منطقه شکار ممنوع بزمای، رشتخوار

نام انگلیسی:  Bazmay hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع بزمای

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شکار ممنوع بزمای در موقعیت جغرافیایی E5914 و N3511 شمالی در استان خراسان رضوی قرار دارد. این منطقه حفاظتی با وسعت 28000 هکتار در 8 کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه قرار دارد. سیمای طبیعی بزمای، کوهستانی و تپه ماهوری بوده و بیشترین گونه های آن شامل چوبک، کلاه میرحسن، میخک کوهی، شکرتیغال، فرفیون، ریواس، گون و … است و از جمله حیات وحش آن می توان به کل، بز، قوچ و انواع پرندگان اشاره کرد.

 

منطقه شکارممنوع بزمای یکی از مناطق مهم و بزرگ استان خراسان رضوی می باشد که قسمت اعظم ان در محدوده ی جغرافیایی شهرستان رشتخوار واقع شده است این منطقه ی زیبا پوشیده است از انواع مختلف گونه های گیاهی که اکثر انها علاوه بر زیبایی از خاصیت دارویی نیز برخوردار است. در این منطقه تفرجگاهای بسیار زیبایی نظیر کوه سنگ-سد شهید یعقوبی-تنگل علی اباد-بند نوق-کازغند و اثار تاریخی مزار میر قوام و بنای یک اتشکده ی قدیمی در نزدیکی روستای نوق قرار دارداین منطقه در استانه ی بهار ودر زمان ریزش بارانهای زیبای بهاری از طراوت خاصی برخوردار است.

 

پوشش گیاهی

از انواع مختلف گیاهان این منطقه می توان به بلقیص -گل زرد-سلمه-شور-خار گونی-بومادران-تلخه-چرخه-کنگر-شیرسگ-جودوسر-کاکوتی-فستوکا-جووحشی-خارمشک-مریم گلی-پونه-گون-خارشتر-دلمه ترکی-زیره ی سیاه وگل لاله اشاره نمود دراین منطقه علاوه بر گونه های ذکر شده ی گیاهی انواع مختلفی از گونه های درختی نیز روییده اندکه میتوان از مهترین انها درخت بنه -زرشک- بید کوهی وبادام وحشی را نام برد.

 

حیات وحش

این منطقه ی زیبا همچنین محل زندگی جانورانی نظیر اهو- قوچ-میش- روباه-گرگ-شغال-خرگوش-کفتارمیباشد علاوه بران در این قسمت پرندگان زیبایی مانند طرقه یاجل-سهره-گنجشک زرد-کبک-تیهو-قناری وحشی-گل به سر-دم جنبانک-هدهد-سبز قبا-جغد-عقاب-شاهین-باز کلاجک-کبوتر چاهی و گنجشک صحرایی زندگی می کنند.

 

دسترسی

جاده تربت حیدریه به سنگان از شرق این منطقه عبور میکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.