غار رود افشان، فیروزکوه

نام انگلیسی:  Roodafshan Cave   

نام فارسی :  غار رود افشان 

 

 

موقعیت جغرافیایی  

موقعیت

غار رودافشان در استان تهران، به فاصله 103 کیلومتری شهر تهران، و 62 کیلومتری شهر فیروزکوه و در دامنه رو به روی روستای رودافشان واقع شده است. دهانه این غار در انتهای قیفی بسیار بزرگ قرار دارد.

معرفی

نگاه دهانه غار به سوی شمال است. رودخانه دائمی دُلی چای (پُر آّب رود) در ژرفای دره زیبایی، که غار در دامنه شرقی آن قرار گرفته، جاری است. این رود، آب دریاچه هَویر را، که حاصل ذوب برف چال​های بخش شمال شرقی رشته کوه قره داغ است، به رودخانه حَبله رود می​برد.

ساختمان

دهانه اصلی غار در ارتفاع 1915 متری از سطح دریاست. دهانه به شکل یک نیم بیضی به قطر بزرگ 60 متر و قطر کوچک 10 متر است. بعد از دهانه تالار بزرگ قرار دارد، که تا ابتدای دیوار سنگ چینِ باستانی غار 140 متر، عرض آن 95 متر، و ارتفاع آن 40 متر است. در شیب بخش پایین کف تالار بزرگ تعدادی سکوی دست ساز قرار دارد که نشان می​دهند زمانی انسان​ها در این غار زندگی می​کرده​اند. پس از دیوار سنگ چین تالار بزرگ، سه راه وجود دارد. یک راه به دالان و دهلیز جنوبی ختم می​شود و راه دیگر به دالانی منتهی به دروازه غربی تالار چکیده​های مخروطی خوشه انگوری است. این بخش از غار با داشتن چکیده​های مخروطی و چکنده​های گل کلمی رنگارنگ از زیباترین تالارهای غار است و تعدادی دخمه و دالان کم عمق و پوشیده از غارسنگ در اطراف آن وجود دارد. از این بخش و به سوی جنوب وارد دالان بزرگ می​شویم. پس از طی 70 متر از ابتدای دالان به پای معبد آناهیتا می​رسیم. برای ورود به درون معبد به سنگ نوردی در مسیری 3 متری نیاز داریم. معبد آناهیتا دخمه​ای بسیار زیباست. کف آن گودال آبی است که از چشمه​ای با آبدهی کم، منشأ می​گیرد. ستونی که در مرکز گودال آب قرار دارد و غارسنگ​های دیگر این دخمه زیبایی بی مانندی به آن داده​اند. عمیق​ترین نقطه غار در 15 متری گذرگاه آناهیتا به سوی انتهای غار قرار گرفته است. از این مکان تا انتهای غار در گذشته ریزش کرده است و برای رسیدن به انتهای غار باید از روی این سنگ​ها بگذریم.

ویژگی

غار رودافشان چند چهره گوناگون دارد. تالار بزرگ فاقد گسل اصلی و سقف آن صاف و بدون هر نوع چکنده است. به نظر می​رسد در گذشته دور شاخه​ای از رود دُلی چای پیش از جای گرفتن در بستر کنونی وارد درزهای آهکی غار شده و با ایجاد خوردگی در مسیر خود این تالار بسیار بزرگ را ساخته است. دالان بزرگ، فعال​ترین بخش غار است. در مسیر آن چکنده، چکیده، آبشار سنگ، و ستون​هایی زایش یافته که مانند غارسنگ​های غار کهک هستند.مجموع مسیرهای اندازه گیری شده در نقشه​های غار برابر 1637 متر است. در حال حاضر با برق کشی و نورپردازی در گوشه و کنار غار، رودافشان تبدیل به یک غار گردش گری و بسیار دیدنی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.