عقرب زرد ایرانی

نام فارسی : عقرب حفار ادنتبوتوس دریا

نام علمی:  Odontobuthus doriae

نام انگلیسی: Yellow Iranian scorpion

 

 

پراکندگی

این عقرب در تقسیم بندی اندازه، کوچک تا متوسط طبقه بندی میشود. طول عقرب بالغ 40 تا 60 میلیمتر است. بدن حالت رنگ پریده و ساده به رنگ زرد و متمایل به قهوه ای کمرنگ دیده می شود. لبه های دندانه ای مشخص در طرفین دم قابل رویت است. چنگال نسبتا قوی است که پهنای آن در انتهای چنگال ها به میزان زیادی باریک می شود.

 

در بسیاری از مناطق بخصوص نواحی خشک قابل رویت است. معمولا در ریگزارها، مناطق صخره ای و مناطق با پوشش گیاهی ضعیف دیده می شود. در مناطق کشاورزی، حاشیه آبادی ها، و منازل دیده شده است. این عقرب از مناطق مختلفی در خاورمیانه گزارش شده است. تاکنون از ایران و عراق گزارش شده ولی احتمال میرود در کشورهای دیگری همچون اردن، سوریه، عربستان سعودی و فلسطین اشغالی نیز زیست کند.

 

این عقرب بسیار فعال، حرکات بسیار خصمانه و نیش معمولا آماده برای حمله است. عمدتا شبگرد است ولی مواردی از فعالیت در هنگام طلوع و غروب خورشید نیز گزارش شده است. همچنین در مواردی در هنگام روز بعد از بارش مشاهده شده است. از حشرات و بندپایان تغذیه میکند. دم قابلیت حرکت به تمام جهات را داراست. تحقیق چندانی درباره زهر این عقرب صورت نگرفته ولی گزارشات محلی حاکی از آن است که محل گزش دردناک به همراه تورم و قرمز شدن منطقه گزش است. گزارشی مبنی بر اثر زهر بر سیستم عصبی بدن موجود نیست. در بسیاری از موارد شدت گزش در حد شدت گزش زنبور بوده است. هیچ مورد فوتی در اثر گزش این عقرب گزارش نشده است.

 

پراکندگی دراستانهای کرمان (کرمان و شهداد)، یزد،اصفهان (اصفهان، کاشان، شهرضا، مبارکه، شاهین شهر و نائین)، مرکزی (اراک)، قزوین، تهران(بیابانهای اطراف تهران، شمیران، ورامین و کرج)، سمنان (گرمسار)،آذربایجان غربی (ارومیه)، کرمانشاه، بوشهر(برازجان)، همدان و هرمزگان (بندرعباس)و بیشتر مناطق ایران.

۴ نظرات
 1. عادل می‌گوید

  دیشب یکیش شکمم رو نیش زد،دردش کم بود ولی بازم رفتم دکتر و آمپول زد،جاش حتی قرمز هم نشد،قبلا عقرب قهوه ای نیشم زد به شدتددرد داشت ولی این درد قابل تحمل بود،استان فارس ،قیروکارزین

 2. میثم می‌گوید

  سلام. کسی سراغ دارید که عقرب زرد بخره؟

 3. محسن بهدادنیا می‌گوید

  در زنجان هم هست

 4. amir hossein ahmadieh می‌گوید

  salam ,man yedoone az in aghrab daram va azash negah dari mikonam,bayad begam kheili halate asabi dare be sorat hamle mikone,ama meghdar zahri ro ke enteghal mide kam hastesh,az hasharat va marmoolak taghzie mikone,ama zamani faghat goshne bashe nisheshoon mizane,yani age sir bashe hata age oon hashare roo poshtesh rah bere kari bahash nadare ,ama ba ensan khoob nist va ehsase tars mikone,va sarian halate tahajomi migire

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.