غار شب پره، پارک ملی خبر

نام انگلیسی: Shab Pareh Cave   

نام فارسی : غار شب پره

 

 

موقعیت جغرافیایی  

بی شک یکی از مناظر زیبا و لاینفک کوهستان ها وجود عارضه ای طبیعی به نام غار است که کوهستان پارک ملی "خبر" نیز از این امر مستثنی نبوده و قرار گیری غار شب پره در دل کوهستان خبر علاوه بر کامل کردن زیبایی های این منطقه سبب شده که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران به این منطقه آمده و از این پدیده دیدن کنند. این غار در قسمت شمالی پارک ملی خبر و در مسیر دره ای با همین نام قرار گرفته است که منتهی الیه ایت دره به پای قله چاه برف می رسد.

شاید یکی از عواملی که سبب شده هر ساله تعداد زیادی گردشگر از این مکان دیدن نمایند آسان بودن مسیر پیاده روی آن باشد که تقریبا  یک مسیر صاف می باشد و برای رسیدن به آن فقط 1 ساعت پیاده روی نیاز است. طول این غار تقریبا 70 متر و قطر دهانه آن 30 متر و ارتفاع آن 15 متر می باشد.از زیبایی های داخل غار می توان به سنگ های آهکی که کاملا دگرگون شده و تبدیل به مرمر شده اند.از دیگر زیبایی های این غار می توان وجود قندیل ها را نام برد که اگر بارندگی سالانه زیاد باشد از سقف غار آب هم چکه می کند. در قسمت انتهایی غار چاهی وجود دارد که بدست انسان حفر شده است که علت حفر ان مشخص نیست،

بر روی دیواره انتهایی غار لکه های سیاه رنگی وجود دارد که اهالی محل آنرا مومنایی می نامند که خاصیت معجزه آسایی در درمان  شکستگی استخوان دارد.علت بجود آمدن آن نفوذ آب در رگه های سنگ آهک و بیرون آمدن آن از سوی دیگر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.