پارک ملی قطرویه

نام انگلیسی:  Ghatrouyeh national park   

نام فارسی :  پارک ملی قطرویه 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

این محدوده که قبلا" بصورت منطقه آزاد کنترل می شد،در سال 1351 با عنوان منطقه حفاظت شده بهرام گور تحت کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفت .وسعت این منطقه در حال حاضر 408017 هکتار ودر طول جغرافیایی  E5425 تا  E5516 شرقی و عرض جغرافیایی  N2837 تا N2945 در شرق شهرستان نی ریز ودر مرز استان فارس و کرمان واقع شده است.. با توجه به وجود زیستگاه منحصر به فرد و همچنین وجود گونه درخطر انقراض گور خر ایرانی  در منطقه قسمتی از ضلع غربی منطقه  در سال 1386 طی مصوبه شماره 298به پارک ملی قطرویه ارتقاء یافته که مساحت آن بالغ بر31815 هکتار می باشد.
 

موقعیت عمومی منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق استان فارس و در شمال شرقی شهرستان نیریز قرار گرفته است.محدوده مذکور در حوزه سیاسی استانهای کرمان ، یزد و فارس واقع گردیده است .
ارتفاع بلندترین نقطه آن 2787 متر , پست ترین نقطه آن در حدود 1600 متر می باشد. آب و هوای منطقه گرم و خشک  با بارندگی حدود 200 میلیمتر می باشد. 

 

وسعت منطقه
پارک ملی قطرویه با وسعت 31815 هکتار و منطقه حفاظت شده بهرام گور دارای وسعت376202 می باشد
 

ویژگی ها و سیمای عمومی منطقه

حیات وحش منطقه
منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای است در کشور که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گور خر ایرانی را در خود جای داده است. حضور دیگر گونه های ارزشمندی نظیر یوزپلنگ آسیایی، کاراکال ، زاغ بور، هوبره و ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دوچندان می کند. کل و بز، قوچ و میش، گراز، روباه، گرگ، کفتار،گربه جنگلی و جبیر در کنار کبک ، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شکاری از دیگر مهره داران این منطقه به شمار می روند.

 

پوشش گیاهی منطقه
مراتع موجود درمنطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان های قدیم مورد چرای سنگین قرارگرفته که باادامه این وضع پوشش گیاهی منطقه وخیم ترومنجربه نابودی کامل رویشگاه وفرسایش شدید خاک خواهد شد قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود وحدود 22000 هکتارآن راپوشش گیاهی چوبی تشکیل می دهد باتوجه تغییرات اقلیمی وتوپوگرافی ( شیب ، ارتفاع ، جهت ) ونوع خاک درمنطقه تیپ های متنوع گیاهی درمنطقه روئیده اند که شامل

1) تیپ جنگلی : که دارای دواشکوب می باشد که اشکوب بالایی رابنه واشکوب زیرین رابادام ، کیکم تنکرس تشکیل میدهد
2) تیپ درمنه
3) تیپ درمنه – گون
4) تیپ درمنه – قیج
5) تیپ گون – پیچک – درمنه
6) تیپ گون – پرند – درمنه
7) تیپ ابنوس – درمنه – گون
8) تیپ تاغ- درمنه – شور
9) تیپ جاشیر – گون – کلاه میرحسن
10) تیپ شور- درمنه
11) تیپ نمکزار که فاقد پوشش گیاهی بوده وبه صورت دق ( نمکزار) می باشد که حدود 2/1 
12) درصد کل منطقه رادربرمی گیرد

 

ردیف  نام گیاه  نام علمی  اشکوب
1 بادام وحشی Amygdalus  Scoparia میانی
2 بنه Pistacia  atlantica فوقانی
3 کلخنگ Pistasia kinjuk              فوقانی
4 قیچ Zygophtlom  sp            تحتانی
5 گز Tamarix  sp میانی

از درختان شاخص در منطقه حفاظت شده بهرام گور می توان درخت بنه واقع در چهگونی (امن شماره 1) ودو اصله درخت بنه واقع در مجاورت باغ ماهور بشنه را نام برد که دارای قدمت بسیار زیاد بوده و موقعیت ویژه و منظره خاصی را در طبیعت دارند .
در خصوص المان های طبیعی موجود در منطقه بویژه درختان می توان به درخت پیربنه واقع در حسن اباد را نام برد که تعداد زیادی از افراد به این مکان آمده و با بستن پارچه به شاخه های درخت آرزوهای خود را دنبال می کنند و معتقدند که باز شدن پارچه های گره زده آرزوهابرآورده می گردد
 

جاذبه های اکوتوریستی
وجود گونه نادر گور ایرانی در این منطقه پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه  فعالیت گردشگری طبیعی تا سطح بین المللی فراهم آورده است .
 

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی
در محدوده پارک نلی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تعداد تقریبی 20 روستا وجود دارد با توجه به اقلیم خشک منطقه حفاظت شده بهرام گور عمده فعایتهای اقتصادی روستائیان و بومیان منطقه دامداری بوده و کشاورزی ازنوع باغداری با  کشت درختان نظیر پسته و انار در مرحله بعدی تامین معیشت روستائیان می باشد.  .
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.