كندوی نمک در ميانه كویر

نام انگلیسی :  Masileh Salt Lake    

نام فارسی :  دریاچه نمک مسیله

 

 

موقعیت جغرافیایی

این چند ضلعی‌های با نظم و بی نظم كه در فصل گرما ارتفاع اضلاع‌شان گاه به 30 سانتی‌متر می‌رسد از شگفتی‌های دریاچه نمك‌اند. بیشتر به كندوی سفیدی می‌مانند كه به جای عسل، نمك تولید می‌كنند.

دریاچه نمك مثل سفره‌ای سفید از دور‌دست پیداست. در جاده پر پیچ و خم كویری آران و بیدگل به مرنجاب _ كه علت پیچ و خمش فهمیده نمی‌شود _ در ابتدای سفیدی كه به خاطر رنگ متفاوت بسیار به چشم می‌آید چندین خط قهوه‌ای رنگ دیده می‌شود. با نزدیك‌تر شدن كاملا مشخص می‌شود این خطوط رد چرخ‌های ماشین‌اند. بیشتر افرادی كه به تماشا آمده‌اند با ماشین دل به دریاچه می‌زنند تا كندوی نمك را از نزدیك ببینند ا.

پیاده روی بر دریاچه نمك آغاز می‌شود. دریاچه‌ای كه بیش از آب نمك دارد و از ساحل سفید رنگ آبش دیده هم نمی‌شود. تا افق سفید است و زیبا‌تر از این سفیدی طرح زیبای كف دریاچه است، چند ضلعی‌های نامنتظم اما منظم. گفته می‌شود با آغاز بادهای گرم ارتفاع این اضلاع تا 20، 30 سانتی‌متر افزایش پیدا می‌كند و آن موقع است كه با دیدن غروب و سایه روشن روی دریاچه بیشتر گردشگران به خصوص خارجی‌ها ترجیح می‌دهند شب را هم‌آنجا بگذرانند.

روی كندوها لایه محكمی از نمك است اما اگر بشود با نوك كفش یا یك جسم سخت آن را شكست نمك زیرین بسیار سفید‌تر و مرطوب است. اگر اطراف شلوغ باشد عده زیادی دیده می‌شوند كه خیار به روی دریاچه می‌زنند و می‌خورند.

در پاییز و بهار روزها در این بخش از كویر گرمای طاقت فرسایی نیست، شب‌ها هم خنكی قابل تحملی دارد به طوری كه می‌شود با كیسه خواب روی دریاچه نمك خوابید. باید تجربه جالبی باشد.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.