پوشش گیاهی و جانوری تالاب پریشان

نام انگلیسی:  parishan (famour) wetland    

نام فارسی :  تالاب  پریشان (فامور) 

 

 

موقعیت جغرافیایی

گیاهان تالاب پریشان
 

گیاهان پست:
از گیاهان پست اکوسیستم تالاب پریشان بطور عمده می توان به جلبک های درشت پیکر و جلبک های ریز پیکر و غوطه ور (Phytoplankton) اشاره کرد که عمده رنگ سبز آب تالاب به دلیل وجود این موجودات در آب می باشد.از مهمترین این جلبک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.


خانواده Characeae
این گیاهان آبزی جزء جلبک ها بوده که دارای دو جنس NITELLA و CHARA می باشد. شکل ظاهری آن شبیه چنگال آبی (CERATOPHYLLUA ) می باشد.این گیاه غوطه ور بوده و به گل و لای می چسبد مقادیر این جلبک درشت پیکر در تالاب پریشان،حوضه فامور زیاد است.
Spirogyra:رشته های چسبناک بدون شاخه که قطر آن بین 10 تا 100 میکرون می رسد.سلول های دارای یک یا چند کلروپلاست نواری مارپیچ می باشد.به طور معمول در آب های راکد مخصوصاً در اوایل بهار می روید.
Zygnema:بصورت رشته های چسبیده غیر منشعب با قطر بین 10 تا 50 میکرون هر سلول دارای دو کلروپلاست ستاره ای شکل بوده که در مرکز آن پیرانوئید وجود دارد.بطور معمول در آبهای راکد می روید.
Nit zschia:دارای گونه های زیادی است که از 5 تا بیش از 100 میکرون طول دارد.و بهترین وسیله تشخیص آن باناویکولا و گونه های نزدیک به آن وسیله دو کلروپلاست است که دو انتهای سلول وجود دارد نه در کناره ها.
Lemanea:یکی دیگر از فرم های خیلی منظم که طول آن بین 10 تا 15 سانتیمتر می باشد، گیاهانی هستند به صورت رشته های ضخیم گره دار و انشعابات پراکنده برنگ سبز زیتونی تیره، قهوه ای یا خاکستری،معمولاً به صورت دسته های بزرگ روی سنگ های رودخانه های کم عمق در فصل تابستان بهار می روید.
Gamphosphaeria : سلول های کوچک که قطر آن تا 50 میکرون می رسد و مجموعاً یک کلنی توخالی تقریباً کروی شناور را تشکیل می دهد.گاهی اوقات به رنگ سیاه که غالباً بوسیله یک لایه موسیلاژی احاطه شده است.کلنی ها به عرض 100 میکرون بوده و پلانکتون مخصوص دریاچه ها را تشکیل می دهد.
Microcystis: سلول های کوچک که قطر آن ها به 5 میکرون می رسد به صورت فشرده به وسیله یک لایه موسیلاژی احاطه و کلنی نامنظم را تشکیل می دهد غالباً دارای حفره هایی بوده و در حوضه ها،دریاچه ها به صورت پلانکتون می باشد.
Gymnodinium:از گروه جلبک های دوتاژه ای ( Dinphyceae) می باشد که معمولاً در آبهای راکد حوض ها و دریاچه ها دیده می شود.
 

گیاهان عالی:
گیاهان قادرند مواد آلی مورد نیاز خود را طی فتوسنتز از مواد معدنی بسازند در صورتی که جانوران قادر به انجام چنین کاری نیستند و این مهم صرفاً وابسته به گیاهان می باشند.گیاهان آلی دارای گل و میوه و دانه هستند.این گیاهان را براساس موقعیتی که نسبت به اکوسیستم آبی دارند به صورت زیر تقسیم بندی می کنند:


الف) – گیاهان حاشیه ای:
در حاشیه آب فقط گیاهانی که نیاز به خاک های نمناک و قابلیت های جذب آب فراوان دارند، رشد می کنند.درختان بید ریشه های خود را در اعماق کم گسترش داده اند زیرا اعماق بیشتر خاک،فاقد اکسیژن کافی است.در اطراف تالاب پریشان درختان بید،اکالیپتوس و گز با گیاهان خانواده جگن نواری سبز را به وجود آورده اند.
 

ب) – گیاهان بن در آب:
گیاهان بن در آب در ناحیه ساحلی تا عمق معینی از آب گسترش یافته اند.معمولاً ریشه و بخش های تحتانی این گیاهان در آب و گل و لای بستر استقرار یافته و شاخ و برگ و گل های آنها در بالای سطح آب قرار می گیرند.این گیاهان آب و مواد غذایی را از خاک جذب نموده و تبادل گازی را در هوا انجام می دهند.
بخش عمده ای از پیکر این گیاهان از سلولز تشکیل یافته و معمولاً نقش چندانی در چرخه غذایی دریاچه ایفا نمی نمایند.بخش هوایی این گیاهان چنان چه در چرخه غذایی در پایان فصل رویش خشک شود،لایه ای از لاشه و برگ را در کف دریاچه به صورت رسوبات سلولزی برجای می گذارند.ناحیه رویش این گیاهان محل زیست تعداد زیادی از جلبک ها و جانوران اپی فیت است و از این جهت برای نوزادان ماهی مکان (زیستگاه) امنی جهت اقامت و لانه سازی پرندگانی مثل فلامینگو می باشد.گیاهان بن در آب تالاب پریشان عبارتند از:


1- خانواده + Poaceae:
بزرگترین خانواده گیاهان در مناطق معتدله می باشد.از این خانواده چند گیاه به صورت نیمه آبزی رشد می کند که مهمترین آنها جنس Phragmites (نی) می باشد.این گیاه دارای ریزوم ضخیم و متعدد است که ساقه های غالب و بدون انشعاب از آن خارج می شوند.تکثیر غیر جنسی آن خیلی شدید است و بیشتر به صورت توده هایی در بسترهای سخت دیده می شود.بنابراین مبارزه با آنها از طریق علف کش ها و دستگاه های غیر مکانیکی مشکل است.از این جنس،گونه Phyamitos Comunistrim در اطراف تالاب و جزایر و تپه های وسط آن به وفور رشد می کد.


2- خانواده Typhaceae (لوئی)
گیاهان آبزی بوده با ریزوم ضخیم افقی که برگ های تسمه ای از انتهای ریزوم خارج می شود. انتشار جغرافیایی آن شامل مناطق استوایی و معتدله است.این خانواده شامل یک جنس Typha با حدود 15 گونه است.
در ایران حدود 6 گونه از این جنس در آب های شیرین و کم عمق در حاشیه رودخانه ها،تالاب ها،دریاچه ها و آبهای راکد می روید.برگ های لوئی در تهیه حصیر و سبد های حصیری به کار می روند.در تالاب پریشان این گیاه برای پرندگان و سایر حیوانات پوشش خوبی به شمار می رود.این گیاه به طور پراکنده و به همراه گیاه نی می روید.


3- خانواده Cyperaceae:
گیاهانی شبیه گندمیان هستند که به صورت یک ساله یا چند ساله دیده می شوند.ساقه ها معمولاً توپر و اغلب سه وجهی هستند.این گیاهان همه جاتزی بوده و 90 جنس و حدود 40000 گونه هستند.گونه آبزی تالاب پریشان Scirpus Lacustris می باشد.این گیاه خاص نواحی باتلاقی بوده و اهمیت اقتصادی دارد.در ساخت وسایل حصیری کاربرد دارد.این گیاه دارای 2 تا5/2 متر ارتفاع بوده که به وفور در اطراف تالاب می روید و حتی در زیر آب،چمن زارهایی متراکم از گیاهان علف مانند را به وجود می آورد و پناهگاه خوبی جهت تخم گذاری و لانه سازی پرندگان می باشد.


4- خانواده Liliaceae:
گیاهان چند ساله علفی،اغلب دارای پیاز،ریزوم یا ریشه های غده ای هستند.این خانواده دارای 250 جنس و حدود 3500 گونه است،از نظر جغرافیایی همه جازی می باشند.گونه آبزی تالاب پریشان از جنس Aspodelus می باشد.


ج) – گیاهان شناور
گیاهان شناور توسط ریشه و ریزوم در رسوبات خود را نگه داشته و معمولاً برگ های نسبتاً بزرگ خود را در سطح آب می گستراند و بدین وسیله آب و املاح را از محیط آبی جذب می کنند.ولی نور و تبادل گازی آنها در هوا صورت می گیرد.معمولاً لاشه برگ آنها به داخل آب بر می گردد و بدین ترتیب پس از مرگ،ترکیبات آلی آنها وارد آب می گردد.این گیاهان در تالاب پریشان رشد محدودی دارند.


د) – گیاهان غوطه ور:
این گیاهان به طور کامل در داخل آب غوطه ور بوده و تنها ممکن است گل های آنها در سطح و یا خارج از سطح آب تشکیل شود.
ریشه این گیاهان معمولاً نقش ثابت کننده داشته و جذب مواد غالباً توسط ریشه های نابجا و برگ های آنها از محیط آبی صورت می گیرد.در جریان فتوسنتز اکسیژن را مستقیماً وارد آب می سازند. این امر علاوه بر این که تنفس جانوران آبزی را امکان پذیر می کند،قادر است فعالیت های باکتریایی تجزیه کننده اکسیژن مورد نیاز را تشدید نماید.غالباً برگ های گیاهان غوطه ور دارای بریدگی های فراوان و بشره نازک است،که این امر خود موجب افزایش سطح تماس برگ ها با آب و در نتیجه فزونی تبادل املاح و گاز با محیط آبی می گردد.این گیاهان غالباً نیازی به روزنه و بافت نگه دارنده ندارند.ولی در مقابل در داخل بافت ساقه و برگ های آن ها حفره ها و کانال های هوایی وجود دارد.اعضاء فوق امکان ذخیره سازی بخشی از اکسیژن و گاز کربنیک حاصل از فعالیت های متابولیکی گیاه را فراهم می سازد.گیاهان غوطه ور معمولاً در بسترهای آهکی فراوان تر یافت می شوند،این امر به دلیل وجود تبادل کربن بین بستر آهکی و آب می باشد،تجزیه این گیاهان هم سریع و کامل است.و همچنین تعداد زیادی از جلبک ها و جانوران اپی فیت بر روی آنها رشد می نمایند.با توجه به قابلیت افزودن اکسیژن به آب در مجموع این گیاهان در صورتی که مقدار آنها از حد متعارفی تجاوز نماید،می توانند دارای اثرات مطلوبی از نظر رشد و تکثیر آبزیان و از جمله ماهیان داشته باشند.


گیاهان غوطه ور تالاب پریشان شامل خانواده های زیر می باشند:
1- Najadaceae:گیاهانی یک ساله،آبزی و غوطه ور با ساقه های طویل می باشند که معمولاً در کف تالاب دیده می شوند.برگ های ساده،خطی دندانه دار و متناوب یا مقابل ندرتاً چرخداری، گلها تک جنسی،گل نر،دارای یک پرچم و گل ماده دارای یک برچه،خامه منفرد،کلاله دو شاخه و میوه فندقه است.گونه ای که در تالاب پریشان وجود دارد Najas marina نام دارد که دارای اندامی ترد و شکننده است و برگ ها به طول 1 تا 4 سانتیمتر و پهنای 1 تا 3 میلیمتر با حاشیه دندانه دار،ساقه و حاشیه پهنک معمولاً واجد دندانه های خارمانند است.معمولاً در آب های راکد و زمین های آبگیر رویش دارد.
2- Ceratophylaccae :گیاه آبزی ریزوم دار است که به صورت غوطه ور زندگی می کند. دارای برگ های فراهم با پهنک هایی با بریدگی های بسیار عمیق دوتایی است این خانواده منحصراً از جنس ceratophyllum تشکیل شده است که دارای 20 تا 30 گونه است.روی این گیاه جلبک ها و جانوران زیادی می چسبد که برای آبزیان مفید خواهد بود ولی از آنجایی که دیر تجزیه می شود،به صورت توده ای در بستر آب رسوب می کند و با تجزیه شیمیایی خود کیفیت آب را تغییر می دهد.گونه موجود در تالاب پریشان Ceratophyllum demersum.L می باشد.این گیاه به وفور می روید و از نظر تغذیه پرندگان اهمیت دارد.
 

جانوران تالاب پریشان
جانوران کفزی (Benthos):
کفزیان مشاهده شده در رسوبات تالاب پریشان را بطور عمده نرم تنان (Mullusca) رده Gastropoda تشکیل می دهند.گروه های کفزی مشاهده شده در تالاب پریشان شامل:Chiropomus sp – Gyraulus sp – Lymnaea sp – Paraponyx stratiotata – Melanoides tuberculata می باشند که در میان آنها Chiropomus sp پراکنش و فراوانی بیشتری دارد.این موجودات در تغذیه ماهی های تالاب ارزش زیادی دارند.
 

ماهیان
الف – ماهیتن بومی
ماهیان بومی تالاب پریشان عبارتند از:


1- خانواده مارماهیان خاردار آب شیرین Mastacembelidae
این ماهیان در آبهای شیرین و شور مزه آفریقای گرمسیری و آسیای جنوب شرقی انتشار داشته و داخل لایه لجنی بستر رودخانه به سر می برند.یک گونه از ماهیان خانواده فوق که در تالاب پریشان دیده می شوند mastacembelidae Mastacembelidae نام دارد.باله پشتی آنها تیره با لکه های زرد متمایل به خاکستری و بدن دارای لکه های قهوه ای تیره رنگ است.
در نوک پوزه دارای برجستگی است و غذای آن را حشرات آبزی،سخت پوستان و ماهی های کوچک تشکیل می دهند.


2- خانواده کپور ماهیان Cyprindae
تعداد ماهیان این خانواده زیاد و متنوع می باشد.اعضای این خانواده فاقد دندان بر روی فکین، ولی دارای دندان های حلقی (Pharyngeal teeth) هستند.سر آن ها بدون فلس و باله چربی در آنها دیده نمی شود.حس شنوایی در این ماهیان قوی است و دستگاه گیرنده صوتی آنها توسط استخوان های وبر (Webbe) گوش داخلی به کیسه شنا مرتبط و از این نظر تقویت گشته است.
به هنگام تخم ریزی به خصوص در ماهیان نر این خانواده دانه های مروارید شکلی بر روی سر و پوست بدن ظاهر می شود (برجستگی های (Epitelia)شامل تعداد زیادی جنس و گونه می شود. گونه های خانواده کپور در تالاب پریشان عبارتند از:


ماهی سرخه: (Barbus grypus)
بدن این ماهی کشیده و شکل بدن در قسمت قدامی باله پشتی دایره مانند است.طول سر معمولاً از ارتفاع بدن بیشتر است.پوزه گنده و سر دایره مانند دارد.دهان زیرین نعل اسبی شکل با لبهای ضخیم و گوشتی می باشد.
این ماهی دارای دو جفت سبیلک نازک و طویل می باشد.دندان های حلقی سه ردیفی و بیلی شکل و دارای فرمول 50302 – 20305 می باشد رنگ بدن در پشت تیره و پهلوها و شکم روشن تر است.
در حوضه های هرمز،خلیج کارون محل انتشار این ماهی را غالب می باشد.جمعیت این ماهی در تالاب پریشان خیلی محدود است که معمولاً در شرق تالاب و رودخانه فامور زندگی می کند.
ماهی فوق بعلت محدود بودن محیط زیست آن و صید بی رویه در معرض نابودی قرار گرفته است.این ماهی همه چیز خوار بوده و دارای گوشت لذیذی است.


زرده یا پریشونی: (Barbus luteus)
بدن این ماهی کشیده با دهان بزرگ زیرین و نعل اسبی شکل است.لب پائینی آن کاملاً شاخی شده و دندان های حلقی سه ردیفی به فرمول 40302 – 20304 قاشق شکل می باشد.ارتفاع بدن از طول سر بیشتر است.آخرین شعاع باله پشتی سخت که در انتها نرم می گردد.در باله پشتی 8 الی 9 شعاع نرم وجود دارد.تعداد فلس بر روی خط جانبی 63 الی 74 عدد است.رنگ بدن در قسمت پشت تیره و پهلوها و شکم سفید متمایل به زرد می باشد.


ماهی گل چراغ: (Garra rufa)
دارای دو جفت سبیلک کوتاه و لب به خوبی تکامل یافته و حاشیه دار است.رنگ بدن در محیط های مختلف متفاوت و قهوه ای تیره تا روشن است.حداکثر طول آن به 16 سانتی متر می رسد و بیشتر در آب های شیرین رودخانه با دمای بالای 15 درجه با بستر قلوه سنگی و ماسه ای زندگی می کند.غذای این ماهی را فیتوپلانکتون ها و تا حد کمی حشرات آبزی تشکیل می دهند.تولید مثل در فصل بهار است و بر روی پوزه آنها برجستگی های جنسی به وجود می آید.


3- خانواده کفال ماهیان (Mugillidae)
این ماهیان بیشتر دریازی هستند.سر کفال ماهیان از قسمت بالایی تخت بوده و فلس دار هستند. کفال ماهیان دارای دو باله پشتی جدا از هم هستند که شعاع های سخت اولین باله پشتی آنها 4 عدد می باشد.دهان دارای دندان متعدد یا فاقد دندان است.
ماهیان این خانواده اندازه کوچک تا متوسط دارند و از جلبک ها ریز و درشت روی بستر تغذیه می نمایند.از این خانواده یک گونه در تالاب پریشان وجود دارد.نام محلی ماهی فوق دبرک می باشد (Liza abu zarudnyi) این گونه به وفور در تالاب یافت می شود،طول این ماهی کمتر از 16 سانتی متر و خوراک اصلی پرندگان مهاجر و بومی را تشکیل می دهد.
خصوصیات کلیدی این ماهی عبارت است از:45-45 خار آبششی کوتاه و 4 زائده پیلوریک، سطح پشتی تیره و سطح شکمی روشن با نوار تیره طولی زیر باله سینه ای است.دومین باله پشتی و باله دمی تیره رنگ است.
غذای آن را فیتوپلانکتون ها و بقایای جانوری در حال فساد تشکیل می دهد.تخم ریزی در بهار همراه با مهاجرت است.


ب – ماهیان غیر بومی
ماهیان غیر بومی تالاب پریشان از خانواده کپور ماهیان و شامل گونه های کپور معمولی،آمور، فیتوفاگ و سرگنده و کاراس می باشد که در اثر عدم رعایت اصول صحیح کارگاهی و جریان سیلاب در حوالی تالاب،از کارگاه های پرورش گرمابی به درون تالاب راه یافته اند.


کپور معمولی (Cyprinus Carpio)
سطح پشتی بدن ماهی قهوه ای زیتونی است.قسمت شکم زرد و باله های شکمی،سینه ای مخرجی متمایل به قرمز است.دو جفت سبیلک،دندان حلقی سه ردیفی با فرمول 30101-10103 از خصوصیات مهم این ماهی است.نمونه های پرورشی بدن پهن تری نسبت به نمونه های وحشی دارند.
ماکزیمم طول آن ها 120 سانتی متر حداکثر به 30 کیلوگرم می رسدوزیستگاه آنها آبهای شیرین و لب شور قسمت های پایینی رودخانه ها،تالاب ها و دریاچه هایی است که پوشش گیاهی زیادی ندارند،می باشد.تغییرات شرایط محیطی را تا حد زیادی تحمل می کند.غذای این ماهی از لارو شیرونیده و نرمتنان و مواد پوسیده گیاهی و جانوری است.فصل تخم ریزی در بهار و بر روی گیاهان آبزی و دمای حدود 23c° – 17c° می باشد.


آمور (Ctnopharyngodon idell)
بدن کشیده ولی پهلو فشرده نیست.دندان حلقی دو ردیفی،حداکثر طول و وزن بدن به ترتیب 1 متر و 32 کیلوگرم می باشد.زیستگاه این ماهی در قسمت های میانی و پایینی رودخانه و دریاچه و جاهایی که پوشش گیاهی فراوانی داشته باشد.غذای آن را بیشتر گیاهان آبزی شامل می شود.
ولی لارو حشرات آبزی و زئوپلانکتونها هم تغذیه می نماید.برای تکثیر نیاز به رودخانه های سیلابی و گل آلود دارد.گزارشی از تکثیر این ماهی در ایران در دست نیست.


فیتوفاگ(Hypophtaemichtyys Molitrix)
باله ی سینه ای به باله ی شکمی رسیده اما از آن نمی گذرد.سبیلک ندارد و خارهای آبششی از رشته های آبششی بلندتر است و متناسب با رژیم غذایی ماهی،که فیلتر کردن فیتوپلانکتون هاست، توسعه یافته است.رنگ بدن سفید متمایل به نقره ای و در زیر شکم برجستگی تیز (Keel ) دیده می شود که از زیر گلو تا جلو باله شکمی کشیده شده است.فرمول دندان حلقی -4-4 است. حداکثر طول و وزن آن به ترتیب به یک متر و 10 کیلومتر میرسد.زیستگاه این ماهی قسمت های پایینی رودخانه ها و تالاب هاست.تولیدمثل این ماهی اواخر بهار و اوایل تابستان صورت می گیرد.


سرگنده (Hypophtamichthys nobilis)
باله ی سینه ای به باله ی شکمی رسیده و از آن می گذرد.چشم در پایین سر قرار گرفته و فرمول دندان حلقی 4-4 است.اندازه سر 30 تا 34 درصد طول بدن را شامل می شود.
غالباً با وزن آن تا 14 کیلوگرم هم می رسد.در قسمت های پایینی رودخانه ها و تالاب ها دیده می شود و رژیم غذایی آن ها زئوپلانکتون خواری است و مقدار کمی از فیتوپلانکتون تغذیه می کند تخم ریزی در رودخانه و دمای 25c° – 26c° صورت میگیرد.


کاراس (Carassius auratus)
رنگ بدن این ماهی متمایل به نقره ای و از نظر ظاهری تا حدی شبیه کپور معمولی است.ولی سبیلک ندارد دندان حلقی آن یک ردیفی 4-4 است.حداکثر وزن آن 30 کیلوگرم و طول آن 20 سانتیمتر است و زیستگاه آن آب های شیرین تا شور،در قسمتهای پایین رودخانه ها و تالاب ها می باشد.به تغییرات شوری،دما،گل آلودگی و اکسیژن بسیار مقاوم است.غذای آن را زئوپلانکتون ها، فیتوپلانکتون ها،حشرات آبزی و سخت پوستان تشکیل می دهد.تولید مثل در فصل بهار به روش بکرزایی صورت می گیرد که غالب فرزندان ماده اند.
 

خزندگان:
1- لاک پشت:
در این تالاب به وفور لاک پشت یافت می شود.این جانور از ماهیان منطقه تغذیه می کند و به تورهائی که در دریاچه ریخته می شود حمله کرده و ماهیان در تور را زخمی می کند.لاک پشت تالاب پریشان از گونه Mauremy cuspia می باشد.


2- مار آبی Natrix tesselata
جمعیت این گونه در تالاب پریشان بسیار فراوان است.رنگ آن غالباً سیاه با لکه های سفید متمایل به خاکستری در زیر شکم است.طول آن معمولاً به یک متر می رسد،غذای اصلی آن ماهی و قورباغه است.
 

پرندگان :
(پرندگان تالاب پریشان معمولاً از کشورهای همسایه بویژه روسیه و استان های شمالی مهاجرت می نمایند)
به طور کلی حدود 250 گونه پرنده در این منطقه شناسایی شده است،اغلب این پرندگان مهاجر هستند و از اواخر پاییز تا اوایل بهار در تالاب سکنی می گزینند.در تابستان تعداد محدودی پرنده بومی وجود دارد.پرندگان مهاجر دریاچه عبارتند از:


1- درنا Gras gras
زیباترین و حساس ترین پرنده مهاجر تالاب پریشان است که همه ساله اواخر آذر به این مکان می آید و تا آخر بهمن می ماند.


2- پلیکان یا مرغ سقا:
دو گونه پلیکان به نام های پلیکان سفید (Plecanus onoerothus) و پلیکان خاکستری (Plecanus erispus) به تالاب مهاجرت می کنند.این پلیکان ها در تابستان اطراف دریاچه ارومیه زندگی می کنند و در زمستان به پریشان مهاجرت می نمایند.تعدادی از آن ها ساکن تالاب شده و لانه سازی می کنند.


3- فلامینگو یا مرغ آتشین Phoenicpterus rubber
یکی از پرندگان مهاجر و زیبای تالاب پریشان فلامینگو است که در زمستان به این تالاب مهاجرت می نماید.


4- سایر پرندگان:
سایر پرندگان عبارتند از کشیم بزرگ،کشیم گردن سیاه،پرستوی دریایی سیاه،گاو چرانک،حواصیل خاکستری،حواصیل ارغوانی،اگرت کوچک،چوب پا،چنگر،حواصیل شب،بوتیمار کوچک،کفچه نوک اکراس سیاه،چنگر نوک سرخ،آنفوت کله سبز،خوتکا،اردک سر حنائی،اردک ارده ای،اردک مرمری،اردک نرسیاه،آوست،مکاهی خوراک ابلق،سار،جغد تالابی،ماهی خورک سینه سفید،غراب، زاغی،جنبانک ابلق،جنبانک خاکستری.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.