پارک ملی دز

نام انگلیسی:  Dez national park   

نام فارسی :  پارک ملی دز

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

پارک ملی دز در موقعیت جغرافیایی N3203 E4831 در استان خوزستان واقع است. وسعت منطقه حفاظت شده دز ۱۷۸۹۵ هکتار می باشد. قسمتی از این منطقه این منطقه با وسعت ۵۳۰۱ هکتار در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی اعلام گردید. پارک ملی دز در ۲۰ کیلومتری شرق جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. پارک ملی دز توسط منطقه حفاظت شده دز از شمال و جنوب احاطه گردیده است. وجود حیات وحش غنی در کنار چشم اندازهای زیبا نظیر رودخانه، تالاب، این منطقه را به یکی از چشم اندازهای مهم استان خوزستان بویژه از لحاظ پرنده نگری تبدیل نموده. این جنگلها یکی از زیستگاههای مهم گونه نادر گوزن زرد ایرانی می باشد. معبد چغازنبیل در نزدیکی منطقه، قدیمترین و بزرگترین بنای خشتی و آجری جهان است که از زمان ایلام میانه به یادگار مانده است. همچنین پل ساسانی به عنوان قدیمی ترین پل جهان، آسیاب های دزفول، مقبره سبزقبا، بقعه محمد بن جعفر طیار در شهر دزفول در نزدیکی منطقه از دیگر آثار مذهبی- تاریخی به شمار می روند. شیلاب یعقوب، شیلاب باقر و نهر عجیرب از دیگر منظرگاه های زیبای منطقه دز می باشند.

 

حیات وحش

گوزن زرد، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، خارپشت، روباه و انواع پرندگان مهاجر و بومی

 

پوشش گیاهی

درختان و درختچه و گونه های بوته ای شامل جاز، لگجی، تمشک، استبرق و بیشتر از همه پده

 

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا کنون
این منطقه در سال 1389 به عنوان پارک ملی اعلام گردید.

 

موقعیت عمومی منطقه
پارک ملی دز در 20 كیلومتری شرق جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. این منطقه توسط منطقه حفاظت شده دز از شمال و جنوب احاطه گردیده است.

 

وسعت منطقه
وسعت پارک ملی دز 5301 هكتار می باشد.

 

ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدور ها)
گونه های گیاهی شاخص گونه های جانوری شاخص  منابع آبی منطقه
درختان ودرختچه و گونه های بوته ای شامل جاز،لگجی،تمشك، استبرق و بیشتر از همه پده گوزن زرد ایرانی – خارپشت ها – خفاش ها – روباه – دراج – لیكو تالابی و انواع پرندگان مهاجر رودخانه دز– نهرهاوزهاب های اطراف


جاذبه های اکوتوریستی
وجود حیات وحش غنی در کنار چشم اندازهای زیبا نظیر رودخانه ، تالاب ، این منطقه را به یکی از چشم انداز های مهم استان بویژه از لحاظ پرنده نگری و صید ورزشی آبزیان تبدیل نموده ، این جنگلها یکی از زیستگاههای مهم گونه نادر گوزن زرد ایرانی می باشد. معبد چغازنبیل در نزدیكی منطقه، قدیمترین و بزرگترین بنای خشتی و آجری جهان است كه از زمان ایلام میانه به یادگار مانده است. همچنین پل ساسانی به عنوان قدیمی ترین پل جهان، آسیاب های دزفول، مقبره سبز قبا ، بقعه محمد بن جعفر طیار در شهر دزفول در نزدیكی منطقه از دیگر آثار مذهبی ، تاریخی به شمار می روند. شیلاب یعقوب، شیلاب باقر، نهر عجیرب از دیگر منظرگاه های زیبای خلقت منطقه دز می باشند.


وضعیت عمومی اقتصادی و اجتماعی
فعالیت های عمده معیشتی روستاییان حاشیه  منطقه شامل کشاورزی،  دامداری، و در مواردی صید ماهی است.


تعارضات مهم منطقه
با توجه به رشد جمعیت و توسعه سکونت گاه ها،فعالیت تولیدی و خدماتی و نیز به علت فرصت طلبی برخی از افرادمنطقه پارک ملی دز را همه ساله، در معرض تخریب و تصرفات غیر قانونی افراد سودجو و فرصت طلب قرار میدهد. ورود دام های بیش از ظرفیت چرا  و به علت خشک سالی وقوع آتش سوزی ها در جنگل از عوامل تهدید این منطقه می باشد.


تجهیزات و امکانات
تعداد محیط بانی تجهیزات موجود در هر محیط بانی
خودرو موتورسیكلت بی سیم تجهیزات اطفاء حریق اسلحه
2 1 2 1(مادر)  و 1(دستی)
1 *** 2
*** تجهیزات اطفاء حریق كرخه : خودرو آتش نشانی 1 دستگاه – كپسول آتش نشانی 20 دستگاه- پمپ آب شناور 1 دستگاه – تانكر چرخدار 2000 لیتری 2 دستگاه – بشكه 200 لیتری 3 دستگاه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.