منطقه شکار ممنوع طارم سفلی، قزوین

نام انگلیسی:  Tarom-E Sofla prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع طارم سفلی

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در موقعیت جغرافیایی N3641 E4912 در استان قزوین واقع است. منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد. طارم سفلی در 90 کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است. طارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به  تاکستان محدود می شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .منطقه شکار ممنوع طارم سفلی و الموت در مجموع 97000 هزار هکتار وسعت دارند.

 

این منطقه کوهستانی در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان‌های گیلان و زنجان قرار دارد. مهم‌ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان– سیردان است. متوسط بارندگی سالانه در این منطقه 250 میلی‌متر و دمای متوسط سالانه آن حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین 55 تا 65 درصد متغیر است. حداقل ارتفاع این منطقه 1300 متر و حداکثر ارتفاع آن 2800 متر از سطح دریا است.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی منطقه اغلب از خانواده گرامینه و بقولات (انواع گون، خارشتر و اسپرس) است. وجود درختان کهنسال با قدمت 900 سال مانند «سیردان»، از جمله ویژگی‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود. حیات وحش و تنوع جانوری در دره‌ها  و ارتفاعات این منطقه به لحاظ زیباشناسی، تحقیقاتی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.

 

حیات وحش

وضعیت ناهمواری‌ها و منابع آبی منطقه طارم‌سفلی به گونه ای است که زیستگاه مناسبی برای کل و بز ، عقاب ، هما، کبک، تیهو و کبوتر چاهی است. همچنین این منطقه  مامن و زیستگاه فوق العاده مناسبی برای پلنگ ایرانی است که گونه ای نادر و در حال انقراض  است. دره های عمیق و زیبای کلج سنگان سنگور، قوشچی و … و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه های متعدد است که مورد استفاده حیات وحش منطقه است. این منطقه دارای طبیعتی کوهستانی ، سر سبز و بکر است. با توجه به تجهیز واحدهای محیط بانی استان به دوربین  های عکاسی و فیلمبرداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان در منطقه طارم سفلی در اوایل مرداد سال 1391 موفق به تهیه یک فیلم کوتاه  از حضور این گونه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع طارم سفلی شدند.

۲ نظرات
  1. صابر کشاورز می‌گوید

    خیلی ممنون که در راستای حفظ محیط زیست ایران تلاش میکنید !
    من هر ساله به این مناطق میرم واقعا مناظر زیبایی دارند ، مخصوصا پلنگ و کل و بز های دربند سیردان ، کوه های شامادشت و جنگل های حسن آباد .

  2. محیط بان عزت پور می‌گوید

    سلام و خسته نباشید خط آخر قبل از … در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع طارم دربندها سنگور و قوشچی است . که به اشتباه سنگاور و قوچی تایپ شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.