عقرب دم پهن

نام فارسی : عقرب دم پهن

نام علمی:  Androctonus crassicauda

نام انگلیسی:  fat-tailed scorpion

 

 

پراکندگی

این عقرب در اندازه متوسط با دم صاف و تخت دارای اندازه 50 میلیمتر است. بدن به رنگ قهوه ای تیره و در مواردی سیاه رنگ است. دارای لبه های دندانه دندانه در بیشتر قسمتهای پشت شکم و موهای کوتاه تیره رنگ متعدد در قسمتهای مختلف شکمی و سایر اندام. دارای چنگال های بزرگ که در قسمت های ابتدایی بسیار پر قدرت است. به طور کلی ظاهری خشن و خوف آور دارند.

 

بیشتر در بیابان ها و مناطق خشک و نیمه خشک با بافت ماسه ای و سنگریزه ای یافت میشوند. مواردی در باقی مانده انباشت های گیاهی و لابه لای تخته سنگها نیز مشاهده شده است. این عقرب در مناطقی از ترکیه، شمال آفریقا و خاورمیانه زیست میکند.

 

این عقرب در شب فعالیت میکند و در هنگام روز در لای درزها و شکافها پنهان میشود. قادر است بغیر از سطوح صیقلی شیشه ای از همه سطوح بالا رود. از بی مهرگان و حشرات کوچک تغذیه میکند. در مواردی مشاهده شده است که پس از کشتن مارمولکهای کوچک، مایعات بدن آنها را میمکد. این اتفاق در مورد پستانداران کوچک نیز گزارش شده است. از نیش انتهایی دم برای دفاع و یا کشتن طعمه استفاده میکند.

 

زهر دارای نئوروتوکسیک و کاردیوتوکسیک است و در مواردی میوتوکسیک نیز مشاهده شده است. محل گزش این عقرب  بسیار دردناک است. معمولا محل گزش قرمز شده و متورم میشود. از 1 تا 24 ساعت عوارض اختلال در سیستم عصبی مشاهده شده است که میتواند بر روی کارکرد قلب تاثیر گذار باشد و فرد مصدوم را دچار خونریزی داخلی، اختلالات تنفسی و دیداری نماید. در موارد بسیار نادری مرگ انسان در اثر شوک، ایست قلبی و ایست تنفسی گزارش شده است.

 

پراکندگی وسیع درنواحی شمال کشور تا استان های جنوبی خلیج فارس و تمام استان های کرمان، بوشهر، سمنان، خوزستان (اهواز، امیدیه، بستان، سوسنگرد،ماهشهر، خرمشهر و آبادان)، ایلام (دهلران، مهران و ایوان)، آذربایجان غربی (چالدران، خوی، ماکو، اشنویه و ارومیه)، کردستان (مریوان)،خراسان (تایباد، خواف، قائن، بیرجند و نهبندان)و کرمانشاه (جوانرود، سرپل ذهاب و قصرشیرین).

۸ نظرات
 1. علی می‌گوید

  بنده به شخصه این عقرب رو برادرم در بطری نوشابه آورد و ما هم زنده زنده آتیشش زدیم بسیار خطرناک و تهاجمی و چندش اور هست واقعا میتونم بگم آدم باید شانس بیاره این جونور کثیف نیشش بزنه
  هر چی عقرب زرد دیدین رو فراموش بکنین این چیز دیگه ای هستش و با هیچکدومشون قابل مقایسه نخواهد بود

 2. صابر ميرزايي می‌گوید

  اینجانب عقرب غیرحفار آندرکتنوس کراسیکودا را به دفعات در منطقه آبیک قزوین مشاهده کرده ام…

 3. فرشید می‌گوید

  تمام عقربهای ایران را موجود داریم در تمام گونه ها و به صورت کلکسونی برای علاقه مندان
  فرشید
  antidote2014@gmail.com
  antidote.ir

  iranscorpion.blogfa.com

 4. استواری می‌گوید

  با سلام
  آقای پوریان؛ اون بخش شانه مانند در زیر شکم عقرب، شانه جنسی می باشد.

 5. حسین حبیب پوریان می‌گوید

  سلام به همگی یک عدد از این گونه را دارم . در زیر شکمش اندامی هفتی شکل و پره مانند دارد که نوکش به سمت جلوست وتا آنجا که از مشاهده اش پیداست ، برای راه رفتن در محل هایی مثل شن روان(جایی که راه رفتن دشوار است) استفاده می کند .

 6. حسین حبیب پوریان می‌گوید

  سلام به همگی یک عدد از این گونه را دارم . در زیر شکمش اندامی هفتی شکل و پره مانند دارد که نوکش به سمت جلوست وتا آنجا که از مشاهده اش پیداست ، برای راه رفتن در محل هایی مثل شن روان(جایی که راه رفتن دشوار است) استفاده می کند .

  1. رضا می‌گوید

   عرض سلام و خسته نباشید میتونم ایمیل شمارو برای اطلاعات بیشتر درباره عقرب داشته باشم
   seyed.reza.nasri.s@gmail.com
   با تشکر

 7. الهه می‌گوید

  عاااااااااالی بود دمت داغ!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.