منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (خان دره سی)، ارومیه

نام انگلیسی:  Bajgiran hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (خان دره سی)

 

 

موقعیت جغرافیایی

این منطقه با مساحتی حدود 35 هزار هکتار در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ارومیه با مختصات جغرافیائی N3712 الی N3721 عرض شمالی و E4507 الی E4507 طول شرقی واقع گردیده است. این دره قبلاً قاسملو نام داشته که بعداً نام دره شهیدان را بخود گرفته و وجه تسمیه آن، احترام به شهدایی بود که در این دره در دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران مردانه جان باختند.

رودخانه دره شهدا و جاده آسفالته ارومیه ـ اشنویه از وسط منطقه عبور مینماید و در ضلع شمالی آن رودخانه باراندوزچای جاری است. سمت غربی آن را جاده خاکی زیوه به آغبلاق محدود می¬سازد. از نقطه نظر شرایط طبیعی دره شهیدان منطقه‌ایست کاملاً کوهستانی و صخره¬ای و در بعضی از مناطق صعب العبور و بخشهایی از دامنه¬ها و ارتفاعات به صورت تپه ماهوری می¬باشد. اراضی نسبتاً وسیع و هموار در بالای بعضی از ارتفاعات و در اطراف رودخانه¬ها و خط القعر رشته کوه¬ها وجود دارند.

در سطح منطقه رشته‌کوه¬های متعدد با اختلاف ارتفاع زیاد در سطح منطقه قرار داشته که مرتفع ترین آنها کوه کانی‌سیو با ارتفاع 2598 متر و پست¬ترین آن دره دولاما با ارتفاع 1300 متر وجود دارد که در فصل زمستان نقاط مرتفع برف سنگینی را بر پیکر خود می¬پذیرند و در بهار سرچشمه جویبارهای متعدودی می‌گردند.

وجود رودخانه¬های باراندوز و شهدا (قاسملو) و جویبارها و انهار مختلف و چشمه¬های متعدد بزرگ و کوچک و همچنین پوشش جنگلی و گیاهی دره شهیدان را علاوه از زیستگاه وحوش به یک منطقه تفریحی و گردشگری مبدل ساخته است.

منطقه شکار ممنوع دره قاسملو (دره شهدا)  به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی زیبا ، یکی از تفرجگاهای ارومیه نیز می باشد. به منظور احیای قوچ ومیش  ارمنی که نسل آن در منطقه به علل مختلف منقرض شده بود ، 1376 حدود 200 راس از جزیره قویون داغی( کبودان) به این منطقه منتقل شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.