منطقه حفاظت شده گلستان کوه، خوانسار

نام انگلیسی :  Golestan Kouh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده گلستان کوه

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده گلستان کوه در موقعیت جغرافیایی N3308 E5025 در استان اصفهان واقع است. گلستان کوه با ارتفاع ۳۶۳۱ متردر مسیر خوانسار به اصفهان و در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار و در استان اصفهان قرار دارد.جهت این کوه جنوب غربی ،شمال شرقی است. شهر خوانسار در دامنه جنوب غربی این کوه قرار دارد. این منطقه در شمال غرب استان اصفهان واقع و از سمت شمال به شهرستان گلپایگان از سمت شرق به شهرستانهای تیران ، کرون و نجف آباد  از جنوب به شهرستان فریدن محدود است. این شهرستان در منطقه مرکزی ایران و دامنه رشته کوههای زاگرس واقع است. منطقه حفاظت شده گلستان کوه 17000 هکتار وسعت دارد.

 

پوشش گیاهی

این کوه از پوشش گیاهی خوبی برخوردار می باشد:لاله های واژگون(گل سر به زیر محجوب ایرانی )!،گز انگبین ،گزعلفی ،ریواس ،کنگر،مرزنجوش ،آویشن ،قارچ  ،بادام ،تره و پیاز کوهی ،گون ،موسیر،و دیگر گیاهان دارویی و علوفه ای که این رشته کوه را به منطقه ای غنی از دیدگاه گیاه پزشکی و همچنین مرتع مناسب جهت چرای دام و رونق زنبور داری بدل کرده است.

 

این منطقه  در فصل بهار مملو از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون است که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شستم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌شوند. طبیعت بکر و وجود چشمه‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه ای بی نظیر در استان اصفهان بدل کرده است. لاله واژگون اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد . دلیل این نامگذاری این است که مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع میشود و سپس از گل به پایین می‌چکد .عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می‌پذیرد . می‌گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاوش با تیغ تیز گرسیوز آشنا میشد ‘ شاهد ماجرا بود. این گیاه نخستین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده شد. شیوه پرورش لاله واژگون در باغها و گلخانه‌ها در سطح وسیعی از اروپا رواج دارد در حالی که این گل در فلات ایران به طور طبیعی رشد و نمو می‌کند .

 

عمر این گیاه بسیار کوتاه است. از اوایل اردیبهشت ماه گل دهی این گیاه شروع می‌شود و در فصل بارش تمام می‌شود.خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد. گلستانکوه خوانسار علاوه بر این‌که یک منطقه گردش‌گری در کشور است یک منطقه تحقیقاتی در زمینه گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی نیز به شمار می‌رود .

 

دسترسی
از تهران بعد از سه راه سلفچگان، به سمت خمین و گلپایگان ادامه مسیر دهید تا  به خوانسار برسید. با طی مسیری 15 کیلومتری به روستای دره بید خواهید رسید. از اینجا به بعد می‌توانید با توجه به علامت هایی با گل لاله واژگون مشخص شده اند مسیر را ادامه دهید و از صحت مسیری که انتخاب کرده اید مطمئن شوید. برای وارد شدن به دشت لاله‌های واژگون خوانسار باید بلیط به قیمت 20000 تومان تهیه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.