سوسمار انگشت ریشه دار بسک

نام علمی : acanthodactylus boskianus

نام انگلیسی:  bose's fringe toed lizard    

نام فارسی: سوسمار انگشت ریشه دار بسک 

 

 

پراکندگی

مشخصات: 3 فلس دور هر انگشت ، اما فقط 2 فلس از طرف کناری قابل دیدن است ؛10 فلس شکمی در طویل ترین ردیف عرضی ، این فلس ها در ردیف های طولی مستقیم مرتب شده اند، 4 فلس بالای چشمی پلکها بسایر جزئی شانه ای ؛ چهارمین انگشت بشدت ریشه دار؛ فلس های پشتی بزرگ ، تیغه ای و نیمه نیمه رویهم قرار گرفته اند .
رنگ آمیزی : پشت بدن در نرها خاکستری حنایی ، در ماده ها قهوه ای روشن و در جوانها سیاه مایل به قهوه ای تیره ، جوانها دارای 6 نوار روشن مشخص ، که نوار میانی پشتی بر روی گردن مایل به سفید و به سمت عقب گردن ناپدید می شود .؛ در بالغ ها پشت دارای 7 نوار باریک روشن ، این نوارها در نر ور ماده دارای فرم های مشخصی هستند . نرها در قاعده دم با دو نوار پهلویی روشن ، و در بقیه دم در قسمت پشتی یکدست خاکستری ؛ سطح رویی اندامهای حرکتی قهوه ای مایل به خاکستری با تعداد زیادی نقاط روشن ؛ سطح شکمی دم در ماده ها در قسمت قاعده ای مایل به سفید و در بقیه دم صورتی یا قرمز روشن .
 

زیستگاه : نواحی نیمه بیابانی ، تپه های شنی در کوهپایه ها ، همرا با پوشش گیاهی بوته ای و درختچه ای پراکنده .
 

عادات ورفتار : فعالیت در روز ؛ در پای درختچه ها یا بوته ها نقب می زنند ؛ از حشرات و عنکبوت ها تغذیه می کنند .
 

پراکندگی جهانی : مصر به سمت جنوب تا اتیویی و به سمت غرب تا مراکش ، از صحرا تا نیجریه ، امارات ، عربستان ، عمان , ایران تا سوریه ، ترکیه ، اسرائیل .
 

اندازه : نوک پوزه تا مخرج 66 میلیمتر دم 134 میلیمتر .
 

ملاحظات : این گونه از ایران برای اولین بار توسط رستگار پویانی (1999) از 2 کیلومتری غرب هرسین در استان کرمانشاه گزارش شده است . محل نمونه تیپیک از مصر می باشد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.