پارک ملی کیاسر

نام انگلیسی:  Kyasar national park   

نام فارسی :  پارک ملی کیاسر 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

 پارک ملی کیاسر در موقعیت جغرافیایی N3610 E5334 در استان مازندران واقع است. پارک ملی کیاسر از شمال به روستای سعیدآباد به سمت شرق در امتداد رودخانه لنگ تا روستای علی كل از شرق علی كل به سمت جنوب در امتداد یال ۲۴۵۵، ۲۳۹۰، ۲۸۰۸، ۲۸۱۵، ۲۳۵۶، ۲۴۴۲، ۲۴۷۰ متر، از جنوب از قله ۲۴۷۰ متر در امتداد خط القعر تا تقاطع روخانه تیلك و سپس در امتداد همین رودخانه به سمت غرب تا روستای رودبار، از غرب از ادامه رودخانه تیلك – گل خواران در محل روستای رودبار تا سعیدآباد (میلا دشت) گسترش یافته است.

این منطقه كه در شمال پناهگاه حیات و حش دو دانگه در استان مازندران قرار دارد،با مساحت 7312 هكتار درسال 1383 به عنوان پارك ملی تعیین شد.دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است .این منطقه كوهستانی در قسمتهای میان بند و بالا بند جنگلهای خزری واقع شده است .

این منطقه در جنوب شهرستان ساری و بصورت جنگل های طبیعی بكر و اراضی مرتعی مشجر و صــــخره ای و  رویشگاه گون های گیاهی منحصر بفرد چون بلوط اوری ، سرخدار و … و است. پارک ملی کیاسر  شامل دو حوزه بخشی از عرصه جنگلی واقع در قسمت های غرب و شمال منطقه به عنوان ذخیره گاه بیوسفر و بخش دیگر در قسمت های شرق و جنوب به عنوان پارك ملی است.


گونه های جانوری مهم منطقه مرال،شوكا،پلنگ،خرس قهوه ای ،گراز،شغال،روباه معمولی،گربه جنگلی،گربه وحشی،راسو،سمورسنگی،تشی،كركس ،لسارگپه جنگلی،كبوتر جنگلی،كبك،كوكو و هدهد.وجود تنوع زیستی بالا ،جنگلهای كم نظیر و كم دست خورده هیركانی،گونه های باارزش شوكا و مرال زمینه فعالیتهای گردشگری را در این پارك مهیا ساخته است.

 

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : مصوبه شماره 24 شورایعالی حفاظت محیط زیست و از سال 1383 بعنوان پارک ملی تعیین گردید  .
 

موقعیت عمومی منطقه : جنوب شهرستان ساری ( حدود 70 کیلومتری )  و بصورت  دامنه های کوهستانی و جنگلی 
 

وسعت منطقه : 7312 هکتار
 

ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
دامنه ها و ارتفاعات کوهستانی و با پوشش جنگلی تنک ؛مرتعی ،  کوهستانی و صخره ای و گونه های جانوری کل و بز ؛ پرندگان شکاری ، کبک ، روباه ، پلنگ
 

جاذبه های اکوتوریستی : دامنه های کوهستانی پوشیده از گیاهان گلدار و مرتعی ، آثار تاریخی و فرهنگی (قلعه قدیمی )  چشم انداز منحصر بفرد
 

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری و کشاورزی
 

تعارضات مهم منطقه : چرای دام  ، تغییر کاربری اراضی
 

تجهیزات و امکانات :  تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل ندارد  و حین گشت توسط محیط بانان کنترل می گردد
حسب آخرین اقدامات  سرمحیط بانی کیاسر به اداره پارک ملی  و پناهگاه حیات وحش چهاردانگه ارتقاء و در نظر است امکانات مستقل برای پارک در نظر گرفته شود  .

برای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.