غارها ، نماد دوران غار نشینی در یزد

بر اساس آمار بدست آمده، حدود 35 غار در استان یزد وجود دارد که در برخی آنها آثاری از دوران غار نشینی دیده شده است و بیانگر این حقیقت است که روزگاری این غارها مسکونی بوده اند.
غارها از پتانسیلهای طبیعی استان در زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی می باشند که هر کدام با شرایط و ویژگیهای خاص خود موقعیت مناسبی در جذب توریست در منطقه فراهم کرده اند.
از ویژگیهای اصلی غارهای استان : که بعضی از این غارها دارای چند دهانه و برخی فقط دارای یک دهانه می باشند و داخل آنها یک یا چند حوضچه برای تجمع آب وجود دارد ، تعدادی از غارهای موجود در یزد افسانه ای، تعدادی تاریخی و تعدادی زمین شناسی هستند که در واقع از لحاظ بلورها و قندیلهای موجود در آنها اهمیت و زیبایی فوق العاده ای دارند.
برخی از این غارها همواره مورد توجه زردشتیان منطقه بوده و محل عبادت آنها می باشد که از آن جمله می توان به دو غار تاریخی اشکفت یزدان در نزدیکی عقدا و فراشاه اسلامیه معروف به (معبد موبدان فیروز) اشاره کرد.
در خصوص غار اشکفت یزدان میتوان گفت: این غار محلی است که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از زردشتیان هند می باشد و خاکستر زیاد موجود در آن نشانگر این است که سالهای متمادی آتش مقدس در غار مذکور محافظت می شده است.
مجموعه غارهای استان محلهای جذاب و دیدنی برای اهالی شهرستانهای استان و علاقه مندان و مشتاقان ورزش کوهنوردی و غار نوردی و زمین شناسان بوده و همه ساله تعداد کثیری از این گروهها را پذیرا می شود ، همچنین با یک برنامه ریزی و سرمایه گذاری حساب شده می توان برنامه این گروهها را به گونه ای تنظیم کرد که از آن برای توسعه صنعت توریسم منطقه، بهره برداری اقتصادی و اجتماعی نتیجه لازم را گرفت.
گفتنی است غارهای نباتی، چله خانه بنادک سادات، چرخ الماس، مغستان، مخوف مهریز، غاریخ، گل عقدا، خانه خدا، خدایی ندوشن و اتاق سفید از جمله غارهای استان هستند که از جاذبه های طبیعی یزد محسوب می شوند.

نظرات بسته شده است.