منطقه شکار ممنوع گلگون، قاین

نام انگلیسی:  Golgoon hunting prohibited region     

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع گلگون

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شکار ممنوع گلگون در موقعیت جغرافیایی N334924 E585654 در استان خراسان جنوبی واقع است. منطقه گلگون با مساحت603/45 هکتار در غرب شهرستان قاین واقع شده است که  قسمت اعظم آن واقع در بخش مرکزی است. هدف از معرفی این منطقه، حفظ و احیای پوشش گیاهی و جانوری ، معرفی جاذبه های طبیعی و گردش گری , ارتقاع سطح مدیریت منطقه به دلیل داشتن ذخیره گاه های بالقوه حیات وحش که گونه غالب این منطقه قوچ ، میش و کبک می باشد. كوه گلگون با ارتفاع حدود 2150 تری و سرچشمه رود ترشاب بوده ودر جنوب رسوتای میاندشت است.این كوه جزو مهمترین ارتفاعات بخش نیمبلوك  شهرستان قائنات است. 44 درصد وسعت  شهرستان  قائنات  را كوهها در برگرفته و دهها كوه بالای 2000 متری دارد. بدنی جهت از گذشته دور قاینات بخشی از قهستان بزرگ بوده كه نام قهستان برگرفته از كهستان یاكوهستان می باشد.تغییر نام كوهستان به قهستان و كاین به قاین توسط اعراب صورت گرفت وجود چنینارتفاعاتی باعث شرایط مساعد اقلیمی گردیده و قاینات را برخوردار از آب و هوای نمیه بیابانی نموده است.

 

حیات وحش

پلنگ، کل و بز ، قوچ و میش ، آهو ، گربه پالاس، کبک ، تیهو، افعی شاخدار ایرانی ،لاک پشت مهمیزدار شرقی و لاک پشت افغانی از گونه های جانوری شاخص این منطقه محسوب میشوند.

 

پوشش گیاهی

پوش گیاهی منطقه کوهستانی آن از نوع استپی درمنه و گون و در نقاط مرتفع تر از نوع بادام وحشی و بنه است. در منطقه کوهپایه ای  سیه دانه، گل خیارک، سینه کفتر، سوسن، بروموس و فیچ و تاغ عمده ترین پوشش گیاهی این قسمت را تشکیل می دهند.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.