سنجاب ناخن‌ دراز

نام علمی : Spermophilopsis leptodactylus

نام انگلیسی:  Long-clawed Ground Squirrel  

نام فارسی: سنجاب ناخن‌ دراز

 

 

پراکندگی

مشخصات: چثه بزرگ ، گوش ها کوچک ، دم کوتاه و پشمالو است .  ناخن ها بلند به رنگ تیره ، قوی و نوک تیز است که طول انها به 12 میلی متر می رسد . در کنار ناخن ها ، موهای بلندی دیده می شود که کف پا را از گرما حفظ نموده و مانع فرو رفتن حیوان در شن زارها نیز می گردد . موهای بدن در زمستان بلند و نرم است ، این موها در اوایل بهار می ریزند و موهای کوتاه تابستانی جایگزین آنها می شوند . رنگ موهای پشت بدن و دو زرد متمایل به خاکستری شنی است ، سطح زیرین بدن و دم رنگ متمایل به سفید دارد . در قسمت انتهائی دم یم نوار سیاه رنگ با حاشیه سفید وجود دارد .

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 200 تا 280 میلی متر ، دم 70 تا 90 میلی متر ، یا 55 تا 59 میلی متر ، وزن به 600 گرم می رسد .

 

زیستگاه: شنزارهای مناطق بیابانی و دور از اراضی کشاورزی .

 

پراکندگی: در ایران فقط در ناحیه سرخس زندگی می کند .

پراکنش جهانی: افغانستان و ترکمنستان .

 

عادات: روزها فعال است ، صبح زود و عصر بیشتر دیده می شود . در گروه های کوچ زندگی می کند . در فصل زمستان ممکن است در تمام روز بیرون از لانه مشاهده شود ولی در روزهای سرد از لانه بیرون نمی آید، خواب زمستانی ندارد و در روزهای گرم تابستان نیز مواد غذایی کم است ، درب لانه را با شن و گیاهان خشک مسدود می کند و در داخل آن به خواب می رود. حس بینایی قوی است ، برای بهتر دیدن معمولاً روی دو پا می ایساتد و به مجرد احساس خطر به داخل لانه می رود .

 

غذا: از دانه ، میوه ، جوانه ، برگ و ریشه گیاهان تغذیه می کند . گاهی در جستجوی غذا هزار متر از لانه اش که زیر زمین قرار دارد ، دور می شود به آب احتیاج ندارد .  

تولید مثل: در اوایل بهار جفت گیری می کند . در این فصل حیوان فعالیت زیادی دارد و گاهی مسافت زیادی از لانه دور می شود . حدود  25 روز پس از جفت گیری سه تا هفت بچه کور و بی مو می زاید . در اواخر بهار ، بچه ها بیرون از لانه مشاهده می شوند . در نه ماهگی به شن بلوغ می رسند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.