غار هفت خانه، خلخال

نام انگلیسی:  Haft Khaneh Cave   

نام فارسی :  غار هفت خانه 

 

 

موقعیت جغرافیایی  

غار هفتخانه ها ( یدی اولر ) در جنوب غربی شهر خلخال و شمال روستای گرمخانه وذدر ارتفاع حدود 1600 متر از سطح دریا و در مختصات جغرافیایی 33-32-37 عرض شمالی و 00-25-48 طول شرقی واقع گردیده است. این غار در فاصله 20 کیلومتری شهر خلخال قرار دارد و به وسیله جاده آسفالته که از کیلومتر 16 جاده خلخال شتجین به طرف غرب ( روستای گرمخانه ) منشعب می شود به شهر خلخال مربوط می شود.

غار  هفتخانه از هفت تالار کوچک ( خانه ) که پشت سر هم و به شکل یو انگلیسی  قرار دارند تشکیل شده است. این غار دارای دو دهانه ورودی است دهانه اصلی رو به شرق قرار دارد چهار تالار از این دهانه به سهولت قابل دسترسی است ارتفاع ان تالارها به طور متوسط بیشتر از سه متر می باشد ارتباط به خانه پنجم از طریق یک راهرو به طول چهار متر و به عرض و ارتفاع 70 و 50 سانتیمتر که طرفین آن سنگچین شده است صورت می گیرد.

جهت دهانه دوم که در اثر تخریب احتمالا بر اثر کاوشهای غیر مجاز در سالهای اخیر ایجاد شده است جنوبی است این دهانه مستقیما به خانه پنجم مربوط می شود. خانه های پنجم و ششم و هفتم پشت سر هم در جهت جنوب شرقی شمال غربی قرار دارند ارتباط خانه هفتم با یک مدخل تنگ استوانه ای شکل به قطر 45 سانتیمتر و به طول دو متر که در ارتفاع حدود یک متری از کف غار ششم قرار دارد صورت می گیرد . حداکثر ارتفاع خانه هفتم حدود 5 متر است و در آن حوضچه آبی به طول و عرض 3 و 5/1 متر و به ارتفاع حدود یک متر تشکیل شده است .

در غار  هفتخانه بویژه در خانه های اولیه آثار اقامت انسانی به مدت طولانی و استخوانهای پوسیده و راهرو سنگچین که بوسیله انسان بوجود آمده است. به چشم می خورد بررسیها حاکی است که این غار پناهگاه تشی (بزرگترین جونده ایران ) و خفاش گوش دراز می باشد.

۷ نظرات
 1. محمد می‌گوید

  از مسئولان مربوطه خواهشمندیم تا در شناسائی محل برای جذب گردشگر تلاش وافری داشته باشند .

 2. اصلانی می‌گوید

  یاد ایام جوانی بخیر گشت وگذار دردامن سرسبز طبیعت این منطقه بادوستانی بسیارخونگرم صمیمی چقدلذت بخش وروح افزا بود

 3. shayan می‌گوید

  ممنون از سایت و مطالب خوب و کاربردیتان
  در سطر سوم بجای کلمه(اسم شهر) هشتجین از کلمه نا درست شتجین نام برده اید

 4. ناشناس می‌گوید

  میگن تو آخرین دام که میشه آخرین طبقه پر طلاست

 5. موسی علیزاده می‌گوید

  یاد روزهای خوش کودکیم دوباره زنده شد…یاد کوجه های بوروخ بوروخ زرزبرخ بخییییییییییییییر.همه مردمان پاک و ساده این روستا را دوست دارم..

 6. حسین می‌گوید

  باسلام خداقوت
  واقعا طبیعت خلخال بسیار عالیه
  فکرشونمیکردم خلخال اینقدر جاذبه های توریستی داشته باشه
  یاشاسین خلخال
  یاعلی

 7. مجید می‌گوید

  با سلام غار یدی دام صحیح می باشد نه یدی اولر
  متشکرم
  مجید از اهالی روستا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.