منطقه شكار ممنوع سه کانیان، بوکان

نام انگلیسی:  Sekanyan hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع تالاب سه کانیان

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شكار ممنوع سه کانیان در موقعیت جغرافیایی N3644 E465 در استان آذربایجان غربی واقع است. این دشت در 15 کیلومتری شمال شرقی بوکان و در محور بوکان به میاندواب قرار دارد. این دشت دارای 5 روستا به نام‌های سه‌کانیان، کانی علی گرده، کانی سور، کانی قلا و ارمنی بلاغی است.

 

حیات وحش

این دشت نیز یکی از مناطق جوجه‌آوری میش‌مرغ‌ها محسوب می‌شود. دشت های سوتا، حمامیان وسه کانیان شهرستان بوکان زیستگاه پرنده نادرمیش مرغ است. میش مرغ كه در زبان محلی 'چه رگ' نامیده می شود، پرنده‌ای از خانواده 'هوبرگان' است كه در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و كشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌كند.
این پرنده دارای گردن و پاهایی كشیده، بالها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌كند. میش مرغ در فصل بهار در هر دوره، دو تا چهار تخم می گذارد كه پس از 25 تا 27 روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند. میش مرغ یكی از بزرگترین پرندگان ایران است و از نظر شكل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.
در گذشته این پرنده به صورت پراكنشی در شمال غرب كشور زیست می كرد، اما هم اكنون، بوكان به آخرین پناهگاه این پرنده نادر در كشور تبدیل شده است. میش مرغ، پرنده نادری است كه درفهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد و مشاهده 33 قطعه از این پرنده در دشت های بوكان امید تداوم حیات این گونه مهاجر را تقویت كرده است.

 

پوشش گیاهی

پوشش غالب گیاهی این منطقه پوشش مرتعی است. گونهای گیاهی منطقه شامل خوشخوراك و گون‌كتیرا، یونجه‌وحشی، چاودار، انواع‌گلابی وحشی، زالزالك، ارجنگ و بلوط، كنگر وحشی، گل‌كاغذی و گون‌های خوش‌خوراك و گون كتیرا، پسته وحشی ( بنه )، بادام وحشی، زالزالك را می‌توان ذكر كرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.