موش خانگی

نام علمی : Mus musculus

نام انگلیسی:  House Mouse  

نام فارسی: موش خانگی

 

 

پراکندگی

(ترکی: سی‌چان) (کرد کُرمانچی: مُشک) (مازندرانی: گُل، گرزه)

مشخصات: جثه کوچک و استوانه‌ای شکل، پوزه نوک تیز و چشم‌های نسبتاً کوچکی دارد. گوش‌هایش بزرگ، با انتهای گرد، دم نازک، بی‌مو و تقریباً مساوی طول سر و تنه است. دندان‌های پیشین فک بالا دندانه کوچکی در سطح داخلی دارند و آخرین دندان آسیای دو طرف فک بالا و پائین بسیار کوچک است. موهای پشت بدن رنگ‌های متفاوتی دارند و معمولاً خاکستری تیره متمایل به قهوه‌ای‌اند. رنگ موهای زیر بدن روشن‌تر یا سفید است. موش‌هائی که با انسان زندگی می‌کنند، دم بلندتر و موهای تیره‌تری نسبت به نوع وحشی آن دارند. موش‌های اهلی شده نیز رنگ‌های متفاوتی از سفید زال، خاکستری، سیاه و سیاه و سفید دارند.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 70 تا 100 میلی‌متر، دم 60 تا 105 میلی‌متر، پا 17 تا 19 میلی‌متر، وزن 12 تا 30 گرم.

 

زیستگاه: گروهی از موش‌های خانگی انگل انسان هستند و در اماکن مسکونی به سر می‌برند. گروهی دیگر نیز به صورت وحشی در مناطق جنگلی،‌ دشت‌ها و مزارع زندگی می‌کنند.

 

پراکندگی: در اکثر مناطق ایران وجود دارد.

پراکنش جهانی: اکثر نقاط دنیا. برخی از محققان زیستگاه اصلی موش‌های خانگی را سرزمین هند می‌دانند و عده‌ای نیز بر این عقیده‌اند که اهلی شدن موش‌های خانگی 8000 سال قبل در ترکیه صورت گرفته و به وسیله کاروان‌ها و کشتی‌ها به دیگر نقاط جهان منتقل شده است.

 

عادات: موش‌هائی که با انسان زندگی می‌کنند در تمام ساعات شب و روز فعالند ولی موش‌های وحشی شبگردند. گاهی روزها نیز مشاهده می‌شوند. معمولاً به صورت گروه‌های بزرگ فامیلی زندگی می‌کنند. اغلب در زیرزمین لانه می‌سازند و سطح آن را با مواد نرمی از قبیل پارچه و کاغذ مفروش می‌سازند. موش خانگی معمولاً مواد غذایی را ذخیره نمی‌کند، ولی لانه‌اش را در مجاور منبع غذا ایجاد می‌کند. گستره خانگی موش‌هائی که نزدیک انسان زندگی می‌کنند از چند متر تجاوز نمی‌کند. ولی در آنهائی که وحشی هستند ممکن است به بیش از دو کیلومتر برسد. موش خانگی به خوبی از موانع بالا می‌رود. شناگر ماهری است. حس بویایی و شنوایی بسیار قوی‌ای دارد، در مواقعی که به دنبال غذا می‌رود مسیر خود را با ادرار علامت‌گذاری می‌کند. موش خانگی اصوات بالاتر تا 40 هزار دسی‌بل را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات این حیوان به صداهای موسیقی واکنش نشان می‌دهد.

 

غذا: همه‌چیز خوار است، از مواد گیاهی، حیوانی و مواد غذایی انسان استفاده می‌کند. بیشتر از آنچه می‌خورد ضایع سازد.

 

تولید مثل: چنانچه شرایط مناسب باشد، در تمام طول سال قادر به جفت‌گیری و تولید مثل است. ماده‌ها چهار تا شش بار و در برخی شرایط تا 14 بار در سال می‌زایند. مدت آبستنی بین 19 تا 23 روز و تعداد بچه‌ها در هر زایمان بین 3 تا 12 عدداست. نوزادان کور و بی‌مو هستد و یک گرم وزن دارند در 10 روزگی موها کامل می‌شود، در 14 روزگی چشم‌ها باز می‌شوند، سه هفته شیر می‌خورند، حدود 45 روزگی بالغ می‌شوند و تا یک ماهگی وابسته به مادرند. حدود 60 تا 70 درصد بچه‌ها قبل از رسیدن به سن بلوغ تلف می‌شوند. متوسط طول عمر حدود دو سال است ولی گاهی اوقات تا شش سال نیز عمر می‌کنند.

۶ نظرات
 1. مهرداد می‌گوید

  یک موش سه سال بود بامن زندگی میکرد نمی دانستم . تازه امروز گرفتمش. دو سال پشت بخاری گازی زندگی کرد. وقتی امسال آن بخاری را راه اندازی کردم. گویا دستپاچه شد و افتاد به دست و پایم. گمانم نر بود وگرنه بایید زیاد میشدند. امروز گرفتمش. اسباب کشی که کردم از جای دیگر توی وسایلم قایم شد و با من آمد اینجا. . چون همین موش را در خانه قبلی دیده بودم. فکر میکردم دیگه رفته و گم و گور شده غافل از اینکهتوی ی وسایلم قایم شده بود و من نمی دانستم. با چند تا گردو و چسب گیرش انداختم.

 2. شبنم می‌گوید

  سلام لطفا راهی بگید بتونم با استفاده از اون آهنگی یا پودری .گیاهی هرچی بتونم از خونه فراریشون بدم واقعا دارم دیوونه میشم تاصبح فقط میشینم به صداشون گوش میدم وباچسب تاحالا۴تا گرفتم ولی واقعا هیلی زجر آوره اگه میتونستم ازخونه فراری بدم خوب میشد چون بچه هام کوچیکن وجایی ندارم برم واقعا ترس و عذاب وجدان مریضم کرده کمک کمک

 3. علی طایفی می‌گوید

  سلام
  ۱-علاقه مندی موش به چه چیزهایی است. به عبارت دیگری چه چیزی موش را جذب خود میکند
  ۲- اصوات مورد علاقه موش ها تاکنون مشخص شده اند؟ در صورت مثبت بودن پاسخ چه نوع صوتی می باشد ایا نمونه این اصوات در ایران موجد است؟ موش ها تا چه حدی با شنیدن این اصوات عکس العمل نشان میدهند؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم

 4. ت .ج می‌گوید

  سلام سوالی دارم .طول عمر موش ها چند سال است ؟

 5. فرزانگان می‌گوید

  ممنون از اینکه به ما در پیشبرد پروژه مان کمک کردید.

 6. بهرام می‌گوید

  ممنون از اطلاعاتتون من در ۴ روز اخیر ۹ موش خانگی را با تله گرفتم انشاله که تموم شدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.