نکاتی که در بازدید از غار باید رعایت شوند

۱٫ از ریختن هر گونه باقی مانده غذا، پوست میوه، کپسول خالی گاز، قوطی کنسرو، و هر چیز دیگر در غار خودداری شود. عدم رعایت این وارد، علاوه بر پدید آوردن مناظر نازیبا، به دلیل فقدان نور خورشید سبب کپک زدن مواد آلی و ایجاد مناظری بسیار زشت می​شود.

۲٫ از هر گونه تخلیه بدنی خودداری و به هنگام ضرورت از ظرف​های پلاستیکی استفاده شود تا در بازگشت به بیرون غار انتقال یابد.

۳٫ از کندن غارسنگ​ها و حتی دست زدن به آن​ها خودداری شود.

۴٫ تهیه وسایل لازم، مطالعات قبلی، کسب اطلاعات برای ورود به غار.

۵٫ دهانه اکثر غارهای ایران در نقاط پرت کوهستانی و دور از دید قرار دارد. بنابراین بعد از رسیدن به آخرین روستای سر راه غار، باید نشانی دقیق دهانه را از اهالی بپرسیم، یا از راهنمایی یکی از اهالی تا رسیدن به دهانه غار استفاده کنیم.

۶٫ جریان بازدید و حداکثر زمان لازم برای آن به افراد معتمد روستا اطلاع بدهیم تا در صورت بروز حادثه و تأخیر در بازگشت گروه، آن​ها بتوانند اقدامات لازم را برای کمک انجام دهند.

۷٫ بعد از رسیدن به دهانه غار و روشن کردن چراغ​ها، سرپرست گروه حرکت را از چپ یا در جهت حرکت عقربه​های ساعت شروع کند و نفر آخر سرنخ محکم پلاستیکی را به سنگی در دهانه غار ببندد و هم زمان با پیشروی به کار نخ کشی ادامه دهد. در زمان ورود به دهلیزهای فرعی و پس از برگشت از آن​ها نخ کشیده شده را جمع و جلو دهلیز را علامت گذاری کند تا هر دهلیز بیش از یک بار مورد بازدید قرار نگیرد.

۸٫ بعد از رسیدن به انتهای غار و در بازگشت، در جهت نخی که کشیده شده است حرکت کنیم و نفر آخر نخ کشیده شده را جمع کند تا به دهانه غار برسد. یکی از مزایای نخ کشی در غار این است که در زمان بازگشت به علت مشابهت​های زیاد بین تالارها و دهلیزها، غارنوردان برای یافتن دهانه غار دچار سردردگمی نمی شوند.

۹٫ هرگز از نخ کشی دیگران استفاده نشود. نخ کشی دیگران ممکن است در بعضی بخش​ها پاره شده باشد یا این که گروه قبلی بازدید از غار را ناتمام گذاشته باشند و استفاده از آن نخ​ها باعث سردرگمی غارنوردان شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.