چگونه در طبيعت سرپناه پيدا كنيم

چه هنگامیكه تلاش می كنید تا از طوفان بگریزید و یا زمانیكه پس از طی روزی پر تلاش از راهپیمایی، شناسایی و یا پیمایش كوهستان فقط به دنبال محلی برای استراحت می گردید پیدا كردن یك سرپناه اولین اولویت شما خواهد بود.ابتكار داشته باشید و از آنچه كه دارید و آنچه كه مادر طبیعت در اختیار شما قرار می دهد استفاده كنید تا یك سرپناه امن را بیابید و یا درست كنید. 1. محلی را انتخاب كنید كه خود بطور طبیعی یك پناهگاه است. جایی را دور از باد و یا حتی المقدور پشت به باد پیدا كنید. به دنبال محلی بگردید كه فضای كافی برای خوابیدن شما داشته باشد و شما را نیز در مقابل محیط طبیعی و حیوانات گرسنه نیز حفظ كند. محل را بخاطر وجود گیاهان سمی، مار، حشرات ، عقرب و مورچه های گزنده چك كنید. حتما نمی خواهید موقع بیدار شدن خود را احاطه شده با پیچك های سمی و یا ساس ببینید پس این دو مورد را هم بررسی كنید.


از مناطق خطر دور شوید. از مناطقی كه احتمال جاری شدن سیل است ، از بستر رودخانه های خشك ، مناطقی كه احتمال ریزش سنگ وجود دارد، صخره ها ، دره های تنگ و عمیق و زمینهای پست اجتناب كنید. مناطق پست نه تنها محل پرورش لجن زار است بلكه شبها نسبت به مناطق مرتفع سردتر نیز می باشد. اگر تصادفا هنگامیكه خوابید طوفان رخ دهد بدون هیچ درنگی خود را در میان طغیان رودخانه خروشان خواهید
یافت.


به دنبال درختی بگردید كه قطر كافی داشته باشد تا شما را در مقابل باد محافظت كند و در اینصورت كمپ خود را به سمت باد برپا كنید. هر چه قدر شاخه های درخت بالای سر شما متراكم تر باشند شما در مقابل باران محافظت بیشتری خواهید داشت.

به دنبال یك غار بگردید. غار اغلب به عنوان بهترین گزینه است البته وقتیكه در اطراف به دنبالش بگردید اغلب پیدا نخواهد شد. به خاطر داشته باشید اگر یك پناه عالی بیابید قبلا توسط حیوانات قرق شده است. در فاصله ای منطقی از ورودی غار قرار گیرید كه در صورت وجود ساكنین و یا فروریختگی سازه آن ، راه فرار داشته باشید.


با هر وسیله ای كه دارید یك سایه ایجاد كنید. ایجاد سایه به خصوص در آب و هوای گرم و خشك بسیار اهمیت دارد. در كناره ها از یك سنگ بزرگ استفاده كنید و یا با شن زیاد یك كومه درست كنید. پانچویتان را محكم به این كومه و یا سنگ، با یك وسیله سنگین تكیه دهید. این جانپناه محل امنی در مقابل طوفان نخواهد بود اما در زیر آن می توانید در مقابل تابش خورشید استراحت كنید. 6. می توانید از قلوه سنگ ها و خاروخاشاك برای درست كردن یك كلبه استفاده كنید. زمان راهپیمایی یك كنده درخت ، سنگ بزرگ و یا یك درخت تنومند را پیدا كنید. می توانید سر یك شاخه بلند و یا دسته بلند یك چیز را به كنده درخت گیر دهید و یك مثلث سه گوش درست كنید . این مثلث پایه كلبه شماست. بطور
ایده آل ارتفاع آن دسته بلند بایستی به اندازه قد شما باشد. شاخه های بلند را بالای این دسته طوری قرار دهید كه حالت چادر را به خود بگیرد. بررسی كنید محلی كه برای خود تعبیه كرده اید به اندازه كافی برای شما جا داشته باشد. از یك طرف به آن طرف كلبه شاخه های كوچكتر و و علفهای هرز را قرار دهید. خار و خاشاكی مثل برگهای سوزنی كاج، گیاهان هرزه و برگها را در داخل شاخه های كوچكتر طوری قرار دهید كه به
اندازه یك اینچ ضخامت داشته باشد. در پایان برای اینكه این كلبه را در جای خود نگه دارید چند شاخه بالای
آن قرار دهید . اكنون كلبه شما آماده است.


برای اینكه یك جانپناه درست كنید همچنین می توانید زمین یا برف را نیز حفر كنید. هر چقدر زمین سفت تر باشد پناهگاه شما محكم تر خواهد بود. یك مستطیل را روی زمین یا برف به اندازه خودتان بكنید.

اگر گودال شما خیلی بزرگ باشد تاثیر گرمای بدن خود را از دست می دهید. به اندازه چهار پا زمین را حفر كنید. گودال را با شاخه های درخت،یك تكه برزنت، یك تكه آهن قراضه و یا هر چه كه در اطراف می بینید كه بدرد این كار می خورد، بپوشانید. قبل از اینكه داخل شوید یك حفره در سقف برای تنفس ایجاد كنید.


توصیه ها
زمان بستن كوله برای طبیعتگردی ، پانچو و یا یك تكه برزنت، طناب و یا روزنامه را فراموش نكنید. این تجهیزات، كوچك و بهم فشرده اند و پناهگاه شما را راحتتر می كنند. هنگام كوهنوردی و یا طبیعتگردی به محیط اطراف توجه كنید. اگر جای مطلوبی به عنوان پناهگاه یافتید حتما روی نقشه خود آن را علامتگذاری كنید و در قسمت عوارض زمین به جزییات آن بپردازید. این مساله به شما كمك می كند در صورت لزوم از آن استفاده كنید. اگرصاعقه دیدید و یا صدای رعد و برق شنیدید در اولین فرصت ممكن محلی برای پناه بیابید. از قانون 30/30 برای محاسبه فاصله صاعقه استفاده كنید. پس از اینكه نور صاعقه را دیدید شمارش را شروع  و تا شنیدن صدای آن به شمارش ادامه دهید. اگر تعداد شمارش كمتر از 30 بود بلافاصله جایی پناه بگیرید. پس از توقف چرخش تندر به مدت 30 دقیقه در محلی دور از طوفان قرار داشته باشید. طناب را به برزنت و یا روزنامه طوری وصل كنید كه به شكل تولید شده آسیب نزند و می توانید یك سنگ صاف و یا یك شی ء سنگین و صاف را روی برزنت بگذارید. سنگ را در برزنت بپوشانید. طناب را دور و زیر شی پوشیده شده محكم ببندید. به این شكل ، سنگ به عنوان تكیه گاهی برای برزنت می شود.


اخطار
در زیر درخت ، یا پای دیواره های سنگی ویا روی برآمدگی های لخت صخره ها كمپ نزنید. اگر صاعقه به درخت یا صخره بزند و شما یه آنها تكیه كنید ( خدای ناكرده ) برشته خواهید شد. همیشه یك شیء درخشان را نزدیك ورودی سرپناهتان بگذارید كه باعث می شود در صورت لزوم دیگران شما را زودتر پیدا كنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.