کلیسای کاتولیک‌ ها (عذرای توانا)، تبریز

کلیسای کاتولیک‌ها (عذرای توانا)متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران است. این بنا در سال ۱۲۹۱ خورشیدی احداث شده و نمای آن آجری می‌باشد. طول کلیسای کاتولیک‌ها ۳۰ متر و عرض آن ۱۵ متر است و برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی قرار گرفته‌است. این کلیسا برای اجرای مراسم و جشن‌های کاتولیک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. کلیسای کاتولیک‌ها در محلهٔ میارمیار شهر تبریز واقع شده‌است.

 

ساختمان این کلیسا در سال 1912 میلادی /1291 هجری شمسی به اتمام رسیده و بزرگترین کلیسای ایران بشمار می رود. نمای این کلیسا آجری است. طول کلیسا 30 متر و عرض آن 15 متر و به ارتفاع 12 متر است. در ورودی به دهلیز کوچکی باز می شود که در صحن کلیسا در مقابل آن قرار گرفته است و در طرفین آن راه پله های تنگ و باریکی وجود دارد که به بالکن کوچکی که محل استقرار گروه کر کلیساست، منتهی می شود. برج ناقوس کلیسا در بالای این بالکن واقع شده است. تالار اجتماعات کلیسا مستطیلی شکل است و دارای چهارده ستون سفید رنگ مستقر در دو ردیف که همه ستونها دارای سرستونها زیبایی است. 

مراسم بزرگ ملی و مذهبی کاتولیک ها اعم از اعیاد و جشنها و مجالس دینی در کلیساها برگزار می شود. در بالای در ورودی کلیسا گچبری زیبای حضرت مریم را در وسط ده فرشته مقدس نشان میدهد. طرح این اثر هنری در سال 1923 میلادی – 1302 ه.ش به وسیله فرانس کوردون فرانسوی تهیه گردیده است. محراب کلیسا با کف آن همسطح است، در دیوارهای محراب تزئینات چوبی نصب شده است.  مالکیت بنا متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.