منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون

نام انگلیسی :  Shimbar protected are    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده شیمبار 

 

موقعیت جغرافیایی
در فاصله 80 کیلومتری شمال شرق شهرستان مسجدسلیمان منطقه ای کوهستانی و پوشیده از جنگل و درختان بلوط قرار گرفته است این منطقه حدود 50 هزار هکتار وسعت داشته که دسترسی به تمامی منطقه مشکل است به همین دلیل تاکنون کمترین آسیب های انسانی را به خود دیده است. موقعیت جغرافیائی آن N320910 تا N323955 عرض شمالی و E493033 تا E494400 طول شرقی است. این منطقه ادامه سلسله جبال زاگرس درخوزستان است که از نقاط مرتفع (منار، کتک، تاراز، للر، چلا و…) یخچال های طبیعی، نقاط تالابی با پوشش متراکم گیاهان، چشمه ها و… تشکیل گردیده است. بطور کلی سه بخش کاملاً متمایز در منطقه قابل تشخیص است: دریاچه سد شهید عباسپور، منطقه تالابی شط شیمبار، منطقه کوهستانی جنگلهای بلوط زاگرس.
 
جاذبه های گیاهی
غنای گونه ای در منطقه شیمبار بسیار بالاست در این منطقه سه اشکوب درختی کاملاً متمایز که بعضاً منحصر بفرد است دیده می شود در شط شیمبار عمده درختان با تراکم بسیار بالا از درختان و درختچه های جاز تشکیل شده است. بخشی کوهستانی منطقه جنگلهای زاگرس با غالبیت بلوط ایرانی است و در بخش هائی از منطقه نیز درختچه های مورد معطر که بسیار متراکم و انبوه هستند وجود دارد.
جاذبه های جانوری :
جانوران موجود در سطح منطقه پراکنده اند و محدوده خاصی بعنوان محل تجمع گونه های جانوری دیده نمی شود.
 
معرفی جانواران منطقه
در منطقه شیمبار گونه های مختلف از جانوران دیده می شوند که ذیلاً معرفی می گردند.
گونه های مختلفی از پستانداران در منطقه دیده می شوند که شامل گرگ، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، گراز، خرگوش، شغال، کفتار ، سنجاب، انواع خفاش، تشی، قوچ وحشی، کل وبز و… می باشند.
انواع پرندگان درخت زی ، خشک زی وابزی در منطقه دیده می شوند شامل کشیم کوچک، کشیم بزرگ، حواصیل شب، حواصیل خاکستری، کبک، تیهو ، انواع دارکوب، بلبل خرما، بلبل، دم سرخ، انواع توکا، هدهد، انواع کبوتر وقمری، زاغی، جی جاق، کلاغ، غراب، کمرکلی بزرگ وکوچک، چرخ ریسک، انواع پرندگان شکاری، لاشخورها و…
 
ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدور ها)
پوشش گیاهی منطقه شیمبار از دو بخش کاملاً متمایز تشکیل شده است پوشش گیاهی تالاب شیمبار که ترکیبی از گونه جاز vitex pseudoکه گونه غالب تالاب بوده و از تراکم بالائی برخودار است ، پده popolus euphratica توت marus alba انار punica granatum انجیر وحشی Ficus carica و … تشکیل شده است .پوشش گیاهی کوهستان که گونه بلوط ایرانی Quercus branti در آن غالب بوده و گونه های دیگری مثل بادام کوهی Amygdalus scoparia زالزالکMespilus azarolus بنه Pistacia atlantica خنجوک Pistacia khinjuk و مورد معطر Myrtus communis در منطقه دیده می شود . درون تالاب شیمبار بدلیل وجود امنیت فوق العاده انواع جانوران بخصوص پستانداران وجود دارند که در بین آنها سنجاب ایرانی Sciurus anomalus سمور Martes foina گرگ Canis lupus گراز Sus scrofa نمس Herpestes edwardsii به وفور دیده می شوند علاوه بر آن گونه های همچون خرس قهوه ای Ursus arctos پلنگ Panthra pardus کل و بز Capra aegagrus قوچ و میش Ovis orientalis به مقدار محدود در ارتفاعات منطقه وجود دارد از پرندگان ساکن در منطقه می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
 
راههای دسترسی
مهمترین راه دسترسی به منطقه مسیر جدید الاحداث مسجدسلیمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتدای منطقه بصورت اسفالت شده است و داخل منطقه نیز در حال زیرسازی و اسفالت کاری است. در درون منطقه راههای دسترسی شنی روستائی درجه 3 وجود دارد.

مسیر اصلی که از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت بوده وقسمتهائی از آن شنی است.

مسیرهای مالرو وفرعی که با پیاده روی امکان تردد و مشاهده وحوش فراهم است.
آثار تاریخی :
بارزترین اثر تاریخی منطقه پل نگین است که بازمانده دوره ساسانیان تشخیص داده شده است.
 
جاذبه های اکوتوریستی
آبشار بسیار دیدنی شیمبار با ارتفاع بیش از 50 متر در منطقه ای صعب العبور قرار گرفته است که دستیابی به آن بسیار مشکل می باشد به همین دلیل منطقه پیرامون آن کاملاً دست نخورده باقی مانده است. تنها راه دسترسی به منطقه شیمبار مسیر ارتباطی مسجدسلیمان – بازفت است که بخشی از آن ناهموار بوده و در حال احداث است. منطقه شیمبار از دو بخش کاملاً متمایر تالابی بنام شط شیمبار و کوهستانی شامل جنگلهای بلوط زاگرس و ارتفاعات منار- لرر- کتک- تاراز و چلا و … تشکیل شده است که قسمتی از دریاچه سد شهید عباسپور را نیز در بر می گیرد منطقه فوق بخصوص در ناحیه شط شیمبار بسیار دیدنی و از مناظر بسیار زیبائی شکل یافته است. این منطقه پتانسیل های بالقوه لازم را جهت جذب گردشگران در حد مطلوب دارا می باشد . تنها مشکل منطقه از نظر گردشگر در حال حاضر راههای دسترسی نامناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.