نوتریا

نام علمی : Myocastor coypus

نام انگلیسی:  Coypu, Nutria   

نام فارسی: نوتریا

 

 

پراکندگی

( کردی : گره بش )

مشخصات : نوتریا شباهت زیادی به یک موش ( Rat ) دارد ولی از آن بزرگتر و از خرگوش کمی کوچک تر است . دمی بلند ، لوله ای شکل و بدون مو دارد . سر قدری مثلثی شکل ، چشم ها و گوش ها کوچک و انگشتان پا دارای پرده ای جهت شنا کردن در آب است . موها بسیار انبوه و نرمند . رنگ موها در پشت قهوه ای متمایل به زرد و زیر بدن خاکستری است . به علت تطابقبا محیز های آبی ، پستان ها در پهلو ها قرار دارد به طوری که بچه ها در حال شنا کردن قادر به خوردن شیر هستند .

 

اندازه ها : طول سروتنه 42 تا 63 میلی متر ، دم 25 تا 42 میلی متر ، پا 12 تا 14 میلی متر ، وزن 5 تا 10 و در موارد استثنایی به 17کیلوگرم نیز می رسد .

 

زیستگاه : مناطق تالابی ، و رودخانه هایی با پوشش گیاهی مناسب .

 

پراکندگی: محا اصلی زندگی این حیوان آمریکایی جنوبی است ولی به علت فرار حیواناتی که جهت تکثیر مصنوعی و استفاده از پوست آن به کشورهای دیگر منتقل شده بودند ، در برخی از نواحی اروپا و آسیا به صورت کلنی های وسیعی پراکندگی یافته اند . در ایران نوتریا تاکنون در حواشی رود ارس ، آستارا ( لوندویل ) تالش ، جلفا و تالاب آق گل در آذربایجان وارد ایران شده است .  

 

عادات : شبگرد است . ولی در مناطقی نظیر تالش و آق گل روزها نیز مشاهده می شود . معمولاً به صورت اجتماعی زندگی می کند . نیمه آبزی ایت برای ایجاد لانه تونل های  طولانی که گاهی طول آن به 15 متر می رسد حفر می کند . همچنین در بین گیاهان راه هائی ایجاد می کند که گاهی فاصله آنها تا لانه حدود 150 متر است . طیح لانه را از علف های خشک می پوشانند . دهان راهرو معمولاً کمی بالاتر از سطح آب قرار دارد . گاهی نیز لانه را دبین انبوه گیاهان سطح مرداب می سازد و یا در لانه حیوانات دیگر ساکن می شود ، بیشتر وقتش را به شنا کردن و خوردن گیاهان آبزی می گذراند . شناگر بسیار ماهری است .

 

غذا : اکثراً از مواد گیاهی تغذیه می کند . معمولاً گیاهان آبزی را از بالای ریشه قطع می کند .

 

تولید مثل : در تمام طول سال قادر به جفا گیری است . معمولاً دو بار در سال تولید مثل می کند . مدت آبستنی حدود 130 روز است . بین یک تا 12 بچه ولی معمولاً پنج بچه می زاید . بچه ها مو دارند و با چشمان باز متولد می شوند و پس از مدت کوتاهی قار به شنا کردن هستند . بچه ها پس از پن روز می توانند جدا از مادر زندگی کنند . در پنج تا شش ماهگی به سن بلوغ می رسند . در حالت اسارت ممکن است تا 10 سال زندگی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.