قلعه روستای بردوک

در 6 کیلومتری روستای بردوک از توابع بخش صومای بردواست شهرستان ارومیه، قلعه مستحکمی از سنگ با تأمین کلیه شرایط دیده­­بانی بنا شده است. از این قلعه به عنوان دژی ممتاز که بر معبر ورودی و خروجی دره اشراف کامل دارد، استفاده می­شد. دژ، متشکل از سه بخش حصار تدافعی، دیوار میانی و ابنیه مرکزی است.

در ساختمان حصار تدافعی از سنگ­های لاشه استفاده شده است. ملات بین آنها احتمالاً از ماسه و آهک بوده و ستون­های نیم دایره­ای به صورت توپر و بسیار محکم در فواصلی از دیوار تعبیه شده است. این ستون­ها هم به منظور تقویت حصار و هم برای ایجاد منظری نیکو مورد نظر بوده است.

مصالح دروازه اصلی از سنگ­های آهکی تراشیده شده است. تزئینات جبهه­ای آن با استفاده از سنگ­های تراشیده شده از نوع آتشفشانی صورت گرفته است. یک کتیبه در دو سنگ مرمر کوچک همجوار بالای ورودی  و زیرقوس دروازه دیده می­شود.

دروازه ورودی که به شکل چهار گوش طراحی و اجرا شده، در فرورفتگی جبهه میانی ساختمان تعبیه شده است. بنای دروازه ساده و با مصالحی از سنگ­های لاشه، ملات و شن و ماسه ساخته شده است. معبر ورودی تنگ و تا مقابل دروازه مربوط به بخش ثانوی با شیب کم در صخره ایجاد شده است.

در بخش مرکزی قلعه بقایای چند ابنیه وجود دارد که یک واحد آن فعلاً سالم مانده است. طرح این واحد چهارگوش است و مصالح آن از سنگ­های کوچک و ملات شن و آهک است. طاق سنگی به صورت لنگه­زده شده و روزنه میانی آن کوچک و مربع شکل است. غیر از اندود ضخیم(احتمالاً آهک)، که به عنوان پوشش دیوارهای داخلی مورد استفاده قرار گرفته است، تزئین دیگری ندارد. بر نوک قله کوه نیز بقایایی از یک برج دیدده­بانی دیده می­شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.