کمربند ایمنی در آفرود

یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل ایمنی در اتومبیل کمربند ایمنی است که با مکانیزمی ساده اما بسیار کارآمد ، روزانه جان تعداد کثیری از انسان ها را در سوانح رانندگی نجات می دهد ، در یک مطالعه آماری که بر روی ۵۱۰۳۱ تصادف رانندگی ، صورت گرفته ، نشانگر این مطلب است که استفاده از کمربند ایمنی در خودروها باعث کاهش ۶۵ درصدی خطر مرگ ومیر ناشی از تصادفات رانندگی بوده و این در حالی است که کیسه های هوایی (Air bag ) در پیشگیری از این صدمات مرگبار قابلیت کمتری داشته و باعث کاهش ۸ درصد خطر مرگ و میر ناشی از این نوع حوادث می شود .
در حال حاضر آمار تصادفات در سطح جهان بیش از هفت میلیون نفر بوده که اغلب باعث تحمیل هزینه های سنگین مالی و جانی و درمانی است که تنها با استفاده از این وسیله ساده تا حد قابل ملاحظه ای از آن جلوگیری می گردد .


آمار فوق اهمیت بکارگیری کمربند ایمنی در سفرهای درون شهری و برون شهری را آشکار نموده و ما را ملزم به اتخاذ تمهیداتی در راستای ارتقای دانش استفاده از تجهیزات ایمنی رانندگان و سرنیشینان وسایل نقلیه به منظور کاستن از این زیان ها می نماید ، از بکارگیری کمربند ایمنی حدود یک قرن می گذرد ، ولی در بسیاری از کشورها ، استفاده از این وسیله با ارزش خیلی جدی گرفته نمی شود ، البته امروزه شاهد آنیم که در جاده ها و شهرتهران عدم استفاده از آن خلاف تلقی شده و جرم محسوب می شود ، و امیدواریم که در تمام نقاط کشور عزیزمان فرهنگ استفاده از کمربند ایمنی نهادینه گردد و تمامی اقشار جامعه با استفاده آن از سلامت بیشتری بهره مند شوند .


برخی از آسیب هادر اثر نبستن کمربند ایمنی
۱- صدمه به بخش قدامی سینه ۲- آسیب به چشم ۳- صدمه ، خون مردگی و ضربه به مغز ، طبق تحقیقات انجام شده ، استفاده از کمربند ایمنی تا ۷۰ درصد جلوی آسیب های سر و جمجمه و تا ۶۰ درصد آسیب های سینه را در تصادفات رانندگی می گیرد .
واما درمسابقات” آف رود” ، هرگز نباید از مدل های اتوماتیک کمربندایمنی استفاده کرد ، زیرا به علت تکان های شدید و جابجایی فراوان راننده در هنگام پرش و عبور از ناهمواری ها ، این نوع از کمربندهای ایمنی مقاومت نداشته و امکان باز شدن بی موقع در آن ها بسیار زیاد است ، به همین منظور باید از انواع ثابت و چند حالته استفاده شود ، که تمرکز راننده تنها معطوف به مسیر و جریان مسابقه بوده و نگران باز شدن کمربند نباشد .
بسیاری از کمربند های حرفه ای به گونه ای هستند که از ۴ طرف راننده را احاطه می کنند ، یعنی دو کمربند ازطرفین و یک تسمه از بین پا به آنها غلاب می شود ، این نوع از کمربند ها که به کمربند خلبان هواپیماهای جنگنده شبیه هستند ، کارایی فوق العاده ای داشته و راننده را در محل نشستن میخ کوب می کنند .
در اتومبیل های بدون سقف ( کروک ) که ستون برای اتصال کمربند وجود ندارد ، این اتصال ها باید بروی رول بار و با توجه به نوع آن ، به روش های غلاب دار و تسمه ای نصب شود .
کمربند ایمنی در آف رود باید محکم نصب شده باشد تا از جابجایی راننده در هنگام واژگونی نیز جلوگیری کند اما نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشیم این است که ، همواره باید وسیله ای برای بریدن کمربند در مواقع اضطراری در اتومبیل پیش بینی شده و وجود داشته باشد ، چه بسیار حوادث تلخی که با باز نشدن کمربند ایمنی و گیر کردن راننده داخل اتومبیل به صحنه هایی دلخراش مبدل شده و راننده بخت برگشته اسیر کمربند در آتش سوخته است ، نظیر این حادثه در مسابقات آف رود کشورمان رخ داده است .
چند سال قبل در مسابقه حسن آباد اتومبیل سلیم سرپولکی بعد از یک دریفت طولانی چپ کرده و پسر وی سروش سرپولکی اسیر کمربند ایمنی شد ، که خوشبختانه ، پدر با تجربه ، با بریدن کمربند او را نجات داد ، اما آن ها از این خاطره همیشه به عنوان تلخ ترین خاطره زندگی حرفه ای خود با وجود فرجام خوش یاد می کنند، زیرا پس از واژگونی هر لحظه امکان انفجار وجود دارد .
دراین بخش قصد داریم تا موارد مهم ایمنی را به عزیزان گوشزد کرده تا با استفاده از این موارد همواره سالم بوده و از سفرهای برون شهری خود کمال استفاده را ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.