سمور سنگی

نام علمی : Martes foina

نام انگلیسی:   Stone Marten,Beech Marten  

نام فارسی: سمور سنگی

 

 

پراکندگی

 (ایلام: سیاوَلِه) (بلوچی: سامور) (تركمنی: پِرسی گُوزَن) (تركی: سُوسار) (كردی: سمورده، دِلَك) (كرمانی: خز) (لری: دَله) (مازندرانی: دَله)

 

مشخصات: جثه‌ای به اندازه گربه خانگی دارد. بدن كشیده و استوانه‌ای، پوزه دراز، گوش‌ها نسبتاً بزرگ و كاملاً گرد، دم نسبتاً بلند و پشمالو، پاها كوتاه، ناخن‌ها بلند و نیمه جمع شونده‌اند. كف پا از موهای پراكنده‌ای پوشیده شده است به همین دلیل رد این حیوان كاملاً مشخص نیست. پوشش زمستانی، بلند و قهوه‌ای رنگ است. لكه سفید و پهنی در ناحیه زیر گلو دارد كه در پایین دو شاخه می‌شود و به طرف دست‌ها امتداد می‌یابد (در مواردی نادر لكه‌ سفید كوچك بوده یا وجود ندارد).

اندازه‌ها: طول سر و تنه 40 تا 54 سانتی‌متر، دم 22 تا 30 سانتی‌متر، ارتفاع 12 سانتی‌متر، وزن 1 تا 5/2 كیلوگرم.

زیستگاه: در اكثر زیستگاه‌های كشور اعم از خزری، بیابانی و بلوچی، ارتفاعات حدود 40000 متر تا سواحل دریا زندگی می‌كند. گاهی در اماكن مسكونی نظیر باغ‌ها، آغل حیوانات، پارك‌ها ساكن می‌شود.

پراكندگی: اكثر مناطق ایران از آذربایجان تا مناطق ساحلی جنوب.

پراكنش جهانی: اروپا و آسیا.

 

عادات: شبگرد است. اوایل غروب فعال می‌شود. به صورت انفرادی زندگی می‌كند. قلمرو خود را با مدفوعش مشخص می‌كند. لانه را معمولاً در سوراخ درختان و شكاف صخره‌ها و زیر شیروانی‌ها ایجاد می‌كند. بسیار زرنگ و سریع است. دویدن، با جست زدن و پریدن همراه است. به خوبی از درختان بالا می‌رود. قادر است سنجاب و سنجابك‌ها را بر روی درختان تعقیب و شكار كند. در كمپینگ پارك ملی گلستان یك سمور سنگی با چابكی و سرعت زیاد از درختی كه در مجاورت ما قرار داشت بالا رفت و اشكولی را شكار نمود.

 

غذا: اكثراً از جوندگانی نظیر موش، سنجاب، اشكول و پرندگان، جوجه و تخم آنها، مهره‌داران كوچك، حشرات و میوه‌ها تغذیه می‌كند. گاهی اوقات نیز به مرغ و خروس حمله می‌كند كه مواردی از آن در منازل و باغ‌های فرمانیه در شهر تهران مشاهده گردید. در مواقعی كه تعداد طعمه زیاد باشد با گاز گرفتن سر آنها همگی را می‌كشد و سپس یكی یكی را به لانه‌اش منتقل می كند. برخی با دیدن تعداد زیاد حیوان تلف شده كه فقط سر آنها ‌آسیب دیده است چنین تصور می‌كنندكه آنها برای مكیدن خونشان كشته شده‌اند كه واقعیت ندارد. در پارك ملت واقع در شمال شهر تهران یك شب سموری وارد محل نگهداری كبوتران اهلی شد و ظرف مدت كوتاهی 16 كبوتر را كشت.

 

تولیدمثل: احتمالاً در تابستان جفت‌گیری می‌كند آبستنی با تأخیر باروری همراه است. در اوایل بهار تعداد سه تا چهار بچه می‌زاید ولی ممكن است به هشت بچه هم برسد. احتمالاً در 18 ماهگی بالغ می‌شود طول عمر در اسارت حدود 18 سال است.

 

وضعیت فعلی: همه ساله تعداد زیادی از آنها شكار می‌شوند، یا در اثر تصادف با اتومبیل از بین می‌روند، در بعضی مناطق كاهش چشمگیری در جمعیت آنها دیده می‌شود. در برخی از مناطق جنوب كه از طعمه مسموم به منظور كشتن و دستیابی به پوست این حیوان استفاده می‌گردد، تعداد آن به شدت كاهش یافته است. در گذشته شغل سمورگیری در بسیاری از مناطق كشور رایج بود و همه ساله هزاران قطعه پوست این حیوان به بازار عرضه می‌شد، تله‌هایی كه با استفاده از سنگ و دیگر مصالح در برخی از مناطق نظیر پارك ملی بختگان برای گرفتن سمور ساخته شده است هنوز وجود دارد.

1 نظر
  1. سید می‌گوید

    با سلام هفته گذشته سمور به لانه مرغهای این جانب حمله کرد و تمامی 18 مرغ و خروس بنده را کشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.