پامسواکی بزرگ

نام علمی : Jaculus blanfordi

نام انگلیسی:  Blanford’s jerboa  

نام فارسی: پامسواکی بزرگ

 

 

پراکندگی

( دوپای بلان فورد ، دوپای سه انگشتی بزرگ )

( ترکمنی : یالمان )

مشخصات : تفاوت اصلی آن با اغلب دوپاها وجود فقط سه انگشت در پا است . کف پاها به علت پوشیدگی از موهای انبوه ، بلند و زبر ، شبیه مسواک است .چثه بزرگ ، چشم های درشت و گوش های نسبتاً کوچکی دارد. دندان های پیشین فک بالا به طرف پایین و به صورت عمودی و دارای یک شیار طولی در وسط سطح جلوئی است .دندان های پیش آسیا در این جنس وجود ندارد. رنگموهای پشت شنی متمایل به قهوه ای روشن با سایه سیاه ، و زیر بدن سفید است . دم بلند و منگولهآن قهوه ای تیره و در قسمت انتهائی سفید است .

 

اندازه ها : طول سروتنه 120 تا 160 میلی متر ، دم 180 تا 260 میلی متر ، پا بلندتر از 66 میلی متر ( تعداد نمونه محدود)

 

زیستگاه : مناطق بیابانی ، استپی و گاهی نزدیک مزارع . 

 

پراکندگی: این دو پا برای نخستین باردر دنیا در بوشهر شناسائی شد . و در حال حاضر از تهران تا اصفهان ، بوشهر ، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان پراکندگی دارد.

پراکنش جهانی : غرب افغانستان، پاکستان ، آسیای میانه .

 

عادات : شبگرد است ، در شب های مهتابی کمتر دیده می شود . معمولاً نزدیک هم زندگی می کنند .لانه متشکل ازیک راهروی طولانی با چند راه خروجی است . در بیرون لانه کپه خاک دیده نمی شود .  سطح داخلی لانه را معمولاً ازمواد نرمی نظیر پشم شتر می پوشاند .در طول روز گاهی چند حیوان با هم در یک لانه استراحت می کنند. این دوپاها با استفاده از پاهای بلندو موهایکف پا به آسانی در شنزارها حرکت می کنند .در موقع دویدن جست های بلندی می زنند و با چابکی تغییر مسیر می دهند .  

 

غذا : ازمواد گیاهی نظیر ریشه ، غده ، و برگ تغذیه می کنند ، آب مورد احتیاج بدن را نیز از این مواد تامین می نمایند .   

 

تولید مثل : از تولید مثل این حیوان اطلاع زیادی در دست نیست ، ولی در گونه های مشابه آن یک تا سه بار در سال تولید مثل میکنند . دوره آبستنی حدود 40 روز است . دو تا پنج بچه می زاید . بچه ها تا مدتی طولانی در لانه باقی می مانند . طول عمر این دو پا حدود شش سال است .   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.