منطقه شکار ممنوع کاوه ده و کوه سفید، تهران

نام انگلیسی:  Kavehdeh & Kouhsefid hunting prohibited region     

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع کاوه ده و کوه سفید 

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شکار ممنوع کاوه ده

منطقه مورد نظر در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز و در 140 کیلومتری منتهی الیه شرق استان تهران و در شرق و جنوب شهرستان فیروزکوه قراردارد . مجموعه ای است کوهستانی که اختلاف ارتفاع بین قسمتهای مختلف نسبتاً کم است و از چند نقطه تمامی منطقه در معرض دید قرارمی گیرد . جهت آبریزهای منطقه که عمدتاً از شرق به غرب و در بعضی قسمتها از جنوب به شمال و برخی نیز از شمال به جنوب است نهایتاً به رودخانه حبله رود می ریزد و هرچه از شرق به غرب پیش می رویم از ارتفاع کوهها کاسته می شود . (رودخانه حبله رود در امتداد ضلع غربی منطقه و از شمال به جنوب جریان دارد).

 

این منطقه از شمال به ˈامیریهˈ تا ˈشن درهˈ، از شرق به شن دره، ˈهواخسروˈ، ˈسیف الله کندوˈ تا ˈارجنهˈ، از غرب به مسیر امتداد راه آهن سراسری، از امیریه تا ایستگاه ˈکبوتر درهˈ و از جنوب به ارجنه، ˈمرگ سرˈ، امامزاده ˈورجیˈ و ˈمقصود آبادˈ محدود می شود. وسعت منطقه کاوه ده برابر با 75 هزار هکتار می باشد که یک گذرگاه زیست محیطی بین منطقه گرم کویری گرمسار و منطقه سرد البرز جنوبی محسوب می شود و گونه های جانوری و گیاهی ارزشمندی را در خود دارد.

 

این منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مناطق حفاظت شده ایران مراجعه فرمایید.

 

منطقه شکار ممنوع کوه سفید

این منطقه به تازگی به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شده و در تاریخ 84/11/10 آگهی رسمی آن به چاپ رسیده است. این منطقه در استان تهران و سمنان قرارداشته و سطح شهرستان دماوند را می پوشاند. مساحت این منطقه درحدود 150.000 هکتار است.
از انواع حیات وحش این منطقه شغال ، گرگ ، قوچ و میش ، کبک و تیهو است . از رودخانه های مهم این منطقه رودخانه دوآب و شاه بلاغی می باشد . این منطقه در حوزه جنوبی شهرستان دماوند، شمال گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده جاجرود و غرب شهرستان فیرزکوه واقع شده است. از گونه های شاخص جانوری هم قوچ، میش، کل ، بز، گرگ، روباه و گونه هایی از جمله جوندگان در این منطقه اند. همچنین گربه پالاس که چند ماه پیش مشاهده شد و گونه ای مختص به ایران، افغانستان و آسیای میانه است. از طرفی پرندگانی همچون کبک معمولی، کبوتر و بسیاری از پرندگان شکاری هم در این منطقه مشاهده شده است.

 

این منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مناطق حفاظت شده ایران مراجعه فرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.