منطقه شكار ممنوع درياچه شورابيل، اردبیل

نام انگلیسی:  Shourabil Lake hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع دریاچه شورابیل 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

این دریاچه درمختصات جغرافیایی N381246 E481658 و در جنوب شهرستان اردبیل واقع گردیده است . دریاچه شورابیل دارای وسعتی معادل 200 هكتار می باشد منبع آبی آن نزولات آسمانی و بخشی از رودخانه بالخلو چای می باشد كه از طریق بند انحرافی به این دریاچه سرازیز می گردد . در حال حاضر این دریاچه محل زیست و پرورش ماهی قزل آلای رنگین كمان می باشد نگرش كلی: دریاچه ای دائمی با آب شیرین و جزو تالاب های طبیعی می باشد. این منطقه زیستگاه مناسبی برای انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی است. در حال حاضر به دلیل استقرار تاسیسات مختلف در اطراف دریاچه، زیستگاه پرندگان با خطر جدی مواجه می باشد. خصوصیات فیزیكی: دریاجه شورابیل بصورت گودالی است كه اطراف آن را خاكریزهای طبیعی یا انسان ساخت در بر گرفته است. حداكثر عمق آب دریاچه 1.5 متر و میزان نوسانات سطح آب در حدود 0.5 متر بود.

 

منابع تامین آب

آب دریاچه از طریق چشمه ها و رودخانه بالخلو چای تامین می شد و فاقد زهكشی (آب خروجی) بوده و آب وارده تنها از طریق تبخیر و نفوذ در زمین، تنظیم می شد و جنس بستر دریاچه از گل و لای است لیكن اخیرا" اداره امور آب بدون توجه به مسایل زیست محیطی اقدام به شیرین سازی آب این دریاچه نموده و از طریق كانال آبرسانی سطح آب دریاچه را افزایش داده و در ضلع شرقی جهت كنترل میزان آب دریاچه دریچه تخلیه ایجاد نموده است خصوصیات اكولوژیكی: دریاچه شورابیل در نواحی جنوبی و غربی دارای پوشش مناسبی از نی بوده كه محل زیست و جوجه آوری برخی از گونه های پرندگان آبزی و كنار آبزی بود. كه با توجه به شیرین سازی آب آن، محل مهاجرت و ایستگاه موقت پرندگان مهاجر می باشد .

 

پوشش گیاهی و جانوری

جانوران و گیاهان قابل توجه: این منطقه قبلا مكان مناسبی برای زیست پرندگان بوده است. در حال حاضر بدلیل ساخت و سازهای مختلف جمعیتهای كمی از پرندگان در این دریاچه زیست می كنند. بدلیل شوری آب، این دریاچه.در گذشته دارای گیاهان قابل توجه از قبیل نی، گز، اویارسلام، سازو، سلمه، گل گندم، جو و غیره بوده و درحال حاضر برخی طراحیها جهت ایجاد فضای سبز ودرختكاری انجام گرفته كه سیمای طبیعی منطقه تغییر یافته است وضعیت حفاظتی: این دریاچه در سال 1355 بعنوان بخشی از منطقه شكار ممنوع شورابیل ثبت گردید. مخاطرات و عوامل تهدید كننده: ورود فاضلاب دانشگاه محقق اردبیلی از ضلع شرقی دریاچه، ساخت و سازهای بی رویه انسانی در اطراف دریاچه، واقع شدن آن در محدوده قانونی شهراردبیل و وجود قایقهای موتوری تفریحی در دریاچه ارزشهای اقتصادی، اجتماعی و استفاده از سرزمین: این دریاچه مكان تفرجی بسیار مناسبی برای اهالی شهر اردبیل می باشد. زمین های اطراف دریاچه زیر كشت محصولات مختلف قرار داشت كه اخیرا" ساخت وساز های مسكونی بویژه نمایشگاه بین المللی اردبیل و چندین هتل ومجتمع توریستی در كنار این دریاچه احداث گردیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.