منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو، خرم آباد

نام انگلیسی:  Hashtad Pahloo hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو

 

 

موقعیت جغرافیایی

هشتاد پهلو نام کوهی در چهل کیلومتری جنوب غربی خرم آباد مرکز استان لرستان است. رشته کوهی که بخش میانی شهر خرم آباد را در برگرفته ، سفید کوه نام دارد. هشتاد پهلو با ارتفاع 2991 متر كانون آبگیرهای فصلی در این منطقه است. از این رو ارتفاعات جنوبی سفید كوه و هشتاد پهلو، شبكه‌های آب روان استان را تقویت می‌كنند. رودهای پرآب و مهمی چون سیمره، كشكان و سزار که شریان‌های حیاتی استان را تشكیل می‌دهند از این ارتفاعات سرچشمه میگیرند. منطقه هشتاد پهلو مساحتی بالغ بر سه هزارهکتاردارد و حداقل ارتفاع در این منطقه هزار متر و حداکثر  ۲۸۰۰ متر از سطح دریا است. منطقه هشــتاد پهلو جزو اقلیم معتدل و خشك بوده و  از تنوع گونه ای چشــمگیری برخوردار اســت. آبشار معروف تاف (نوژیان) که یکی از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می شود در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در قلب منطقه هشتادپهلو قرار گرفته است.

 

پوشش گیاهی

از نقطه نظر پوشش گیاهی، كوههای هشتاد پهلو دارای جنگلهای طبیعی نسبتاً فراوانی هستند. بیشتر جنگلهای این منطقه از نوع بلوط است. از دیگر انواع درختان جنگلی می توان به زالزالك، پسته وحشی، مازو، گلابی وحشی، ون و … اشاره کرد . حداكثر جنگلهای لرستان در كوههای هشتاد پهلو، سفید كوه و كوههای بلوران پراكنده‌اند. منطقه هشتاد پهلو و کوه تاف مملو از پوشش گیاهان و گل هایی است که به این منطقه زیبایی خارق العاده ای بخشیده اند. از گل های شاخص میتوان به لاله های واژگون خودرو در این منطقه اشاره کرد. ۵۰۲ گونه گیاهی متعلق به ۵۵۱ جنس و ۹۴ خانواده در این منطقه شناسایی شده است.
 

 

حیات وحش

در این منطقه انواع حیوانات از جمله پلنگ، خرس، کل، قوچ و انواع پرندگان زیست میکنند. در حال حاضر منطقه  یکی از بهترین زیستگاه های میش و قوچ در لرستان محسوب می شود، 

 
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.