کلیسای مارسرگیز، ارومیه

کلیسای مارسرگیز مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان اورمیه، روستای سیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا یكی از آثار سنگی استان بوده و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگهای نامنظم بصورت بسیار ماهرانه و در نهایت استحكام ساخته اند . بنا از دو قسمت تشكیل یافته است كه شامل ورودی نسبتاً كوتاه و سالن اول نیایش و محراب و اطاقهای اطراف آن می باشد . و قسمت بعدی سالن دیگری است كه بموازات سالن اول و اطاقهای كوچكی كه به پشت محراب ارتباط دارند قرار گرفته است .نمای داخلی هر دو سالن ساده بوده و با اندود گچ پوشانده شده و رنگ آمیزی گردیده است . پوشش سالنها بصورت طاق و گهواره ای و بفرم نیم بیضی و یادآور معماری دوره باستان می باشد. در قسمت پشت ساختمان كلیسا و متصل به آن فضای كوچكی قرار دارد كه شامل یك اطاق و دخمه ای در زیر آن می باشد كه به منزله چله خانه كلیسا محسوب می شود.


نام اصلی این كلیسا مارسرگیز می‌باشد و در5 كیلومتری جنوب‌غربی شهر ارومیه نزدیك تفرجگاه بند قرار دارد . مارسرگیز از كلمه مار به معنی حضرت یا صاحب و سرگیز لغت یونانی سن جرج می باشد كه در واقع محل دفن مارسرگیز است . این كلیسا كه زیارتگاه مسیحیان می باشد با توجه به سبك معماری و مندرجات كتب مورخین آشوریها بنائیست مربوط به دوره قبل از اسلام كه در زمان خسروپرویز به مناسبت غلبه ایرانیان به رومیان توسط زوجه اش شیرین ساخته شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.