غار قلاپیکه (قلعه پوکه)، مهران

نام انگلیسی:  Ghelapikeh Cave   

نام فارسی :  غار قلاپیکه (قلعه پوکه)

 

 

موقعیت جغرافیایی  

این غار در نزدیکی مسیر اصلی جاده مهران – دهلران در ارتفاعات «انار» دهلران واقع شده است. دهانه غار بسیار تنگ است و دو دهلیز دارد، که طول دهلیز اول بین 40-50 متر و طول دهلیز دوم پس از طی 190 متر به بن‌بست می‌رسد.
ارتفاع غار حدود 16 متر و مساحت آن با توجه به تالارهای عظیم موجود، حدود 2000 متر مربع است. در درون غار قلاپیکه چاه‌های عمیقی وجود دارد که احتمال سقوط به درون آن‌ها زیاد است، لذا جهت دسترسی به درون این غار باید از وسایل ایمنی و طناب استفاده کرد.
طولانی‌ترین قسمت غار حدود 300 متر است و وارد شدن به درون آن برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی خطرناک است.  در گویش محلی برای" قلا " دو معادل فارسی وجود دارد هم به معنی قلعه وهم معنای کلاغ می دهد و " پیک " را تو خالی معنی کرده اند . در نزدیکی غار آثار به جا مانده از قلعه ای قدیمی وجود دارد جنس مصالح به کار رفته در این قلعه از جنس ساروج است . و شاید قدمت چند صد ساله ویا هزار ساله داشته باشد. جنس زمین منطقه از جنس آهک بوده و تقریبا تو خالی می باشد . از طرفی در منطقه به کسی که حفره چشم او خالی شده باشد "قلا پیک" می گویند و معتقدند کلاغ ها قسمت نرم شکار را تخلیه می کند . شکل  تنها دهانه  ورودی غار حفره ای است در دل سنگ سخت کوه اناران که تقریبا تا کف اولین دالان غار 3/60  متر عمق دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.