منطقه حفاظت شده بولا

نام انگلیسی :  Boola protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده بولا

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده بولا در موقعیت جغرافیایی N3602 E5319 در استان مازندران واقع است. این منطقه با مساحت 3907 هکتار واقع در استانهای مازندران و سمنان از سال 1378 تحت حفاظت قرار گرفت.دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است . این منطقه در شمال شهر سمنان و در مجاورت پناهگاه حیات وحش کیاسر قرار دارد.

بولا در غرب مناطق دو دانگه و پرور قرار دارد .منطقه ای کوهستانی با دو دامنه کلی شمالی و جنوبی و شیبهای تند ،که در حد بالایی جنگلهای خزری واقع شده است و بخشهایی از آن را نیز مراتع ییلاقی تشکیل می دهد.ا ز گونه های مهم درختی منطقه می توان راش،ممرز،بلند مازو،توسکای ییلاقی ،گلاب وحشی،گیلاس وحشی و آلوچه را نام برد.گونه های اصلی جانوری منطقه عبارتند از:مرال ،شوکا،بز و پازن،خرس قهوه ای،گراز،روباه معمولی،تشی،سمور جنگلی،کبک و کبک دری.به دلیل کوهستانی بودن و نبود راههای دسترسی مناسب این منطقه به نسبت دست نخورده باقی مانده است.

 

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون :  از سال 1378
موقعیت عمومی منطقه : در مسیر جاده قائم شهر  – تهران
وسعت منطقه : 3907  هکتار 
ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
بصورت اراضی  جنگلی متراکم و انبوه و شمشاد ستان  
جاذبه های اکوتوریستی : اراضی جنگلی جلگه ای  و در مسیر جاده ارتباطی و چشم انداز جالب توجه
وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت  دامداری کشاورزی
تعارضات مهم منطقه : تجاوز به عرصه  و تخریب اراضی منابع ملی  ، قاچاق چوب   ،
تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل از نظر ساختار تشکیلاتی ( نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی  و خودرو)برای آن در نظر گرفته نشده   .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.