غار کمربند، بهشهر

نام انگلیسی:   Kamarband Caves 

نام فارسی : غار  کمربند

 

 

موقعیت جغرافیایی  

این غار در روستای «تروجن»، در پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بهشهر واقع شده‌اند. این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار هوتو قرار گرفته‌ است.

غار کمربند غاری است آهکی که قدمت آن به دوره ژوراسیک بر میگردد.نزدیک غار رگه های سنگ چخماخ وجود دارد و ساکنان آن برای تولید ابزار خودمجبور به تهیه مواد خام از دور دست نبودند..ساکنان آن در دوره نوسنگی شکارگر غزال و در دوره فراپارینه سنگی شکارگر فک بودند.سفال،ادوات استخوانی از استخوانهای گوسفند،بز،گاو، ابزارهای سنگی مانند تیغه وسنگ چخماخ در غار به دست آمده است. سفالهای کمربند از نوع پوک و ترد هستند و دست ساز هستند و شاموت گیاهی زیاد دارند.ابزارهای سنگی مکشوفه نیز اکثرا از جنس چخماخ هستند. آزمایش کربن سالیابی های مختلفی از کربنهای غار مشخص کرده است که از سال حدود 10325 تا 5330 پ م بوده اند.

عمده‌ترین آثار به دست آمده از غار مورد نظر، شامل تیغه‌هایی از سنگ چخماق، سنگ دریایی و استخوان آهویی به نام «لاگازلاسرب گوتروزا» است وهمچنین اسکلت سه انسان در غار کمربند پیدا شده که احتمالاً در 75000 سال پیش از میلاد می‌زیستند. آقای کارلستون، پس از اینکه تحقیقات سایر متخصصان را دقیقاً بررسی کرد، به این نتیجه رسید که در دوره میانه سنگی، ساکنان غار، زندگی خود را با شکار حیواناتی مثل آهو، بزکوهی، گوسفند و بز وحشی می‌گذراندند. به طوری که در دوره نوسنگی قدیم توانستند حیواناتی از قبیل بز و گوسفند را اهلی کنند و حتی به کار زراعت نیز بپردازند.
به طور کلی آثاری که از غارهای کمربند و هوتو پیدا شده مکمل یکدیگرند.
این وضعیت اجازه می‌دهد که بتوان در ناحیه مازندران، تحویل و تکامل انسان را از دوران یخ‌بندان تا عصر حاضر مورد بررسی قرار داد. غنا و گستردگی اطلاعات حاصله از این غارها به حدی است که نظیر آن در سراسر ایران کم‌تر مشاهده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.