لاسرتای ایرانی

نام علمی : eremias persica

نام انگلیسی:  persian racerunner    

نام فارسی: لاسرتای ایرانی 

 

 

پراکندگی

مشخصات : فلسهای زیر چشمی در تماس با دهان ، فلسهای جانبی چهارمین انگشت فاقد ریشه های مشخص ؛2 ردیف منافذ رانی توسط فضایی کمتر از یک سوم اندازه هر کدام از هم جدا شده اند ؛ معمولا چندین فلس یقه ای به طور مشخص بزرگتر از فلسهای گلویی مجاور؛5 جفت سپر زیر آواره ای ؛ کمتر از 40 فلس گلویی ؛فلسهای بینی از پایین در تماس با 2 یا3 فلس لب بالا؛ 3 فلس دور انگشت چهارم ؛ 28 تا 39 فلس گلویی ؛ 56 تا 70 فلس پشتی، 23تا 35 فلس در حلقه نهم یا دهم دمی.
رنگ آمیزی : بالغها با نوار جانبی پشتی سیاه کم و بیش یکدست ؛ دست کم برای قسمت زیادی از اندازه آن،ردیفهای از نقاط کم و بیش مشخص و 4 نوار طولی قهوه ای روی پشت مابین نوار های جانبی پشتی قهو ای تا سیاه با نقاط سفید ؛ در عقب معمولا با نقاط سفید در یک ردیف در هر نوار ؛ قسمت انتهایی دم در جوانها مایل به آبی . جوانها در ناحیه پشت خاکستری کمرنگ یا خرمایی ؛ با 4 نوار طولی قهوه ای ؛ نوار میانی پشتی روشن در بالغها نوارهای تیره به 4 لکه سیاه کم و بیش منظم رو ی زمینه روشن تبدیل شده اند .؛ ناحیه شکم سفید .
 

زیستگاه : نواحی بیابانی ؛ نیمه بیابانی و معتدل ؛در دشتهای باز و یا دامنه ها با زمینهای پوشیده از سنگریزه و ریگزارها آمیخته با ماسه سنگ ، خاکهای رسی ، سنگهای رسی خرد شده ، خرده سنگهای رسوبی ، همراه با پوشش گیاهی استپی.
 

عادات و رفتار : روز فعال اند ، اغلب در حفره های پای بوته ها مخفی می شوند ، و هنگام فعالیت نیز در نزدیکی بوته ها دیده می شوند ؛ از بند پایان مختلف تغذیه می کنند .
 

پراکندگی جهانی : ترکمنستان ،ایران ، افغانستان ، پاکستان.
 

اندازه : نوک پوزه تا مخرج 98 میلیمتر دم 168 میلیمتر
 

ملاحظات : اینگونه در ایران در ارتفاعاتی بین 600 تا 3050 متر یافت شده است محل نمونه تیپیک از ایران ، حوالی اصفهان در استان اصفهان می باشد .
 

 

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.