منطقه‌ حفاظت شده‌ رئيسی، نیشابور

نام انگلیسی :  Raeisi protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده رئیسی

 

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی

منطقه‌ حفاظت شده‌ رئیسی در موقعیت جغرافیایی N3552 E5835 در استان خراسان رضوی واقع است. منطقه‌ی حفاظت شده‌ی رئیسی با وسعتی حدود 50 هزار هكتار، در دشت نیشابور و در سمت شرق محور نیشابور-كاشمر، واقع شده است كه از شمال به كال‌شور، و از شرق به جاده‌ی شوسه‌ی روستای همایی، در جنوب از روستای همایی تا شاه‌بخش و از این نقطه تا امتداد جاده‌ی صعب‌العبور تا درخت سنجد و در امتداد همان جاده به گل‌چشمه، آخور و ارغش تا قاسم آباد و از غرب به جاده‌ی روستای قاسم‌آباد تا پل كال‌شور، محدود می شود. از حدود 19 كیلومتری جنوب نیشابور، منطقه‌ی رئیسی، شروع می‌شود.

 

ویژگی‌های اقلیمی

این محدوده، منطقه‌ای كویری با تركیبی از دشت، تپه‌ماهور و مسیل‌های پراكنده كه كال‌شور نیشابور به سبزوار، از شمال آن می‌گذرد و  این عامل بر تنوع زیستی منطقه، افزوده است. پوشش گیاهی منطقه دارای تنوع زیاد بوده و در آن گیاهانی چون ورك، درمنه، گل‌گندم، پیچك، كما و … را مشاهده می‌نماییم. قسمت‌هایی از منطقه را جنگل‌های تاغ، پوشانده است.

 

حیات وحش

حیات وحش منطقه، شامل آهو، گرگ، روباه، كفتار، گربه‌ی وحشی، خرگوش، تشی (بزون غوره) و …، انواع خزندگان، نظیر انواع مارها، مارمولك، لاك‌پشت و …، و انواع پرندگان بومی از قبیل شاهین، بالابان، عقاب، قرقی، شابوف، كبك، تیهو، كوك، باقرقره، هوبره و … می‌باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.