. همیشه در صحرا خود را کاملاً بپوشانید. هنگام توفان شن گروه و یا پناهگاه خود را ترک نکنید مگر اینکه یک طناب راهنما به خود بسته باشید. در این زمان سوراخهای بینی خود را کیپ کرده و از چشمهایتان محافظت کنید.

گردباد
درواقع جریان باد است به همراه شن که به خاطر بالا رفتن یک جبهه هوای گرم درست بالای آن نقطه پدید می آید. شن و دیگر ذرات گرد و غبار با جریان هوای گرم از زمین بلند شده که گاهی ارتفاع آنها به چند متر می‌رسد. این نوع گردباد شن فقط چند دقیقه طول می‌کشد

نظرات بسته شده است.