سوله مار

نام علمی : Leptotyphlops macrorhynchus

نام انگلیسی: long-nosed worm snake    

نام فارسی : سوله مار یا مار خاكی 

 

 

پراکندگی

مشخصات : رنگ و شكل ظاهری مانند مارهای كرمی شكل ، پوزه برجسته و به شكل قلاب ، پولك رسترال در قسمت خلفی متصل به چشم و پهنای آن بیش از یك سوم عرض سر ، چشم مانند نقطه ای سیاه و به اندازه نصف قطر پولك چشمی در زیر پولك‌های شفاف ناحیه سر و بین اولین و دومین لب بالا ، لب بالا دارای دو پولك اولین پولك آن بین پولك‌های بینی و چشمی و دومین پولك در قسمت خلفی چشم ، دارای دو پولك بینی بین پولك لب و رسترال و در دو طرف پولك مخرجی دارای دو زائده شاخی است .
گونه (Leptotyphlops hamulirostris Nikolsky, 1916) كه فقط از ایرانشهر گزارش شده همانند گونه مشروحه قبلی است .
مرتنز (94: 1956) این گونه را مفصلاً شرح می دهد و از نمونه وتشاین (442: 1951) یاد نموده و اظهار می دارد كه آیا این دو نمونه شبیه هم هستند یا گونه‌های متفاوتی می باشند . پوزه مار در هر گونه از نیمرخ به شكل قلاب است ولی در گونه لیپتوتیفلوپس ماكرورنیكوس سطح زیرین پولك رسترال مقعر و نسبت طول تمام مار به طول دم مار كمتر از 6/12 برابر در صورتی كه در گونه لیپتوتیفلوپس‌ هامولیرستریس سطح زیرین پولك رسترال محدب و نسبت طول تمام مار به طول دم مار بیش از 13 برابر می باشد . بدن این مارها در قسمت قدامی زرد كمرنگ ، سایر اندام به رنگ خاكستری روشن و یكنواخت .
حداكثر طول 25 سانتیمتر .
تغذیه از مورچه‌ها ؛ زاد و ولد : تخمگذار .
 

زیستگاه : زیر خاك‌ها ، تپه ماهورها .
 

انتشار جغرافیایی : گونه لیپتوتیفلوپس ماكرورنیكوس از غرب آفریقا تا تركیه و از شرق تا شمال غربی هندوستان ، سودان – مصر – عربستان – عراق – ایران – پاكستان – هندوستان ؛ گونه لیپتوتیفلوپس هامولیروستریس فقط از ایران (استان سیستان و بلوچستان ) و آن هم از ایرانشهر گزارش شده است .
پراكندگی : استان خوزستان – كرمانشاهان – تهران – آذربایجان شرقی و غربی – مازندران – گلستان – قزوین – تهران

2 نظرات
  1. مسعود می‌گوید

    سلام. من این مار رو در نزدیکی محلات جاده بزیجان دیدم و گرفتم می خوام آزادش کنم همون منطقه. فقط جهت اطلاع اعلام کردم.

  2. رضوان می‌گوید

    این مار در اینجا در کوه های آبیک قزوینم هم هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.