کلیسای سرکیس مقدس، تهران

این کلیسا در تهران، خیابان کریم خان زند،نبش خیابان استاد نجات الهی واقع و کلیسای جامع ارامنه تهران است. کلیسای سرکیس مقدس با هزینه شخصی فردی خیر از ارامنه تهران بنام مارگار سرکیسیان و طرح مهندس آفتاندیلیان بنا شد و کار بنای کلیسا و ساختمانهای اداری واقع در جنوب محوطه آن در سال 1349 ش (1970 م) خاتمه یافته و مقر خلیفه گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل جدید انتقال یافت. کلیسا بر روی صفه نسبتا کوتاهی قرار دارد بطوریکه بخش غربی آن بصورت پله هایی در مقابل در ورودی کلیسا در آمده است. پلان بنا چه از داخل و چه از خارج دارای شکل بازیلیک است (مستطیلی شکل با جهت طولی شرق به غرب). کلیسا دارای یک گنبد در بالای مرکز نمازخانه با نوگیرهای بزرگ و دو برج گنبدی برای ناقوسخانه کلیسا در قسمت غرب بنا و دو سمت ورودی اصلی کلیسا است.

 

به غیر از ورودی ذکر شده،کلیسا دارای دو ورودی دیگر در دو سمت شمال و جنوب کلیسا واقع در زیر برجهای ناقوسخانه است. در دو طرف محراب کلیسا دو اطاق قرار دارد. دیوارهای بالای محراب نقاشیهایی از صحنه های انجیلی پوشیده شده است. بالای ورودی اصلی کلیسا بالکنی برای استقرار گروه کر کلیسا قرار دارد. لازم به یادآوری است که در ابتدا گنبد کلیسا برروی دیوارهای آن استوار بوده است یعنی بنا فاقد ستونهای حامل بوده است ولی پس از مدتی بعلت شروع به نشست سقف کلیسا خطر ریزش گنبد احساس گردید و لذا چهار ستون زیر گنبد ساخته شد تا سنگینی بار گنبد را تحمل کند. در محوطه این کلیسا بنای یادبود شهدای 1915 ارامنه و در کنار آن مقبره اسقف فقید آرداک مانوکیان خلیفه پیشین ارامنه تهران قرار دارد.

۱۰ نظرات
 1. میلاد می‌گوید

  سلام ایا این کلیسا همیشه هست یعنی ساعت خاصی برای ورود و خروج نداره اخه من میخوام بیام گفتم به مشکل نخورم

 2. فاطمه می‌گوید

  سلام و درود بی پایان خئا بر شما…میخواستم بپرسم آیا بازدید برای عموم آزاده؟

 3. زهرا می‌گوید

  سلام
  می خاستم بدونم میشه از اونجا باز دید کرد و چه زمانهایی میتونیم برای بازدید بیاییم؟

 4. مریم می‌گوید

  سلام
  من امروز همراه دوستم ازین کلیسا دیدن کردم خیلی برام جالب بود اما احساس کردم که مسئولین کلیسا از حضور ما مسلمان ها در اون مکان می ترسند چون آقایی در داخل کلیسا رفتارهای ما را به شدت زیر نظر گرفته بود.

 5. قاسم می‌گوید

  سلاممیخواستم بدونم مسلمانها میتونن از کلیسا ی سرکیس مقدس بازدیدکنن

 6. یه دهگذر می‌گوید

  سلام می خواستم بدون قدمت این کلیسا چند سال است

 7. آراد حسابی می‌گوید

  سلام من یک مسیحی هستم من ۹ سالم هست و می خواستم از سایت شمادیدن کنم

 8. ساره می‌گوید

  سلام من به مسیح ایمان آوردم خیلی دوست دارمتو مراسم ها شرکت کنم باید چکار کنم ممنون میشم جوابم

 9. خلیل می‌گوید

  با سلام میخواستم بدونم کلیسای سرکیس مقدس مربوط بهکدام فرقه از مسیحیان میباشد ممنون از شما

 10. sara ahadpour می‌گوید

  پلانش هم بگذارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.