سوسمار استینر

نام علمی : Darevskia steineri

نام انگلیسی:  steiner's lizard    

نام فارسی: سوسمار استینر 

 

 

پراکندگی

مشخصات: پلک زیرین بدون سپرهای شفاف, صفحه های زیر انگشتی صاف یا دارای برآمدگی ؛ پلاکهای شکمی کم و بیش مستطیلی با خطوط راست یا تقریبا راست در حاشیه عقبی؛ که کمی نیمه ویهم قرار گرفته اند؛ فلسهای پشتی صاف و دانه ای شکل ؛ یقه اره ای شکل نیست؛ 3 تا 4 (معمولا 4 ؛بندرت 5) فلس پیشین لب بالا در تماس با فلسهای زیر چشمی؛ معمولا دارای یک فلس عقب بینی؛ فلسهای روی مژه ای بطور ثابت از فلسهای بالای چشمی توسط ردیف کاملی از 6 تا 18 فلس دانه ای جدا شده اند؛ 53 تا 60 ردیف عرضی فلس در ناحیه میانی پشت؛ 25 فلس گلویی؛ 16 منفذ رانی در هر طرف.
رنگ آمیزی؛
رنگ زمینه پشتی زیتونی مایل به قهوه ای ؛ با نوارهای عرضی همراه با نوار ستون مهره ای از لکه های کوچک؛ لکه های کوچک در هر طرف بدن موازی با نوار ستون مهره لای؛ نوار طولی پشتی در امتداد دم بریده بریده که به ردیفی از نقاط شباهت دارد؛ کناره های دم با ردیفهایی از نقاط تیره.
 

زیستگاه: نواحی معتدل خزری و مدیترانه ای ؛ در حاشیه دامنه ها با تکه سنگهای بزرگ و صخره های پراکنده , دارای پوشش گیاهی جنگلی انبوه و بکر همراه با گیاهان فراوان دیگر.
 

عادات و رفتار: روز فعال اند؛ در لابلای شاخ و برگها؛ زیر سنگها و شکاف صخره ها و حفره درختان مخفی می شوند؛ از حشرات و عنکبوتها تغذیه می کنند.
 

پراکندگی جهانی : ایران.
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 71 میلیمتر دم 126 میلیمتر.
 

ملاحظات : گزارش این گونه تا کنون فقط از محل نمونه تیپیک آن از ایران, حوالی مینودشت واقع در استان گلستان می باشد.

 

1 نظر
  1. aydin می‌گوید

    ببخشید عزیز از این گونه در اذربایجانشرقی هم هست و همین امروز هم من دو تا ازش گرفتم درست به همین شک دو تا نوار نارنجی رنگ هم در طو بدن کشیده شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.