منطقه شکار ممنوع قازانقایه، مراوه تپه

نام انگلیسی:  Ghazanghayeh hunting prohibited region

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع قازانقایه

 

 

موقعیت جغرافیایی

قازانقایه در دور ترین نقطه ناحیه شرقی استان گلستان، در بخش مراوه تپه، قرار دارد. از ناحیه شرقی با استان خراسان شمالی حدود 40 کیلومتر و نیز با ترکمنستان حدود 30 کیلومتر مرز مشترک دارد. از نظر آب و هوایی در منطقه پالیزان خشک و بیابانی و در ناحیه راسه و آق چشمه سرد و مرطوب است. مساحت کل این منطقه 34 هزار هکتار است که چهارهزار هکتار آن در تصرف کشاورزان و سی هزار هکتار آن جزو منابع ملی محسوب می شود که هفت هزار هکتار آن تحت پوشش درختان پسته می باشد. رودخانه اترک واقع در مرز ترکمنستان از میان این منطقه عبور میکند. این منطقه به مدت پنج سال منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شده و تحت حفاظت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

 

قازانقایه از لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی استان گلستان واقع شده‌است. این دهستان از طرف شمال به کشور ترکمنستان و از طرف شرق به استان خراسان شمالی و از سوی جنوب به به روستای حاجی آمان و از طرف غرب به شهرستان مراوه تپه منتهی می‌شود. قازانقایه بین دو رشته کوه قرار دارد. در شرق قازانقایه کوه‌های پالیزان به ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا بلند ترین کوه شهرستان مراوه تپه می‌باشد از جنوب کوههای سنگو داغ به ارتفاع ۱۱۲۰ متر قرار دارد. در جنوب قازانقایه رودخانه مرزی اترک عبور می‌کند. (آرامگاه بالقی بابا در کوه دام دامی در دهستان پالیزان قرار دارد.)  نظر آب و هوایی در منطقه پالیزان خشک و بیابانی و در ناحیه کوه راسه و آق چشمه سرد و مرطوب است. باغ هفت هزار هکتاری پسته وحشی واقع در روستای قازانقایه شهرستان مراوه تپه، تنها بانک ژنتیکی این نوع محصول در ایران و تنها بازمانده پسته اصیل ایرانی است.

۲ نظرات
  1. قزل می‌گوید

    قازانقایه رونستاییه ک اهالی آن آماده هر نوع کمک به آبادیع روستایشان میباشند

  2. ازاهالي قازانقايه می‌گوید

    درحال خاضرمتاسفانه هیچگونه حفاظتی توسط مامورین محیط زیست صورت نمی گیردوشکارچیان آزادانه مشغول شکارمی باشند ومتاسفانه نسل قرقاول که درزمانهای نه چندان دوربه وفوریافت می شددرحال انقراض می باشدوتوجه جدی مسئولین محترم رامی طلبدضمنااهالی محل آماده همکاری می باشندووفاداری وهمکاری خودشان رابادستگیری تعدادقابل توجهی شکارچی وتحویل آنان به مراجع قانونی ثابت نموده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.