پارک ملی قطرویه

نام انگلیسی:  Ghatrouyeh national park   

نام فارسی :  پارک ملی قطرویه 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

این محدوده كه قبلا" بصورت منطقه آزاد كنترل می شد،در سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده بهرام گور تحت كنترل اداره كل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفت .وسعت این منطقه در حال حاضر 408017 هكتار ودر طول جغرافیایی  E5425 تا  E5516 شرقی و عرض جغرافیایی  N2837 تا N2945 در شرق شهرستان نی ریز ودر مرز استان فارس و كرمان واقع شده است.. با توجه به وجود زیستگاه منحصر به فرد و همچنین وجود گونه درخطر انقراض گور خر ایرانی  در منطقه قسمتی از ضلع غربی منطقه  در سال 1386 طی مصوبه شماره 298به پارک ملی قطرویه ارتقاء یافته كه مساحت آن بالغ بر31815 هكتار می باشد.
 

موقعیت عمومی منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق استان فارس و در شمال شرقی شهرستان نیریز قرار گرفته است.محدوده مذکور در حوزه سیاسی استانهای کرمان ، یزد و فارس واقع گردیده است .
ارتفاع بلندترین نقطه آن 2787 متر , پست ترین نقطه آن در حدود 1600 متر می باشد. آب و هوای منطقه گرم و خشک  با بارندگی حدود 200 میلیمتر می باشد. 

 

وسعت منطقه
پارک ملی قطرویه با وسعت 31815 هکتار و منطقه حفاظت شده بهرام گور دارای وسعت376202 می باشد
 

ویژگی ها و سیمای عمومی منطقه

حیات وحش منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای است در كشور كه جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گور خر ایرانی را در خود جای داده است. حضور دیگر گونه های ارزشمندی نظیر یوزپلنگ آسیایی، كاراكال ، زاغ بور، هوبره و ارزش اكولوژیكی این زیستگاه پهناور را دوچندان می كند. كل و بز، قوچ و میش، گراز، روباه، گرگ، كفتار،گربه جنگلی و جبیر در كنار كبك ، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شكاری از دیگر مهره داران این منطقه به شمار می روند.

 

پوشش گیاهی منطقه
مراتع موجود درمنطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان های قدیم مورد چرای سنگین قرارگرفته كه باادامه این وضع پوشش گیاهی منطقه وخیم ترومنجربه نابودی كامل رویشگاه وفرسایش شدید خاك خواهد شد قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود وحدود 22000 هكتارآن راپوشش گیاهی چوبی تشكیل می دهد باتوجه تغییرات اقلیمی وتوپوگرافی ( شیب ، ارتفاع ، جهت ) ونوع خاك درمنطقه تیپ های متنوع گیاهی درمنطقه روئیده اند كه شامل

1) تیپ جنگلی : كه دارای دواشكوب می باشد كه اشكوب بالایی رابنه واشكوب زیرین رابادام ، كیكم تنكرس تشكیل میدهد
2) تیپ درمنه
3) تیپ درمنه – گون
4) تیپ درمنه – قیج
5) تیپ گون – پیچك – درمنه
6) تیپ گون – پرند – درمنه
7) تیپ ابنوس – درمنه – گون
8) تیپ تاغ- درمنه – شور
9) تیپ جاشیر – گون – كلاه میرحسن
10) تیپ شور- درمنه
11) تیپ نمكزار كه فاقد پوشش گیاهی بوده وبه صورت دق ( نمكزار) می باشد كه حدود 2/1 
12) درصد كل منطقه رادربرمی گیرد

 

ردیف  نام گیاه  نام علمی  اشکوب
1 بادام وحشی Amygdalus  Scoparia میانی
2 بنه Pistacia  atlantica فوقانی
3 کلخنگ Pistasia kinjuk              فوقانی
4 قیچ Zygophtlom  sp            تحتانی
5 گز Tamarix  sp میانی

از درختان شاخص در منطقه حفاظت شده بهرام گور می توان درخت بنه واقع در چهگونی (امن شماره 1) ودو اصله درخت بنه واقع در مجاورت باغ ماهور بشنه را نام برد كه دارای قدمت بسیار زیاد بوده و موقعیت ویژه و منظره خاصی را در طبیعت دارند .
در خصوص المان های طبیعی موجود در منطقه بویژه درختان می توان به درخت پیربنه واقع در حسن اباد را نام برد كه تعداد زیادی از افراد به این مکان آمده و با بستن پارچه به شاخه های درخت آرزوهای خود را دنبال می كنند و معتقدند كه باز شدن پارچه های گره زده آرزوهابرآورده می گردد
 

جاذبه های اکوتوریستی
وجود گونه نادر گور ایرانی در این منطقه پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه  فعالیت گردشگری طبیعی تا سطح بین المللی فراهم آورده است .
 

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی
در محدوده پارک نلی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تعداد تقریبی 20 روستا وجود دارد با توجه به اقلیم خشک منطقه حفاظت شده بهرام گور عمده فعایتهای اقتصادی روستائیان و بومیان منطقه دامداری بوده و کشاورزی ازنوع باغداری با  کشت درختان نظیر پسته و انار در مرحله بعدی تامین معیشت روستائیان می باشد.  .
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.