منطقه حفاظت شده بهرام گور

نام انگلیسی :  Bahram-e Goor protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده بهرام گور

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده بهرام گور در موقعیت جغرافیایی N2921 E5451 در استان فارس واقع است. منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه 40 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و 787 متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود 200 میلی متر است. این محدوده از سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده "بهرام گور" تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و… ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است. در گذشته یوزپلنگ هم در این منطقه وجود داشته اما در حال حاضر این گونه در منطقه از بین رفته است. منطقه بهرام گور با توجه به اینکه هم منطقه کویری هم دشتی و هم کوهستانی از اهمیت زیادی برخوردار است علاوه بر این در این منطقه زاغ بور که از گونه های اندمیک است نیز وجود دارد.


ویژگی ها و سیمای عمومی منطقه
حیات وحش منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای است در كشور كه جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گور خر ایرانی را در خود جای داده است. حضور دیگر گونه های ارزشمندی نظیر یوزپلنگ آسیایی، كاراكال ، زاغ بور، هوبره و ارزش اكولوژیكی این زیستگاه پهناور را دوچندان می كند. كل و بز، قوچ و میش، گراز، روباه، گرگ، كفتار،گربه جنگلی و جبیر در كنار كبك ، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شكاری از دیگر مهره داران این منطقه به شمار می روند.

 

پوشش گیاهی منطقه
مراتع موجود درمنطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان های قدیم مورد چرای سنگین قرارگرفته كه باادامه این وضع پوشش گیاهی منطقه وخیم ترومنجربه نابودی كامل رویشگاه وفرسایش شدید خاك خواهد شد قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود وحدود 22000 هكتارآن راپوشش گیاهی چوبی تشكیل می دهد باتوجه تغییرات اقلیمی وتوپوگرافی ( شیب ، ارتفاع ، جهت ) ونوع خاك درمنطقه تیپ های متنوع گیاهی درمنطقه روئیده اند كه شامل

1) تیپ جنگلی : كه دارای دواشكوب می باشد كه اشكوب بالایی رابنه واشكوب زیرین رابادام ، كیكم تنكرس تشكیل میدهد
2) تیپ درمنه
3) تیپ درمنه – گون
4) تیپ درمنه – قیج
5) تیپ گون – پیچك – درمنه
6) تیپ گون – پرند – درمنه
7) تیپ ابنوس – درمنه – گون
8) تیپ تاغ- درمنه – شور
9) تیپ جاشیر – گون – كلاه میرحسن
10) تیپ شور- درمنه
11) تیپ نمكزار كه فاقد پوشش گیاهی بوده وبه صورت دق ( نمكزار) می باشد كه حدود 2/1 
12) درصد كل منطقه رادربرمی گیرد

 

1 بادام وحشی Amygdalus  Scoparia میانی
2 بنه Pistacia  atlantica فوقانی
3 کلخنگ Pistasia kinjuk              فوقانی
4 قیچ Zygophtlom  sp            تحتانی
5 گز Tamarix  sp میانی

از درختان شاخص در منطقه حفاظت شده بهرام گور می توان درخت بنه واقع در چهگونی (امن شماره 1) ودو اصله درخت بنه واقع در مجاورت باغ ماهور بشنه را نام برد كه دارای قدمت بسیار زیاد بوده و موقعیت ویژه و منظره خاصی را در طبیعت دارند .
در خصوص المان های طبیعی موجود در منطقه بویژه درختان می توان به درخت پیربنه واقع در حسن اباد را نام برد كه تعداد زیادی از افراد به این مکان آمده و با بستن پارچه به شاخه های درخت آرزوهای خود را دنبال می كنند و معتقدند كه باز شدن پارچه های گره زده آرزوهابرآورده می گردد.


جاذبه های اکوتوریستی
وجود گونه نادر گور ایرانی در این منطقه پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه  فعالیت گردشگری طبیعی تا سطح بین المللی فراهم آورده است .


وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی
در محدوده پارک نلی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تعداد تقریبی 20 روستا وجود دارد با توجه به اقلیم خشک منطقه حفاظت شده بهرام گور عمده فعایتهای اقتصادی روستائیان و بومیان منطقه دامداری بوده و کشاورزی ازنوع باغداری با  کشت درختان نظیر پسته و انار در مرحله بعدی تامین معیشت روستائیان می باشد. 

2 نظرات
  1. امیر محمد می‌گوید

    با خوندن این مطلب و اشنا شدن با زیباییهای منطقه بهرام گور نی ریز یاد صحبت های متین وکارشناسی شده اقای صادق عابدینی افتادم که فرموده بودند گور خر ها برای نی ریز و فارس مصیبت شده اند و مردم محلی حاضرند انها را در منازل خود بخوبی نگهداری کنند جناب اقای درویش این است دید مسولین دولت دهم ما….

  2. میر محمد می‌گوید

    ای کاش در برنامه کویر نوردی هاتون این مطقه رو تو اولویت قرار میدادید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.