مارمولک چشم ماری

نام علمی : ophisops elegans

نام انگلیسی:  snake eyed lizard    

نام فارسی: مارمولک چشم ماری 

 

 

پراکندگی

مشخصات: سپرهای روی سر صاف, 27 تا 28 فلس و پلاک اطراف ناحیه میانی بدن, پوزه کوتاهتر از پهنای سر در بین دو چشم, فلسهای روی ناحیه گردن کوچک و دانه ای شکل ؛ فلسهای بالای چشمی از فلسهای بالای مژه ای توسط ردیفی از فلسهای دانه ای کوچک جدا شده اند ؛ ناحیه یقه تحلیل رفته است
رنگ آمیزی: سطح فوقانی بدن مایل به قهوه ای و زیتونی مایل به سبز با دو نوار جانبی پشتی روشن, که در قسمت فوقانی از حاشیه بالای مژه ای تا دم امتداد می یابد . در قسمت تحتانی از زیر چشم و از گوش گذشته و در امتداد پهلوها تا اندامهای حرکتی عقبی امتداد می یابد؛ حاشیه فوقانی نوار جانبی پشتی با نقاط سیاه ؛ نوارهای روشن گاهی وجود ندارند؛ خط میانی پشتی سیاه و دست کم روی گردن وجود دارند ردیفی از نقاط کوچک میانی پشتی گاهی وجود دارند . لب بالا کناره های گردن و فاصله بین نوارهای روشن با نقاط سیاه ناحیه شکمی سفید مایل به سبز؛ نیمه انتهایی در دم اغلب مایل به قرمز ؛ نوزادهای تازه از تخم بیرون آمده با نوارهای مشخص زرد روشن و قهوه ای شکلاتی .
 

زیستگاه: نواحی بیابانی, نیمه بیابانی, مدیترانه ای و کوهستانی, در دشتهای شنزار, سنگلاخی , چینهای آذرین با خرده سنگها, دامنه های رسوبی صخره ای , تپه ها , سراشیبی دامنه ها با پوشش گیاهی غنی تا فقیر , استپی , اراضی جنگلی , بوته زارها, گاهی خشک و فاقد گیاه, زمینهای کشاورزی , باغها و نیز در نواحی مسکونی .
 

عادات و رفتار: روز فعال اند, اغلب در مکانهای آفتابگیر فعالیت می کنند ؛ در لابلای سنگها, شکاف سنگها, دیواره ها , حفره ها و غیره مخفی می شوند. از اکثر بند پایان خشکی زی نظیر قاب بالان , مورچه ها, لارو حشرات , عنکبوتها ؛, رتیل ها و غیره تغذیه می کنند. اغلب در اواخر بهار و اواخر تابستان تخم گذاری می کنند. و مارمولکهای کوچک بیشتر در اوایل پاییز مشاهده می شوند.
 

پراکندگی جهانی : از هند تا بلغارستان , از ارمنستان تا گرجستان , عراق تا لبنان , یونان , اردن تا الجزایر
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 62 میلیمتر دم 104 میلیمتر
 

ملاحظات: محل نمونه تیپیک از جمهوری آذربایجان در نزدیکی باکو می باشد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.