پامسواکی کوچک

نام علمی : Jaculus jaculus

نام انگلیسی:  Lesser Egyptain jerboa

نام فارسی: پامسواکی کوچک

پراکندگی

( دوپای سه انگشتی کوچک )

مشخصات : از نظر ظاهری وموهای بلند کف پا ، شباهت به پا مسواکی بزرگ دارد ، ولی در این گونه ، چثه کوچک تر و طول پا از۶۶ میلی متر کوتاه تراست ( طول پا در پا مسواکی بزرگ بلندتر از۶۶ میلی متر است ). به رنگ های نسبتاً متفاوتی دیده می شوند ، ولی رنگ اکثر آنها زردکم رنگ تا شنی تیره و پایین بدن سفید است . حد فاصل رنگ پشت و زیر بدن کاملاً مشخص است .

اندازه ها : طول سروتنه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر ، دم ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی متر ، پا کمتر از ۶۶ میلی متر ، وزن ۵۰ تا ۷۵ گرم.

 

زیستگاه : مناطق خوزستان و سواحل خلیج فارس.

 

پراکندگی: تاکنون در شوش ، خرمشهر و بوشهر مشاهده شده است .

پراکنش جهانی : از شرق دریای مدیترانه تا عربستان وشمال آفریقا .

 

عادات : فقط شبگرد است . در طول یک شب فاصله قابل ملاحظه ای را طی می نماید . در زمین های سفت لانه می سازد . لانه در عمق یک یا دو متری از سطح زمین قرار دارد و محل استراحت به وسیله پشم شتر و یا مخلوطی از آن و گیاهان پوشیده شده است. لانه دارای یک راهرویاصلی و یک یا دو راهرو برای فراراست که به تونل اصلی وصل می شوند . برای حفظ دما و رطوبت لانه ، در فصل تابستان درب آن را مسدود می کند . در فصل زمستان فعالیت آنها کاهش می یابد .خواب زمستانی ندارند . ولی احتمالاً در تابستان های گرم مدتی می خوابند . تک زی است ولی گاهی دو تا سه دو پا در حالت خواب دریک لانه مشاهده میشوند .

 

غذا : مانند گونه قبلی

تولید مثل : در اسارت هرسه ماه یکبار تولید مثل می کند . طول آبستنی حدود ۲۵ روز است و سه تا چهار بچه می زاید .  تا دو ماهگی وابسته به مادرند . در ۸ تا ۱۲ ماهگی به سن بلوغ می رسند . طول عمر حدود شش سال است .

۳ نظرات
  1. مهراد می‌گوید

    جاده کوهستانی از شهرضا به یاسوج هست که اونجا شب ها زیاده. در جاده یوش به بلده هم یک بار دیدم.

  2. سنگ شکن فکی می‌گوید

    واای.تا حالا ندیده بودم

  3. حشمت می‌گوید

    ایا اب می خورند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.